عوارض جراحی بینی

حقایق عمل جراحی سینوس

     در جراحی سینوسی ، بافت سینوسی بیمار یا انسدادی را حذف می شود که موجب بهبود زهکشی سینوسی طبیعی می شود.جراحی سیناپلاستی بالون یا جراحی انسداد سینوس اوستیل یک روش جدید برای درمان بیماری سینوس است که شامل گسترش دهانه های زهکشی طبیعی سینوس ها می شود. این جراحی یک روش تایید شده ایمن است که ممکن است در برخی از بیماران در اتاق عمل یا دفتر تنظیم شود.

     عدم رفع عفونت، عود سینوزیت اصلی، خونریزی، تخلیه مزمن بینی، عدم حل تمام مشکلات سینوسی اصلی، آسیب دیدن چشم یا پایه جمجمه، درد، کاهش یا از دست دادن بوی یا طعم، و یا نیاز به جراحی اضافی و مشاوره پزشکی از عوارض جراحی سینوس می باشد.

عوارض جراحی بینی

     اگر عمل جراحی سینوسی در اتاق عمل با بیهوشی عمومی انجام شود:

  • قبل از جراحی، بیمار باید از خوردن غذا و نوشیدنی ها برای ۸ ساعت خودداری کند، تب نداشته باشد .
  • در روز جراحی، بیمار می بایست تنها داروهایی را بپذیرد که توسط متخصص بیهوشی تایید شده باشد و پرونده های خود را به همراه داشته باشد.
  • جراحی ممکن است چند ساعت طول بکشد.
  • پس از جراحی سینوس، اکثر بیماران می توانند به خانه برود، استراحت مطلق و درازکش به صورت طاق باز توصیه می شود. یک بسته یخ پیچیده شده در یک حوله برای جلوگیری از خونریزی که معمولا اتفاق می افتد موردنیاز است.
  • بازیابی ممکن است حدود ۳ تا ۵ روز طول بکشد. بیماران باید داروهای تجویز شده خود را مصرف کنند و از هر گونه فعالیت شدید اجتناب کنند .
  • مراقبت مداوم برای بازیابی امری حیاتی است؛ لغو کردن همه قرار ملاقات ها و پیروی از دستورالعمل های پزشک در مورد نحوه بستن بینی و به ویژه دستورالعمل های مربوط به آبیاری بینی امری لازم و ضروری است.
  • بیمار می بایست پس از انجام عمل جراحی بینی از خود مراقبت بسیار کرده و از بروز عوارض جلوگیری کند. به عنوان مثال می بایست به طور مرتب در بینی خود رطوبت سازی کند و از آلرژن ها،سرما خوردگی و آنفولانزا و حتی کسانی که مبتلا به این بیماری ها هستند دوری کند. برا حداکثر سازی رطوبت در بینی شما می توانید از اسپری مرطوب کننده بینی مانند “اسپری اقیانوس” استفاده کنید.
  • اگر جراحی سینوسی در تنظیم دفتر یا روش سیناپلاستی بالون استفاده شود، جراح و تیم بالینی ممکن است از خوردن و آشامیدن در صورت استفاده از آرامسازی خودداری کنند. در برخی موارد، این روش ممکن است فقط تحت بیهوشی موضعی انجام شود.
  • بازیابی سلامت در روز سیناپلاستی بالون معمولا سریعتر از بیهوشی عمومی است. بهبودی پس از عمل نیز چندین روز طول خواهد کشید.
  • مهم است که توجه داشته باشیم که سیناپلاستی بالون بهتر از عمل جراحی سینوسی در مقایسه با نتایج دراز مدت برای بیماران و حذف یا عود بیماری نیست.

جراحی سینوسی چیست؟

جراحی سینوسی سنتی شامل حذف دقیق بافت سینوس بیمار با بهبود کانال های تخلیه طبیعی با ایجاد یک مسیر برای مواد آلوده به تخلیه حفره های سینوس می باشد. در اغلب موارد، جراح، تکنیک های آندوسکوپی را که به تجسم بهتر و دقیق تر بدون نیاز به برش های خارجی امکان می دهد، استفاده می کند. در نتیجه، تورم، خونریزی و ناراحتی و بهبودی سریع تر از جراحی سینوس وجود دارد.

جراحی سینوس، بر خلاف سایر انواع جراحی که در آن یک بخش یا ارگان بیمار برداشته می شود، مسیرهای موجود سینوسی علاوه بر حذف بافت های بیمار، مجدد ایجاد می شود. نمی توان تاکید کرد که این روش قوی تر است چرا که مراقبت بعد از عمل به همان اندازه به عنوان عمل جراحی بستگی دارد. یکی از شایعترین علل شکست این روش، مراقبت پس از عمل و پیگیری آن است. دکتر تنها می تواند جراحی رل انجام دهد. این بیمار است که مسئول مراقبت از این نوع بیماری پس از جراحی می باشد.  دستورالعمل های زیر برای کمک به بیماران از عمل جراحی سینوس به آسانی امکان پذیر است و برای جلوگیری از عوارض طراحی شده اند.

اطلاعات زیر برای کمک به افراد برای آماده سازی عمل جراحی سینوس ارائه شده و به آنها کمک می کند تا به وضوح باورها، خطرات و عوارض جراحی سینوس را درک کند.

عوارض جراحی بینی

قبل از جراحی سینوس چه اتفاقی می افتد ؟

در بیشتر موارد، عمل جراحی به صورت سرپایی در هر بیمارستان یا یک مرکز جراحی انجام می شود. در هر دو امکانات، مراقبت از بیمار بدون مزاحمت و اقامت یک شب ارائه می شود. یک متخصص بیهوشی سابقه پزشکی بیمار را قبل از جراحی بررسی خواهد کرد و بیمار را در طول مراحل نظارت خواهد کرد. پس از جراحی، پزشک معمولا به بیمار توصیه می کند تا از آبیاری شور استفاده کند. راه های مختلفی برای آبیاری سینوس وجود دارد؛ بسته به جراحی انجام شده، جراح به بهترین روش برای انجام این کار به بیمار توصیه خواهد کرد.

به طور کلی، بیماران مبتلا به جراحی سینوس، ۱۰ روز قبل از تاریخ عمل جراحی آسپیرین یا هر دارویی حاوی آسپرین نباید مصرف کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند Advil )نباید ظرف ۷ روز از تاریخ عمل جراحی استفاده شود. بسیاری از محصولات حاوی آسپرین یا داروهایی مانند Advil هستند. بنابراین، دقت داشته باشید که تمام داروها را با دقت بررسی کنید. در صورت وجود هر گونه سوال لطفا از پزشکانی که داروها را تجویز کرده اند (جراح، پزشک مراقبت های اولیه، متخصص قلب و متخصصین دیگر) یا پزشک متخصص خود را مشورت کنید. طبق جراحی برنامه ریزی شده، جراح ممکن است بیمار را از مدت زمان طولانی از داروهای دیگر منع کند.

افراد سیگاری باید هر تلاش خود را برای توقف سیگار کشیدن انجام دهند و یا حداقل تا زمانی که ممکن است تعداد سیگار را قبل از عمل جراحی کاهش دهند. این امر به کاهش سرفه و خونریزی بعد از عمل کمک می کند.

اگر یک روز قبل از جراحی بیمار تب داشته باشد، باید جراح را مطلع سازند. جراح و متخصص بیهوشی تصمیم می گیرند که آیا جراحی انجام پذیر است یا خیر.

معمولا در اتاق نگهدارنده قبل از عمل یک پرستار یک خط تزریق داخل وریدی (IV) را آغاز می کند

در حین عمل جراحی سینوس چه اتفاقی می افتد ؟

در اتاق عمل، متخصص بیهوشی معمولا ترکیبی از گاز و داروهای وریدی را برای قرار دادن بیمار برای خواب و حفظ بیهوشی در سطح ایمن و راحت استفاده می کند. در طول درمان، بیمار به طور مداوم نظارت خواهد شد. تیم جراحی برای هر شرایط اضطراری آماده شده است. علاوه بر جراح و متخصص بیهوشی، پرستار و تکنسین جراحی در اتاق وجود خواهند داشت. کل روند معمولا چند ساعت طول می کشد.

پس از جراحی سینوس چه اتفاقی می افتد ؟

بعد از جراحی، بیمار به اتاق بازرسی منتقل می شود که پرستار علائم حیاتی بیمار را کنترل کند. معمولا بیماران پس از رفع کامل بیهوشی، قادر به رفتن به خانه خواهند بود. در هنگام ورود به خانه ، بیمار باید به رختخواب برود و به سر خود بر روی دو تا سه بالش قرار دهد. با نگه داشتن سر بالای قلب، تورم جراحی سینوس می تواند به حداقل برسد.

عوارض جراحی بینی

بعضی از بیماران ممکن است تورم قابل توجهی از بینی، لب فوقانی، گونه ها و یا اطراف چشم را برای چند روز پس از جراحی داشته باشند. این تورم طبیعی است و به تدریج از بین می رود. بیماران می توانند با قرار دادن یخ روی صورت، پل بینی و چشم تا آنجا که تحمل می کنند، از تورم خود بکاهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.