عوارض شیمی درمانی

آنچه شما باید در مورد شیمی درمانی بدانید

اصطلاح شیمی درمانی به عملی اطلاق می شود که در طی آن برای جلوگیری از رشد و تقسیم سلول های سرطانی، داروهایی را به بدن فرد بیمار انتقال می دهند. این داروها کار را با کشتن سلول های تقسیم شروع می کنند.برای رسیدن به این هدف، طیف گسترده ای از داروها استفاده می شود. این موضوع که چه داروهایی، چگونه و با چه روشی به بدن فرد منتقل می شود، همگی بستگی به نوع سرطان و میزان رشد آن دارد. عوارض جانبی شیمی درمانی ممکن است شدید باشد اما شما می بایست به این نکته توجه داشته باشید که مزایای شیمی درمانی معمولا بیش از خطر عوارض جانبی شیمی درمانی آن است.

کلیات شیمی درمانی

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد شیمی درمانی اشاره می کنیم:

 • شیمی درمانی در درمان سرطان استفاده می شود.
 • شیمی درمانی می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند یا باعث از بین بردن سلول ها شود زیرا آنها تقسیم می شوند.
 • ممکن است عوارض جانبی جدی وجود داشته باشد و بیماران باید با پزشک خود آنها را مورد بحث قرار دهند.
 • با توجه به فرد و مرحله سرطان، شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد یا علائم را از بین ببرد.

عوارض شیمی درمانی

شیمی درمانی چیست؟

به عنوان بخشی از روند طبیعی بدن، سلول ها به طور دائم با فرآیند تقسیم و رشد رو به رو می شوند. وقتی که سرطان اتفاق می افتد، سلول ها به طور غیرمستقیم تولید می شوند و شروع به جذب فضا می کنند تا زمانی که فضایی را که مختص به سلول های مفید بود به طور کامل اشغال شود.

داروهای شیمی درمانی برای مقابله با تکثیر زیاد از حد سلول های سرطانی به بدن فرد بیمار تزریق می شوند. یک داروی واحد یا ترکیبی از داروها برای این امر استفاده می شود. داروی تزریقی را می توان برای حمله به سلول های سرطانی سراسر بدن به طور مستقیم به خون تزریق کرد و یا آن ها را می توان به قسمت های خاص سرطان هدف قرار داد.

روش کار داروهای شیمی درمانی می تواند به صورت یکی از موارد زیر باشد:

 • از بین بردن سلول های متیوسی یا جلوگیری از تقسیم سلولی، مانند داروهای سیتوتوکسیک
 • منبع غذایی سرطان سلول را هدف قرار می دهد که شامل آنزیم ها و هورمون هایی است که سلول های سرطانی با این منابع غذایی رشد و تکثیر می بابند.
 • خودکشی سلولهای سرطانی را که به صورت پزشکی به عنوان آپوپتوز شناخته می شود
 • توقف رشد عروق خونی جدید
 • توقف جریان خون و اکسیژن در تومور در سال های اخیر مورد سوال قرار گرفته است.

مطالعات حاکی از آن دارد که متوقف کردن جریان خون ممکن است توانایی سلول ها را در مقاومت برابر درمان و ایجاد متاستاز را افزایش دهد. تحقیقات بیشتری باعث شده است دانشمندان به این نتیجه برسند که همین اصل ممکن است مفید باشد. شیمی درمانی یک درمان تهاجمی است که می تواند عوارض جانبی شدید داشته باشد. این به این دلیل است که داروها اغلب نه تنها سلول های سرطانی بلکه سلول های سالم را هدف قرار می دهند.

اثرات نامطلوب می تواند نگران کننده باشد، اما توجه زود هنگام به بیماری خود و اقدام به شیمی درمانی می تواند در بعضی موارد به درمان کامل برسد و شاهد کاهش عوارض شیمی درمانی باشید.

دوره شیمی درمانی چند روزه است؟

برای دستیابی به بهترین نتایج، بیمار برای دوره ای که توسط انکولوژی یا متخصص سرطان تعیین می شود، به شیمی درمانی منظم نیاز دارد. یک دوره درمان می تواند از یک دوز مجزا در یک روز تا چند هفته، بسته به نوع و مرحله سرطان باشد. بیمارانی که نیاز به بیش از یک دوره درمان دارند، مدت زمان استراحتی را ما بین دوره های درمانی خود خواهند داشت تا بدن آنها بهبود یابد و برای مرحله بعدی آماده شود.

یک روانشناس یا مشاور ممکن است برای کمک به بیمار برای مقابله با امتحان ذهنی و عاطفی شیمی درمانی نیاز باشد.

آزمایش خون قبل و در طی شیمی درمانی

آزمایش خون برای ارزیابی سلامت بیمار و اطمینان از آن است که بتواند با عوارض جانبی احتمالی مقابله کند. به عنوان مثال، اگر آزمایش خون تشخیص مشکلات کبدی را بدهد درمان بیشتر ممکن است نامناسب باشد، مگر اینکه کبد بهبود یابد. مواد شیمیایی و سایر داروهای شیمیایی می تواند تاثیری در متابولیسم و ​​یا شکسته شدن در کبد بگذارند. اگر کبد غرق شود، این می تواند طیفی از اثرات ثانویه را در پی داشته باشد.

اگر در آزمایش خونی که قبل از شروع درمان گرفته می شود، پلاکت پایین و یا سلول های قرمز و سفید پایینی مشاهده شود، ممکن است که نیاز به تاخیر در شروع درمان مورد نیاز باشد. آزمایش های منظم خون در طول دوره درمان ادامه می یابند تا اطمینان حاصل شود که عملکرد خون و کبد تا آنجا که ممکن است حفظ شود و برای اثربخشی درمان موثر باشد.

دوز داده شده چگونه است؟

عوارض شیمی درمانی

بسته به نوع سرطان، بیمار می تواند شیمی درمانی را به صورت خوراکی یا داخل وریدی تزریق کند.

 • خوراکی

اگر سلامت بیمار این اجازه را بدهد، بیمار می تواند دارو را در منزل خود به صورت خوراکی مصرف کند. این دارو ممکن است در قالب کپسول یا مایع باشد البته لازم به ذکر است که بیمار مجبور خواهد شد برای بازبینی سلامت و واکنش به درمان خود به طور منظم به پزشک خود مراجعه کند.

دوز دارو باید دقیقا مشخص شود. اگر بیمار فراموش کند که یک بار در یک زمان خاصی دارو را مصرف کند، باید بلافاصله با تیم پزشکی تماس بگیرد.

 • داخل وریدی

در این روش از شیمی درمانی ممکن است دارو را به طور مستقیم به یک ورید با سوزن تزریق شود یا از طریق تزریق وریدی تزریق شود.

مصرف داروهای تزریقی ممکن است به یکی از روش های زیر باشد:

 • تزریق دارو به یکی از عضله های بازو، ران و یا در جای دیگر
 • تزریق داخل وریدی = فضای بین لایه های بافتی که مغز و نخاع را پوشش می دهند.
 • تزریق داخل صفاقی= مستقیما به داخل بخشی از بدن منتقل می شود که در آن روده، معده و کبد واقع شده اند.
 • تزریق داخل آرترال =تزریق داخل سرخرگ

نحوه تزریق این دارو ممکن است از طریق یک قطره یا از طریق یک پمپ تحت فشار قرار گیرد تا از تحویل میزان ثابت مطمئن شد. اگر بیمار نیاز به تزریق مداوم، انفوزیون طولانی مدت وریدی یا تزریق آمبولان را داشته باشد، ممکن است نیاز باشد تا پمپ را برای چند هفته یا چند ماه بپوشانید.

دستگاه های مورد استفاده برای ارائه راه حل درمان عبارتند از یک کاتتر، یک خط مرکزی و یک قطب نما.

Portacath یک پورت قابل لمس، یک لوله پلاستیکی نازک، نرم و انعطاف پذیر است که به ورید انتقال می یابد. این بندر یا باز کردن، فقط زیر پوست قفسه سینه یا بازو است. بندر دارای یک دیسک لاستیکی نازک است که سوزن های خاص می توانند دارو را به داخل یا از خون منتقل کنند. گاهی اوقات، به صورت موضعی، کرم یا پماد برای مالش به پوست اعمال می شود.

اثرات جانبی

شیمی درمانی اغلب شامل عوارض شدید ناخواسته است، اما پیشرفت های علمی اخیر به این معنی است که بسیاری از این بیماری ها قابل کنترل تر از گذشته می باشند. بسته به نوع و میزان درمان و دیگر عوامل فردی، عوارض جانبی می تواند خفیف تا شدید باشد. در بعضی موارد هم مشاهده شده که بیماری هیچ نوع عوارضی از خود نشان نداده است. تأثیر درمان در زندگی روزمره فرد بستگی به میزان علائم دارد.

 

برخی از عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد، عبارتند از:

۱: تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ بیش از ۷۰ درصد از بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد. مکمل های زنجبیل ممکن است به افزایش اثربخشی ضد عفونی کمک کنند.

عوارض شیمی درمانی

۲: آلوپسی، یا ریزش مو

چند هفته پس از درمان و شروع شیمی درمانی، در برخی موارد ممکن است موهای فرد بیمار شروع به ریزش کند و یا نازک و شکننده شود. ریزش مو عواقب خطرناکی به حساب نمیاد اما ممکن است باعث ایجاد آشفتگی در شود. در این جور مواقع پزشک ممکن است بیمار را در تماس با مشاور یا مشاوره در مورد دریافت کلاه گیس یا پوشش مناسب دیگر قرار دهد.

با استفاده از یک سرپوش سرد می توانید پوست سر را در حین مصرف یک دوز حفظ کنید و این ممکن است باعث کاهش ریزش مو شود. با این حال، بیماران که به دارو نیاز دارند تا به سر پوست خود برسند، می توانند از کلاه سرما استفاده نکنند. این شامل بیماران مبتلا به لوسمی می شود. پس از پایان درمان، مو به طور طبیعی رشد می کند. ناخن ها نیز می توانند پوسته و شکننده شوند. پوست ممکن است خشک و دردناک و حساس به نور خورشید شود. بیماران در اوج دروه درمان خود می بایست در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرند و  لباس هایی را بپوشند که حداکثر حفاظت را برای بدن آن ها تامین می کند.

عوارض شیمی درمانی

۳: خستگی

خستگی یک عارضه جانبی است. ممکن است در بیشتر از زمان ها و یا فقط پس از فعالیت های خاص وجود داشته باشد. بیماران باید مقدار زیادی استراحت کنند و از کارهای سنگین که موجب خستگی آن ها می شود اجتناب کنند. بیمارانی که دچار خستگی شدید می شوند باید به پزشک خود گزارش دهند. چرا که افت قابل توجهی در سلولهای قرمز خون می تواند منجر به کم خونی شود.

۴: اختلال شنوایی

اثرات سمی شیمی درمانی ممکن است باعث کاهش شنوایی موقت یا دائمی در برخی از بیماران شود.

۵: تعداد گلبول های سفید خون و حساسیت به عفونت ها

هنگام دریافت شیمی درمانی، سیستم ایمنی بدن ضعیف خواهد شد زیرا تعداد گلبول های سفید خون کاهش می یابد. این واکنش به عنوان نوتروپنی شناخته می شود. سلول های سفید خون بخشی از سیستم ایمنی بدن ما هستند و با عفونت مبارزه می کنند. این پدیده می تواند بیماران را نسبت به عفونت حساس تر کند.

آنتی بیوتیک ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک کنند. بیماران و مراقبین آنها نیز باید مراقب اقدامات احتیاطی منظم باشند. بیمارانی که شیمی درمانی می کنند نباید از محصولات پروبیوتیکی استفاده کنند. با اینکه محصولات یا مکمل های پروبیوتیکی حاوی باکتری های مفید هستند ولی بدن افراد با سیستم ایمنی ضعیف قادر به تشخیص باکتری های مفید از مضر نیست و به آن ها حمله می کند.

اقدامات احتیاطی شامل موارد زیر می باشد:

 1. بهداشت شخصی:به طور منظم می بایست دست ها را با آب گرم و صابون شست. حمام کردن یا دوش گرفتن حداقل یک بار در روز، تغییر لباس، لباس خواب، و حوله های حمام به طور منظم از کارهایی است که می بایست حتما آن ها را انجام دهید
 2. آماده سازی غذا: پیروی از دستورالعمل های بهداشت مواد غذایی، از جمله نگهداری گوشت و سبزی جداگانه، تولید کامل محصولات پخت و پز، شستن تمام سبزیجات و نگهداری سطوح، کارد و چنگال و ظروف تمیز.
 3. افراد آلوده: از هر کسی که علائم بیماری یا عفونت دارد، دور شوید.
 4. زخم های پوستی: با دقت هر گونه برش یا چرت زدن را پوشانده و آنها را با یک پانسمان استریل بپوشانید، تا از ورود باکتری ها به پوست جلوگیری شود.

عوارض شیمی درمانی

بیماران شیمی درمانی که عفونت را دریافت می کنند نیاز به درمان فوری دارند. که به معنای بستری شدن و دریافت آنتی بیوتیک های وریدی است.

۶: کمبود پلاکت خون و مشکلات خونریزی

این بیماری به عنوان ترومبوسیتوپنی شناخته می شود که می تواند منجر به مشکلات لخته شدن خون شود. پلاکت ها نوعی از سلول های خونی هستند که خون را انعقاد می دهند و یا لخته می شوند. شمارش پلاکت های پائین می تواند منجر به کبودی یا خونریزی شود، به عنوان مثال، خونریزی بینی. در این جور موقعیت ها اگر بدن فرد بیمار ی خراش کوچک هم ایجاد کند، خونریزی وی به علت وجود پلاکت پایین بند نمی آید. لازم به ذکر است که اگر تعداد پلاکتها خیلی پایین باشد، فرد به انتقال خون نیاز دارد.

برای کاهش خطر خونریزی، بیماران باید:

 • از یک تیغه برقی استفاده برای اصلاح خود استفاده کنید.
 • از یک مسواک نرم استفاده کنید
 • هنگام استفاده از وسایل تیز، مانند وسایل آشپزخانه یا وسایل باغبانی، مراقب باشید.
 • دستکش می تواند در جلوگیری از آسیب در هنگام باغبانی کمک کند.

۷: تعداد گلبول های قرمز خون کم و کم خونی

سلول های قرمز خون اکسیژن را به تمام بافت های بدن حمل می کنند. سطح پایین خونهای قرمز خون منجر به کم خونی می شود. علائم عبارتند از خستگی و تنگی نفس. فرد مبتلا به کم خونی شدید ممکن است نیاز به انتقال خون فوری داشته باشد.

Erythropoietin (EPO) یک دارو است که گلهای قرمز بیشتری براب بدن تولید می کند.

مواد غذایی خوب آهن عبارتند از سبزیجات برگ سبز تیره، لوبیا، گوشت، آجیل، آلو، کشمش و زردآلو.

۸: موکوزیت

مخاطی یا التهاب غشاء مخاطی می تواند بر روی هر بخش از دستگاه گوارش، از جمله دهان، مری، معده، روده، راست روده و انسداد تأثیر بگذارد.

موکوزیت خوراکی می تواند منجر به علائم دهان شود، اغلب ۷ تا ۱۰ روز پس از شروع درمان شروع می شود. ممكن است به شرطی كه دهان سوخته شده باشد درد وجود داشته باشد.

زخم ها می توانند بر روی پوشش دهان، زبان و اطراف لب ظاهر شوند. خوردن، نوشیدن و صحبت کردن می تواند دردناک باشد. اگر خونریزی رخ دهد، خطر ابتلا به عفونت وجود دارد.

شدت علائم با قدرت دوز شیمی درمانی ارتباط دارد. کافئوزول اغلب برای موکوزیت تجویز می شود. داروهای جدیدتر می توانند خطر مخاطی را کاهش دهند. علائم چند هفته پس از اتمام درمان ناپدید می شوند.

۹: از دست دادن اشتها

شیمی درمانی و یا سرطان می تواند متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار داده، منجر به از دست دادن اشتها و کاهش وزن شود. شدت عوارض بستگی به نوع سرطان و درمان شیمی درمانی دارد.

مصرف وعده های مکرر و کوچکتر ممکن است به حفظ عرضه مواد غذایی کمک کند. نوشیدن مایعات از طریق یک کاه میتواند به حفظ مصرف مایعات کمک کند.

بیماران که قادر به مصرف غذا یا مایع نیستند، باید در بیمارستان بستری شوند و از طریق یک لوله نازا گاستریک که به صورت مستقیم به معده از طریق بینی می رود، تغذیه شود.

۱۰: بارداری و باروری

بسیاری از بیماران به طور موقت در طول شیمی درمانی علاقه مند به رابطه جنسی می شوند. Libido

با توجه به نوع تجویز دارو، شیمی درمانی نیز ممکن است باروری را در مردان و زنان را کاهش دهد. باروری اغلب، اما نه همیشه، پس از درمان پایان می یابد. بیمارانی که ممکن است بخواهند در آینده فرزند دار شوند، ممکن است برای استفاده بعد از انجماد اسپرم یا جنین فکر کنند. بسیاری از داروهای شیمی درمانی ممکن است معلولیت های مادرزادی را ایجاد کنند، بنابراین مهم است که از حاملگی در طول درمان جلوگیری شود.

روش مانع از کنترل زایمان باید در طول درمان و حداقل یک سال بعد از آن استفاده شود. روش های کنترل زایمان ممکن است با شیمی درمانی مواجه شوند. اگر یک زن باردار یا در زمان درمان باردار باشد، ضروری است که به پزشک بگویید.

عوارض شیمی درمانی

۱۱: مشکلات روده

اسهال که از عوارض شیمی درمانی می باشد می تواند سلول های آسیب دبده را را به طور ناگهانی از بدن را خارج کنند و حتی ممکن است فرد دچار یبوست شود. این علائم معمولا چند روز پس از شروع درمان شروع می شود.

۱۲: مشکلات شناختی و روانی

آمار گزارش شده حاکی از آن دارد که ۷۵درصد از بیماران در طول دوره شیمی درمانی دچار فراموشی حافظه کوتاه مدت می شوند و قدرت تفکر خود را از دست می دهند. لازم به ذکر است که برای ۳۵ درصد این افرد ممکن است این عارضه تا چندماه یا چند سال پس از درمان ادامه یابد. همچنین شیمی درمانی می تواند توانایی تفکر، سازماندهی و چند کار را تحت تأثیر قرار دهد.

نوسانات رفتاری و افسردگی نیز می توانند رشد کنند، چه در رابطه با درمان و چه در مورد آینده.

انواع داروهای شیمی درمانی و روش های مختلف دریافت

چهار دسته عمده عبارتند از:

 • عوامل آلکیل کردن، که به طور مستقیم بر روی DNA کار می کنند و سلول ها را در مراحل مختلف چرخه زندگی سلول می کشد. نمونه هایی از جمله کلرامبوسیل، سیکلوفسفامید، تیتوپاپا و بوسولفان هستند.
 • Antimetabolites. هنگامی که سلول ها سرطانی آنها را مصرف می کنند، هیچ مزیتی برایشان ایجاد نمی کنند و سلول ها گرسنه می مانند. مثلا آنتاگونیست های پورین، آنتاگونیست های پیریمیدین و آنتاگونیست های فولات.
 • آلکالوئیدهای گیاهی، که توانایی سلول ها را برای رشد و تقسیم مسدود می کند. نمونه هایی از آن عبارتند از: آکتنیمایسین D، دوکسوروبیسین و میتومایسین.
 • آنتی بیوتیک های ضد توموری که با DNA متصل می شوند و RNA را از سنتز متوقف می کنند، به طوری که سلول ها نمی توانند رشد و تکثیر کنند. اینها از آنتی بیوتیک هایی است که برای عفونت استفاده می کنیم. مثال هایی از دوکسوروبیسین، میتوکسانترون و بلوموی سین است.

پزشک بر اساس نوع سرطان فردی، چگونگی پیشرفت آن، اینکه آیا پیش از آن شیمی درمانی بوده است یا خیر، و اینکه آیا آنها دارای مسائل بهداشتی دیگری مانند دیابت هستند، یک گزینه مناسب را توصیه می کنند.

در بعضی موارد شیمی درمانی به تنهایی می تواند باعث بهبودی کامل شود، جایی که بیمار درمان می شود و سرطان برگشت ناپذیر می شود.

بعضی اوقات، شیمی درمانی با سایر روش های درمان، مانند پرتودرمانی یا جراحی، برای نتایج موثر تر ترکیب می شود. درمان Neo-adjuvant می تواند برای کاهش تومور قبل از جراحی استفاده شود.

پس از جراحی یا بهبودی، شیمی درمانی برای حذف هر سلول سرطانی باقی مانده استفاده می شود. این امر می تواند به عنوان یک درمان سرطانی کمک کند.

اگر سرطان در مراحل پیشرفته باشد، شیمی درمانی ممکن است پیشرفت بیماری و نشانه ها را کاهش دهد، حتی اگر درمان بعید است.

چشم انداز

در طی و بعد از شیمی درمانی، بیمار تحت آزمایش خون و سایر آزمایشات برای ارزیابی پیشرفت درمان قرار می گیرد. عوارض جانبي داروهاي شيمي درماني پس از درمان به پايان رسيده است. برخی افراد می توانند در طی شیمی درمانی کار کنند اما ممکن است نیاز به تنظیم برنامه خود داشته باشند. بسیاری از کارفرمایان به موجب قانون موظف به کمک به یک فرد در انجام این کار هستند.

دریافت کمک در حین درمان

صحبت کردن با پزشک یا مشاور یا پیوستن به گروه پشتیبانی محلی یا آنلاین ممکن است به این امر کمک کند. مهم است که در طول هر درمان سرطان با پزشک در تماس باشید، زیرا آنها می توانند به مقابله با عوارض جانبی کمک کنند. بیمار نباید قبل از مشاوره با پزشک خود تغییرات ناگهانی را به شیوه زندگی خود تغییر دهد.

هزینه شیمی درمانی می تواند بسیار بالا باشد مهم است که با پزشک صحبت کنید تا مشخص شود که گزینه های شما چه هستند و با ارائه دهنده بیمه درمانی خود بحث کنید که خدمات پوشش داده شده را مشخص کند.

بعضی افراد قادر خواهند بود در طول شیمی درمانی کار کنند، اما بعضی دیگر به بیمارستان نیاز دارند. بعضی از کارفرمایان به لحاظ قانونی مجبورند برنامه کاری را برای بیمارانی که تحت این نوع درمان قرار می گیرند، سازگار کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.