عوارض ضربان قلب بالا

تاکیکارد چیست؟

تاکیکاردی به میزان ضربان قلب اشاره دارد. به طور کلی، یک قلب بالغ بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می تپد. هنگامی که یک فرد مبتلا به تاکی کاردی می شود، اتاق های بالا و پایین قلب بطور معنی داری سریعتر می شوند.

هنگامی که قلب به سرعت در حال حرکت است، کارآمدی کمتری دارد و جریان خون به بقیه بدن ، از جمله خود قلب، کاهش می یابد.

هنگامی که قلب سریعتر می تپد، عضلات قلب یا میوکارد، نیاز به اکسیژن بیشتری دارند. اگر این روند ادامه یابد، سلول های قلب می توانند از نظر اکسیژن گرسنگی جان خود را از دست بدهند و منجر به حمله قلبی شود.

اتریا، بطن، و مدار الکتریکی قلب

قلب انسانی شامل چهار اتاق است:

آتریا: این دو اتاق بالایی هستند.

Ventricles: این دو اتاق پایین است.

دهانه و بطن چپ و راست هم جزئی از قلب هستند.

قلب دارای یک ضربان ساز طبیعی است که گره سینوس نام دارد. این ضربان ساز در دهلیز راست واقع شده است. گره سینوسی باعث ایجاد امواج الکتریکی می شود که هر کدام باعث شروع  یک ضربان قلب می شود. پالس های الکتریکی گره سینوسی را ترک می کنند و در اطراف پایه قرار می گیرند و عضلات پشتی را متوقف می کنند. این انقباض ماهیچه عضله فشار خون را به بطن ها می کشد. پالس های الکتریکی به گره اتریواستروکتیو (AV)، خوشه ای از سلول ها را ادامه می دهند. گره AV گره های الکتریکی را کاهش می دهد و سپس آنها را به بطن ها می فرستد. با به تأخیر انداختن سیگنال های الکتریکی، گره AV می تواند زمان بطن را برای اولین بار با خون پر کند. هنگامی که ماهیچه های بطنی سیگنال های الکتریکی را دریافت می کنند، آنها می بایست و خون را به ریه یا بقیه بدن منتقل می کنند. هنگامی که مشکلی با سیگنال های الکتریکی ایجاد می شود که موجب ضربان قلب سریعتر از حد طبیعی می شود، فرد دارای تاکی کاردی است.

عوارض ضربان قلب بالا

Tachycardia به طور کلی ناشی از اختلال در امواج الکترومغناطیسی طبیعی است که کنترل پمپاژ قلب ما را کنترل می کند. شرایط و بیماری های زیر علل احتمالی هستند:

 • واکنش به داروهای خاص
 • اختلالات مادرزادی قلب
 • مصرف الکل زیاد
 • مصرف کوکائین و سایر داروهای تفریحی
 • عدم تعادل الکترولیت
 • بیماری قلبی که منجر به خونریزی فقیر و آسیب به بافتهای قلب، از جمله بیماری عروق کرونر، بیماری قلب، نارسایی قلبی، بیماری عضلانی قلب، تومورها یا عفونت ها
 • فشار خون
 • غده تیروئید بیش از حد فعال است
 • سیگار کشیدن
 • بیماری های خاص ریه

گاهی اوقات تیم پزشکی ممکن است قادر به شناسایی دقیق علت تاکیکاردی نباشد. گزینه های درمان بسته به علت بیماری، سن و سلامت عمومی فرد مبتلا به تچیکاردی و سایر عوامل متفاوت است.

هدف درمان این است که پی به علت وجودیت این بیماری ببریم. هنگامی که از لحاظ بالینی قابل اجرا باشد، پزشک ممکن است سعی کند سرعت ضربان قلب  را کاهش دهد و برای جلوگیری از واکنش های بعد از تاکیکاردی و کاهش عوارض اقدام کند.

در برخی موارد، همه چیز شایان یک علت می باشد. در موارد دیگر هیچ علت زمینه ای پیدا نمی شود و پزشک ممکن است مجبور باشد از درمان های مختلفی استفاده کند.

راه های کاهش سرعت ضربان قلب

مانور وگال

عصب واگ به تنظیم ضربان قلب ما کمک می کند. مانور هایی که روی این عصب تاثیر می گذارند، شامل سرفه، انقباض (مانند حرکت دادن روده) و قرار دادن یک یخ در چهره فرد است.

دارویی

داروهای ضد آرتریت می توانند به صورت خوراکی یا تزریقی مصرف شوند. آنها یک ضربان قلب طبیعی را بازیابی می کنند. این روش در بیمارستان انجام می شود. داروهای موجود، ریتم طبیعی قلب یا ضربان قلب را کنترل می کنند . گاهی اوقات فرد باید بیش از یک دارو ضد آرتریت را مصرف کند.

قضاوت

بت ها یا تکه هایی برای تحریک شوک الکتریکی به قلب استفاده می شود. این بر ضربانهای الکتریسیته در قلب تاثیر می گذارد و ریتم طبیعی را بازیابی می کند. این روش هم در بیمارستان انجام می شود.

جلوگیری

اقدامات خاصی وجود دارد که می تواند مانع از افزایش ضربان قلب شود یا به یک مشکل بهداشتی تبدیل شود.

عوارض ضربان قلب بالا

کاتتر رادیوفرنسی تخلیه می شود

کاتترها از طریق رگ های خونی وارد قلب می شوند. الکترودها در انتهای کاتتر برای خنثی کردن یا آسیب دیدن گرم می شوند. بخش کوچکی از قلب مسئول ضربان قلب غیرطبیعی است.

داروها

هنگامی که به طور منظم مصرف می شود، داروهای ضد آریتمی می توانند تاکیکاردی را جلوگیری کنند. پزشک ممکن است داروهای دیگر را به صورت ترکیبی با داروهای ضد آریتمی تجویز کند، به عنوان مثال، مسدود کننده های کانال مانند دیلیتازیم (Cardizem) و وراپامیل (Calan) یا بتا بلوکرهایی مانند پروپرانولول (Inderal) و اسمولول (Brevibloc).

Defibrillator قلب و عروق مؤثر (ICD)

دستگاهی که به طور مداوم ضربان قلب را کنترل می کند، با جراحی وارد سینه می شود. ICD هرگونه اختلال ضربان قلب را تشخیص می دهد و شوک های الکتریکی برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب را فراهم می کند.

عمل جراحي

گاهی لازم است با جراحی بخشی از بافت را حذف کنید. جراح ممکن است یک الگوی بافت اسکار ایجاد کند. بافت اسرار یک هادی بد برق است. این روش به طور کلی تنها زمانی استفاده می شود که درمان های دیگر موثر نبوده و یا فرد اختلال قلب دیگری داشته باشد.

وارفارین

وارفارین باعث می شود که خون به لخته شدن برسد و به افرادی که خطر ابتلا به سکته یا حمله قلبی دارند و یا در معرض خطر متوسط ​​هستند قرار گیرد. گرچه وارفارین خطر ابتلا به خونریزی را افزایش می دهد، برای افرادی که خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی بالاتر از خطر خونریزی آنها است، تجویز می شود.

علائم و نشانه های تاکی کاردی ممکن است:

 • پالس سریع
 • درد قفسه سینه
 • گیجی
 • سرگیجه
 • فشار خون پایین
 • سرگیجه
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • ضعف ناگهانی
 • غفلت

برای بعضی از موارد ممکن است که فردی با داشتن این علائم ها دچار تاکیکاردی نشده باشد، در چنین مواردی، وقتی فردی معاینه فیزیکی انجام می دهد، علت این وضعیت معمولا کشف می شود.

عوارض احتمالی

عوارض ضربان قلب بالا

خطر عوارض بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله:

 • شدت
 • تایپ کنید
 • ضربان قلب
 • مدت زمان
 • آیا بیماری قلبی دیگر وجود دارد یا خیر

شایع ترین عوارض عبارتند از:

 • لخته های خون: به طور قابل توجهی خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد.
 • نارسایی قلب: اگر شرایط کنترل نشود، قلب ضعیف تر شود. ممکن است به نارسایی قلبی منجر شود. نارسایی قلبی زمانی است که قلب خون را به طور موثر یا به درستی در اطراف بدن پمپ نمی کند. سمت چپ، سمت راست یا حتی هر دو طرف بدن می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.
 • جادوی ناخوشایند: یک فرد مبتلا به ضربان قلب سریع ممکن است آگاهی خود را از دست بدهد.
 • مرگ ناگهانی: به طور کلی تنها با تاکیکاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی ارتباط دارد.

شايعترين نوع تاكيكاردي عبارتند از:

 1. فیبریلاسیون دهلیزی

گاهی اوقات، فعالیت الکتریکی می تواند از دهلیز سمت چپ به جای گره سینوس ایجاد شود که باعث می شود اتاق ها با نرخ بیش از حد زیاد و نامنظم قرارداد بگیرند. به این عمل فیبریلاسیون دهلیزی می گویند.

یک قسمت فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است از چند ساعت تا چند روز ادامه یابد. اکثر افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی برخی از اختلالات قلب مربوط به این بیماری را دارند.

 1. فلوتري پروستات

یک مشکل مدار در داخل دهلیز راست است. انقباض دهلیزی به دلیل ضربان قلب سریع، ضعیف است.

قسمت فلوتري دهليزي ممکن است چند ساعت يا چند روز طول بکشد. گاهی اوقات ممکن است تا زمانی که تحت درمان قرار نگیرد، از بین برود. فلوتري پروستات گاهي از عوارض جراحي است، اما مي تواند به علت انواع مختلف بيماري هاي قلبي باشد. افراد مبتلا به فلوتري پروستات معمولا مبتلا به فيبريلاسيون دهليزي نيز مي شوند.

 1. تاکی کاردیوهای سوپراوانتراکال (SVTs)

این به هر ریتم شتابدهنده قلب که در بالای بافت بطنی قرار دارد اشاره دارد. مدار غیر طبیعی در قلب معمولا هنگام تولد وجود دارد و یک حلقه سیگنال های همپوشانی ایجاد می کند. قسمت SVT ممکن است از چند ثانیه تا چند ساعت ادامه یابد.

 1. تاکیکاردی بطنی

سیگنال های الکتریکی غیر طبیعی در بطن ها باعث سرعت قلب می شود. سرعت ضربان قلب اجازه نمی دهد که بطن ها به طور کامل پر شوند و به درستی بپیوندند، که سبب ضعف خون در بدن می شود. این نوع تاکیکاردی اغلب یک وضعیت تهدید کننده زندگی است و به عنوان یک اورژانس پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. فیبریلاسیون بطنی

بطن ها با یک روش بی اثر، باعث خونرسانی بدن به بدن می شوند. اگر ریتم طبیعی قلب به سرعت ناپدید شود، گردش خون متوقف می شود، باعث مرگ می شود. افراد مبتلا به بیماری قلبی پایین یا افرادی که از رعد و برق رنج می برند و باعث آسیب جدی می شوند ممکن است فیبریلاسیون بطنی را تجربه کنند.

عوامل خطر

اگر فردی دارای یک بیماری است که یا آسیب به بافت قلب یا فشار بر قلب، خطر ریسک تاکیکدی افزایش می یابد.

عوامل زیر با خطر بالاتری از تاکی کاردی مرتبط هستند:

 • سن: افراد بالای ۶۰ سال، در مقایسه با افراد جوان، دارای میزان بالاتری از خطر تچیکاردی هستند.
 • ژنتیک: افرادی که دارای خویشاوندان نزدیک با تاکی کاردی یا سایر اختلالات ریتم قلب هستند، خطر ابتلا به بیماری خود را افزایش می دهند

سایر عوامل خطر بالقوه عبارتند از:

 • بیماری قلبی
 • اضطراب
 • به طور مرتب مصرف مقادیر زیادی کافئین و الکل
 • فشار خون بالا
 • استرس ذهنی
 • سیگار کشیدن
 • با استفاده از داروهای تفریحی

تشخیص

عوارض ضربان قلب بالا

یک پزشک معمولا می تواند با برخی از سوالات در مورد علائم، انجام یک معاینه فیزیکی و سفارش برخی از آزمایشات، را تشخیص دهد. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الکتروکاردیوگرام (ECG)

الکترودها به پوست برای اندازه گیری ضربان الکتریکی که توسط قلب داده می شود، متصل می شوند. این نوع از آزمایش تمام بیماری های قلبی که مربوط به تاکیکاردیوم باشد را نشان می دهد.

اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگرام نوعی بررسی فراصوت است. با تکان دادن صدای ساختارها در بدن و ثبت اکو، یک تصویر متحرک از قلب می تواند تولید کند.

آزمایش خون

این نوع از آزمایش کمک می کند تا پزشک تعیین کند که آیا مشکلات تیروئید و یا سایر مواد ممکن است عوامل موثر در تاکیکاردی باشد یا خیر.

مانیتور هولتر

به فرد مبتلا به تچیکاردی، یک دستگاه قابل حمل که همه ضربان قلب خود را ثبت می کند، پوشانده می شود. این لباس زیر لباس پوشانده شده و اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب را در حالی که فرد برای فعالیت های عادی خود به مدت ۱ یا ۲ روز می رود، ثبت می کند.

ضبط کننده رویداد

این دستگاه شبیه مانیتور Holter است، اما تمام ضربان قلب را ضبط نمیکند. دو نوع وجود دارد:

 • یک نوع از تلفن برای انتقال سیگنال از ضبط کننده در حالی که شخص در حال تجربه علائم است استفاده می کند.
 • نوع دیگر تمام وقت برای مدت طولانی پوشیده می شود. که می تواند گاهی اوقات به مدت یک ماه پوشانیده شود.

این ضبط کننده رویداد برای تشخیص اختلالات ریتم که در لحظات تصادفی اتفاق می افتد، مناسب است.

عوارض ضربان قلب بالا

تست الکتروفیزیولوژیک(مطالعات EP)

این آزمون تهاجمی، نسبتا بدون درد، غیر جراحی است و می تواند به تعیین نوع آریتمی، منشاء آن و پاسخ بالقوه به درمان کمک کند.

آزمایش در آزمایشگاه EP انجام شده توسط الکتروفیزیولوژیست انجام می شود و باعث می شود آریتمی های ناخوشایند در یک محیط کنترل شده تولید شود.

تست شیب جدول

اگر یک فرد جادوها، سرگیجه یا سرگیجه را تجربه کند، و نه ECG و نه Holter آریتمی را آشکار کند، ممکن است یک تست شیب جدول در رابطه با آن انجام شود. فشار خون، ریتم قلب و ضربان قلب را در حالی که آنها از دروغ به سمت راست منتقل می شود، کنترل می شود.

هنگامی که رفلکس ها به درستی کار می کنند، هنگامی که به سمت راست حرکت می کنند، ضربان قلب و فشار خون را تغییر می دهند. در این مواقع است که باید مطمئن شوید که مغز یک منبع کافی از خون را دریافت می کند.اگر رفلکس ها ناکافی باشند، موارد زیر می تواند جادوها و علائم مربوط به خستگی را توضیح دهد.

 • اشعه ایکس قفسه سینه

تصاویر اشعه ایکس به دکتر کمک می کند تا حالت قلب و ریه ها را بررسی کند. سایر شرایطی که تاکیکاردی را توضیح می دهند نیز ممکن است تشخیص داده شود.

عوارض جانبی

عوارض تچیکاردی عبارتند از:

 • غش و سرگیجه
 • خستگی و خستگی
 • تنگی نفس

همچنین می تواند منجر به:

 • لخته شدن خون و افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی
 • نارسایی قلبی، زمانی که قلب دیگر نمی تواند به طور موثر پمپ شود
 • در بعضی موارد ممکن است به مرگ ناگهانی منجر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.