عوارض فشارخون بالا چیست؟

فشار خون بالا می تواند سالیان سال قبل از ایجاد نشانه های بیحسی سالم به بدن شما آسیب برساند. شما ممکن است با ناتوانی، کیفیت زندگی فقیر یا حتی حمله قلبی مرگبار روبرو شوید. تقریبا نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا درمان نمی شوند و از بیماری های قلبی مرتبط با جریان خون همانند بیماری های قلبی ایسکمیک اذیت می شوند. چرا که یکی از علل بیماری های قلبی فشارخون بالا می باشد.

تغییرات درمانی و شیوه زندگی می تواند به کنترل فشار خون بالا برای کاهش خطر ابتلا به عوارض تهدید کننده زندگی کمک کند.

عوارض فشار خون بالا

 • آسیب به شریان های شما

شریان های سالم انعطاف پذیر، قوی و الاستیک هستند. پوشش داخلی آنها صاف است به طوری که جریان خون آزادانه به تامین اندام های حیاتی و بافت ها با مواد مغذی و اکسیژن می پردازد.فشار خون به تدریج از طریق شریان ها افزایش می دهد. در نتیجه شما ممکن است بیماری شریان های آسیب شده و تنگ شده را تجربه کنید.

فشار خون بالا می تواند سلول های پوشش داخلی داخل شریان ها را آسیب برساند. هنگامی که چربی ها از رژیم غذایی شما وارد جریان خون شما می شوند، می توانند در شریان های آسیب دیده جمع شوند. در نهایت، دیواره های شرایین شما که کمتر انعطاف پذیر است، جریان خون را در بدن شما محدود می کند.

    بی خوابی با گذشت زمان، فشار ثابت خون در حال حرکت از طریق یک شریان ضعیف می تواند یک بخش از دیوار آن را بزرگ کند و یک براق (آنوریسم) ایجاد کند. Aneurysm به طور بالقوه می تواند پارگی و خونریزی داخلی را تهدید کند. اسهال در هر شریان در بدن شما شکل می گیرد، اما در شریان بزرگترین بدن (آئورت) شایع ترین آنها است.

 • خسارت به قلب شما

قلب شما خون را به بدن شما متصل می کند. فشار خون بالا کنترل نشده می تواند به دلایل مختلفی از جمله  بیماری عروق کرونر را تحت تاثیر خودش قرار دهد. بیماری عروق کرونر بر روی شریان هایی که خون را به عضله قلب خود می رسانند، تاثیر می گذارد. شریان های محدود شده توسط بیماری عروق کرونر اجازه نمی دهند خون به صورت آزاد از طریق شریان ها جریان یابد. هنگامی که خون به صورت آزاد به قلب شما جریان نداشته باشد، می توانید درد قفسه سینه، حمله قلبی یا ریتم قلب نامنظم (آریتمی) را تجربه کنید.

    قلب چپ فشار خون بالا را به منظور پمپ خون به بقیه بدن شما ارسال می کند. این باعث می شود بطن چپ به ضخیم شدن یا سفت شدن (هیپرتروفی بطن چپ) شروع کند. این تغییرات توانایی بطن را برای انتقال خون به بدن شما محدود می کند. این وضعیت خطر ابتلا به حمله قلبی، نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلب را افزایش می دهد.

    نارسایی قلبی. با گذشت زمان فشار قلب شما که ناشی از فشار خون بالا می باشد،می تواند عضله قلب شما را تضعیف کند و کارآیی کمتری داشته باشد. در نهایت، قلب خسته شما به سادگی شروع به سست شدن و شکست می کند. آسیب از حمله قلبی به این مشکل افزوده می شود.

عوارض فشارخون بالا چیست؟

 • آسیب به مغز شما

درست مثل قلب شما، مغز شما بستگی به یک منبع تغذیه خون برای کار درست و زنده ماندن دارد. اما فشار خون بالا می تواند چندین مشکل را ایجاد کند، از جمله:

 • حمله ایسکمیک گذرا (TIA).

 گاهی اوقات یک حمله ایسکمیک گذرا (is-KEE-mik) یک اختلال موقت و ناگهانی که ناشی از خونریزی مغزی است، شروع می شود. این اتفاق ناشی از آترواسکلروز یا لخته شدن خون است که هر دو می توانند از فشار خون بالا ایجاد شوند. یک حمله ایسکمیک گذرا اغلب یک هشدار است که شما در معرض خطر سکته کامل قرار گرفته اید.

 • سکته مغزی

زمانی که بخشی از مغز شما از اکسیژن و مواد مغذی محروم است، باعث مرگ سلول های مغز می شود. فشار خون بالا کنترل نشده می تواند منجر به سکته مغزی شود و باعث آسیب رساندن و تضعیف رگ های خونی مغزی شما شود، و این باعث می شود که آنها تنگ، پارگی و یا نشت کنند. فشار خون بالا همچنین می تواند باعث ایجاد لخته های خون در شریان هایی که منجر به مغز شما می شود، مسدود کردن جریان خون و بالقوه باعث سکته مغزی شود.

 • کم خونی

 Dementia یک بیماری مغزی است که منجر به مشکلات تفکر، صحبت کردن، استدلال، حافظه، بینایی و حرکت می شود. دمانس عروقی، می تواند از تنگ شدن و انسداد شریان هایی که خون را به مغز می رسانند، منجر شود. همچنین می تواند منجر به سکته های ناشی از قطع جریان خون به مغز شود. در هر دو مورد، فشار خون بالا ممکن است مقصر باشد.

    اختلال شناختی خفیف. اختلال شناختی خفیف یک مرحله گذار بین تغییرات در درک و حافظه است که با پیری و مشکلات جدی ناشی از بیماری آلزایمر همراه است. مانند ضعف، می تواند از جریان خون مسدود شده به مغز هنگامی که فشار خون بالا آسیب می بیند، منجر شود.

 • آسیب به کلیه های شما

کلیه های شما فیلتر مایع اضافی و خون شما را تصفیه می کند. این عمل فرایندی است که به رگ های خونی وابسته است. فشار خون بالا می تواند هر دو عروق خونی را که به کلیه شما منتهی می شوند را  آسیب برساند و باعث ایجاد انواع بیماری های کلیوی (نفروپاتی) می شود. داشتن دیابت علاوه بر فشار خون بالا می تواند آسیب را بدتر کند.

 • نارسایی کلیه

 فشار خون بالا یکی از شایع ترین علل نارسایی کلیه است. این به این دلیل است که می تواند به شریان های بزرگ که منجر به کلیه ها و رگ های خونی کوچک (گلومرولی) درون کلیه ها می شود آسیب برساند. خسارت وارده به آن باعث می شود که کلیه های شما به طور موثر نمی توانند زباله های خود را از خون شما فیلتر کنند. در نتیجه سطح خطرناک مایعات و زباله ها می تواند انباشته شود. در نهایت شما ممکن است نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه داشته باشید.

 • آلرژی کلیه (گلومرول اسکلروز). Glomerulosclerosis (glove-mer-u-loe-skluh-ROE-sis)

 یک نوع از آسیب کلیه ناشی از زخم گلومرولها (glo-MER-u-li) است. گلومرولها خوشه های کوچکی از عروق خونی درون کلیه شما هستند که مایع را دفع می کنند و از خون شما پاک می شوند. گلومرول اسکلروز می تواند کلیه های خود را که قادر به تصفیه ضایعات به طور موثر نیستند بنابراین، منجر به نارسایی کلیه می شود.

 • آنوریسم عروق کبدی.

 یکی از علل بالقوه، آترواسکلروز، ضعف و آسیب دیواره شريان است. با گذشت زمان، فشار خون بالا در یک شريان تضعيف شده ممکن است سبب بروز بخشي از زخم و انجماد شود. آنیریسم می تواند پارگی و خونریزی داخلی را تهدید کند.

عوارض فشارخون بالا چیست؟

 • خسارت به چشم شما

رگ های خونی کوچک و ظریف خون را به چشمان شما می رسانند. همانند سایر عروق، آنها همچنین می توانند با فشار خون بالا آسیب ببینند.

 • آسیب خون ریه چشم (رتینوپاتی).

 فشار خون بالا می تواند به عروق خونی که خون شما را به شبکیه شمامی رساند، آسیب برساند، و باعث ایجاد رتینوپاتی شود. این وضعیت می تواند منجر به خونریزی چشم، تاری دید و از بین رفتن کامل بینایی شود. اگر شما همچنین دیابت و فشار خون بالا را دارید، شما در معرض خطر بیشتری هستید.

 • ایجاد سیال در زیر شبکیه (کوریوودی)

. در این حالت، مایع در زیر شبکیه شما ایجاد می شود، زیرا یک رگ خون خونی در یک لایه رگ های خونی واقع در زیر شبکیه وجود دارد. Choroidopathy (kor-oid-OP-uh-te) می تواند منجر به دوری تحریف شده یا در بعضی موارد زخم هایی شود که چشم را مختل می کند.

 • آسیب عصبی (نوروپاتی بینی)

. این وضعیتی است که جریان خون مسدود شده عصب بینایی را صدمه می زند. این می تواند سلول های عصبی را در چشمان شما بکشد، که ممکن است باعث ایجاد خونریزی در چشم یا از دست دادن بینایی شما شود.

 • اختلال عملکرد جنسی

ناتوانی در داشتن و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ) به طور فزاینده ای در مردان به سن ۵۰ سالگی می رسد، حتی اگر فشار خون بالا نیز داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد. با گذشت زمان، فشار خون بالا باعث آسیب رسیدن به رگ های خونی شما می شود و باعث می شود که شریان ها سخت و تنگ شوند (آترواسکلروز)، جریان خون محدود شود. این به این معنی است که خون کمتر قادر است به آلت تناسلی شما جریان یابد. برای بعضی از مردان، جریان خون کاهش یافته، باعث دستیابی و حفظ نعوظ می شود – که اغلب به عنوان اختلال عملکرد نعوظ شناخته می شود. این بیماری نسبتا معمول است، به ویژه در میان مردان که فشار خون بالا را درمان نمی کنند.

زنان ممکن است اختلال عملکرد جنسی را به عنوان یک عارضه جانبی از فشار خون بالا نیز داشته باشند. فشار خون بالا می تواند جریان خون را به واژن شما کاهش دهد. برای بعضی از زنان، این باعث می شود که میل جنسی یا تحریک جنسی، خشکی واژن، یا مشکل ارگاسم به دست آید. بهبود عزت و روانکاری می تواند کمک کند. مانند مردان، زنان می توانند به دلیل اختلال عملکرد جنسی، اضطراب و مسائل مربوط به آن را تجربه کنند.

عوارض فشارخون بالا چیست؟

سایر خطرات احتمالی فشار خون بالا

فشار خون بالا نیز می تواند بر سایر قسمت های بدن تأثیر بگذارد و منجر به مشکلات زیر شود:

    از دست دادن استخوان فشار خون بالا می تواند مقدار کلسیم موجود در ادرار را افزایش دهد. از بین بردن بیش از حد کلسیم ممکن است منجر به از دست رفتن تراکم استخوان (پوکی استخوان) شود که به نوبه خود منجر به شکستگی استخوان می شود. این خطر به ویژه در زنان مسن افزایش می یابد.

    مشکل خواب. آپنه انسدادی خواب – وضعیتی که در آن ماهیچه های گلویتان شما را آرام نگه می دارند و شما را با صدای بلند نگه می دارند – در بیش از نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا رخ می دهد. در حال حاضر فکر می کنم که فشار خون بالا به خودی خود می تواند باعث آپنه خواب شود. همچنین محرومیت از خواب در نتیجه آپنه خواب می تواند فشار خون شما را افزایش دهد.

موارد اضطراری فشار خون بالا

فشار خون بالا معمولا یک بیماری مزمن است که به تدریج سبب آسیب در طول سال ها می شود. اما گاهی اوقات فشار خون به سرعت و به شدت افزایش می یابد که به یک اورژانس پزشکی نیاز دارد که نیاز به درمان فوری دارد، اغلب با بستری شدن.

در این حالت، فشار خون بالا می تواند باعث:

 • از دست دادن حافظه
 • ، تغییر شخصیت
 • ، تمرکز مشکل
 • ، تحریک پذیری
 • از دست دادن آگاهی از پیش رفتن
 • سکته مغزی
 • آسیب جدی به شریان اصلی بدن شما (تشخیص آئورت)
 • درد قفسه سینه
 • حمله قلبی
 • به طور ناگهانی پمپاژ قلب دچار اختلال شد، منجر به ایجاد پشتیبان مایع در ریه ها و منجر به ضعف تنفس (ادم ریوی)
 • از دست دادن ناگهانی عملکرد کلیه
 • عوارض در زنان باردار (پره اکلامپسی یا اکلامپسی)
این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.