عوارض پرتو درمانی

پرتو درمانی در درمان سرطان

اشعه ماوراء بنفش در درمان بسیاری از انواع سرطان موثر است. اما مانند سایر درمان ها، اغلب باعث عوارض جانبی می شود.  درمان با شاعه ماوراء بنفش در هر فرد متفاوت است وبسته به نوع سرطان، محل آن، دوز تابش و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

چرا پرتو درمانی باعث عوارض جانبی می شود؟

دوزهای بالای پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. عوارض جانبی به این دلیل رخ می دهد که پرتودرمانی می تواند به سلول های سالم و بافت ها در نزدیکی منطقه درمان آسیب برساند. امروزه پیشرفت های عمده در فن آوری تابش آن را دقیق تر کرده است، که منجر به عوارض جانبی کمتر می شود.

برای برخی از افراد، پرتودرمانی عوارض جانبی کم یا بدون عوارض را ایجاد می کند. برای دیگران، عوارض جانبی شدیدتر است. واکنش اغلب در هفته دوم یا سوم درمان شروع می شود. آنها ممکن است چند هفته پس از درمان نهایی ادامه یابد.

عوارض پرتو درمانی
آیا عوارض جانبی می تواند مانع درمان شود؟

بله تیم مراقبت بهداشتی شما می تواند به شما برای جلوگیری یا درمان بسیاری از عوارض جانبی کمک کند. پیشگیری و درمان عوارض جانبی بخش مهمی از درمان سرطان است. این نوع مراقبت، مراقبت تسکین دهنده است.

عوارض جانبی معمول عمومی

پرتودرمانی یک درمان محلی است. بنابراین، آن را تنها بر منطقه جسم که در آن تومور واقع شده است تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، مردم معمولا با پرتودرمانی خود موهای خود را از دست نمی دهند. اما اگر پرتودرمانی در بخشی از بدن که مو، مانند پوست سر تولید می شود، هدف قرار گیرد، ممکن است فرد از ریزش مو برخوردار شود.

مشکلات پوستی برخی از افرادی که تحت پرتودرمانی قرار میگیرند، خشکی، خارش، تاول زدن و یا لایه برداری را می باشد. اما این عوارض جانبی اغلب به قسمت اعصاب بدن بستگی دارد. اگر مشکلات پوستی شما ایجاد می شود، معمولا چند هفته بعد از اتمام درمان، عوارض ناپدید می شوند. اگر آسیب پوست به یک مشکل جدی تبدیل شود، پزشک ممکن است برنامه درمان خود را تغییر دهد.

خستگی یکی دیگر از عوارض پرتو درمانی است. سطح خستگی شما بستگی به این دارد که آیا شما از سایر روش های درمان مانند شیمی درمانی استفاده می کنید.

عوارض پرتو درمانی

علاوه بر عوارض جانبی عمومی، برخی از عوارض جانبی درمان بستگی به نوع و محل تشعشع دارد.

سر و گردن.

اگر پرتودرمانی در سر و گردن فرد صورت گیرد، ممکن است این عوارض جانبی را تجربه کنند:

۱» دهان خشک

۲»زخم آدامس

۳»مشکل بلعیدن

۴»سختی در فک

۵»حالت تهوع

۶»یک نوع تورم به نام لنفدوم

۷»پوسیدگی دندان.

قفسه سینه

 پرتو درمان با هدف در قفسه سینه می تواند این عوارض جانبی را ایجاد کند:

۱»  مشکل بلعیدن

۲»تنگی نفس

۳»درد پستان یا نوک پستان

۴» سفتی شانه

۵»سرفه، تب و پر شدن قفسه سینه که به عنوان پنومونیت تابش شناخته می شود و بین ۲ هفته و ۶ ماه پس از پرتودرمانی اتفاق می افتد.

    عوارض پرتو درمانی
معده و شکم

. پرتو درمانی با هدف معده یا شکم ممکن است این عوارض جانبی را ایجاد کند:

۱»  تهوع و استفراغ

۲»اسهال

این علائم احتمالا بعد از درمان ناپدید خواهند شد. پزشک شما می تواند داروها را برای این عوارض جانبی تجویز کند و تغییرات در رژیم غذایی شما نیز ممکن است باعث ناراحتی شما شود.

پالیز پرتو درمانی با هدف لگن می تواند این عوارض جانبی را ایجاد کند:

۱» اسهال

۲»خونریزی از رکتوم

۳»بی اختیاری

۴»تحریک مثانه

علاوه بر این، پرتودرمانی به لگن می تواند نشانه های مختلفی برای مردان و زنان ایجاد کند.

مردانه:

مشکلات جنسی، مانند اختلال نعوظ، که ناتوانی در دریافت یا حفظ نعوظ است

کاهش تعداد اسپرم و کاهش فعالیت اسپرم از پرتودرمانی به بیضه یا پروستات.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.