عوامل بیماری سل

همه چیز در رابطه با سل

سل ریوی یک بیماری عفونی است که معمولا بر ریه ها اثر می گذارد. در مقایسه با سایر بیماری های ناشی از یک عامل عفونی، سل یک بیماری واگیردار است و همچنین یکی از بزرگترین قاتلان جهان است.

عوامل بیماری سل

Tuberculosis یکی از علل اصلی ناتوانی و مرگ در سراسر جهان است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۹۵ درصد از مرگ و میر در جهان در کشورهای کم درآمد و متوسط وجود دارد. در سال ۲۰۱۴، ۹٫۶ میلیون نفر مبتلا به سل بودند و ۱٫۵ میلیون نفر از این بیماری جان خود را از دست دادند. TB یکی از علل اصلی مرگ و میر افراد مبتلا به HIV است. در سال ۲۰۱۵، ۱ در ۳ مرگ و میر اچ آی وی ناشی از سل بود. در سال ۲۰۱۴، حدود ۴۸۰،۰۰۰ نفر مبتلا به سل TB مقاوم به چندین نوع MDR-TB بودند.

سل در حال تبدیل شدن به یک مشکل جهانی است. جنگ، قحطی، بی خانمانی و فقدان مراقبت های پزشکی به افزایش شیوع سل در میان افراد محروم کمک می کند. از آنجایی که TB به راحتی بین افراد قابل انتقال است، پس افزایش TB در هر بخش از جمعیت، تهدیدی برای همه بخش های جمعیت است. این بدان معنی است که برای ایجاد و حفظ مناسب اقدامات بهداشت عمومی، از جمله غربالگری، واکسیناسیون (که در آن ارزش تلقی می شود) و درمان، مهم است. کمبود اقدامات بهداشت عمومی به افزایش موارد کمک خواهد کرد. شکست درمان کافی باعث رشد سلولهای مقاوم در برابر سل می شود.

الگوهای عفونت

دو الگو عمده از بیماری با سل وجود دارد:

 •     سل اولیه: عفونت اولیه، معمولا در کودکان دیده می شود. تمرکز اولیه عفونت یک گرانولوم کوچک زیرپلورال همراه با عفونت گره های لنفاوی گرلوماتوز هیلار است که با هم، این مجموعه پیچیده Ghon را تشکیل می دهد. در تقریبا تمام موارد، این گرانولوم ها حل و فصل می شود و گسترش بیشتر این عفونت وجود ندارد.
 • سل ثانویه: اغلب در بزرگسالان به عنوان یک فعال شدن از عفونت قبلی (یا عفونت مجدد)، به ویژه هنگامی که وضعیت سلامت کاهش می یابد، شروع می شود. التهاب گرانولوماتوزی بسیار فلوئور و گسترده است. به طور معمول، لوب های فوقانی ریه بیشتر آسیب می بینند و حفره می تواند رخ دهد.

هنگامی که مقاومت به عفونت بسیار پایین باشد، می تواند یک الگوی گسترش مریی ایجاد شود که در آن تعداد زیادی از دانه های ارزن کوچک (۱-۳ میلی متر) دانه گرانولومای یا در ریه و یا در ارگان های دیگر وجود دارد.

توزیع سل خارج ریه می تواند منجر به ظهور تعدادی از یافته های غیر معمول با الگوهای مشخص شود.

 • تومورهای اسکلتی: استئومیلیت توبرکلوزی عمدتا شامل مهره های قفسه سینه و کمری است (به نام بیماری پات) و به دنبال آن زانو و لگن است. نکروز گسترده و تخریب استخوان با شکستگی های فشرده (با کفیوز) و گسترش به بافت نرم، از جمله psoas “آب سرد” وجود دارد.
 •     سلول های بنیادی سل: تومورهای سل ریوی و آندومتریات به علت انتشار سل به لوله های فالوپ که منجر به سلگینیت گرانولوماتوز می شود، می تواند به داخل حفره اندومتری تخلیه شود و منجر به خونریزی نامنظم قاعدگی و ناباروری شود. در مبتلایان به سل، پروستات و اپیدیدیم اغلب با انجماد غیر نهایی و ناباروری همراه است.
 • دستگاه تنفسی:یک “pyuria استریل” با وجود ادرار WBC و یک کشت باکتری معمولی منفی ممکن است تشخیص سل ریوی کلیوی باشد. اگر درمان نشود، تخریب پرونشیم کلیوی اتفاق می افتد. زهکشی به کبد می تواند منجر به التهاب با استریل مدفوع شود.
 • سیستم عصبی مرکزی سل: الگوی مننژئال می تواند گسترش یابد و مایع مغزی نخاعی معمولا پروتئین بالا، گلوکز پایین و لنفوسيتوز را نشان می دهد. پایه مغز اغلب درگیر است، به طوری که علائم عصبی جمجمه ممکن است وجود داشته باشد. به ندرت، یک گرانولوم انفرادی یا “سل ریه” ممکن است با تشنج به وجود آید.
 •     سل ریوی: این بیماری امروزه شایع نیست، زیرا شیر پاستوریزه معمولی ، عفونتهای میکوباکتریوم bovis را از بین می برد. با این حال، مولکول های M. tuberculosis در ناحیه خلط سرفه شده ممکن است به داخل دستگاه گوارش غرق شوند. ضایعات کلاسی، زخم های کریستالی با رطوبت روده کوچک است. به دلیل وجود بافت لنفاوی فراوان و سرعت گذراندن محتویات لومنال، میل به دخالت ایلئوسکال وجود دارد.
 •     سل خارج رحمی: گسترش سل به غدد فوق کلیوی معمولا دو طرفه است، به طوری که هر دو غده فوق کلیه به طور قابل توجهی بزرگ می شوند. نابودی کورتکس منجر به بیماری آدیسون می شود.
 •     سل غدد لنفاوی گردن : لنفادنیت سل ریوی گره های گردنی ممکن است یک جرمی از گره های مات را درست زیر شکم مستعد تولید کند. این عوارض ممکن است در کودکان ظاهر شود و ممکن است Mycobacterium scrofulaceum کشت شود.

عوامل بیماری سل

 •     سلول های قلب: پریکارد محل شایع عفونت های سلولی قلب است. نتیجه یک pericarditis granulomatous است که می تواند خونریزی باشد. اگر این بیماری گسترده و مزمن باشد، فیبروز با کلسیفیکاسیون می شود، که منجر به پریکاردیت انقباضی می شود.

یافته های میکروسکوپیک

میکروسکوپی، التهاب تولید شده با عفونت TB، granulomatous است، با ماکروفاژهای اپیتلیوئید و سلول های غول پیکر لنگان همراه با لنفوسیت ها، سلول های پلاسما، ممکن است چندین PMN، فیبروبلاست ها با کلاژن و نکروز کولیک در مرکز باشد. پاسخ التهابی به وسیله یک واکنش حساسیت نوع IV متمرکز می شود که می تواند به عنوان پایه ای برای تشخیص توسط یک آزمایش پوستی TB استفاده شود. رنگ آمیزی سریع اسید (لکه های سریع اسید Ziehl-Neelsen یا Kinyoun) این ارگانیسم را به عنوان میله های قرمز لاغر نشان می دهد. رنگ آمیزی آئروامین از ارگانیسم هایی که در زیر میکروسکوپ فلورسنت مشاهده می شود، به راحتی قابل مشاهده خواهد بود و ارگانیزم های بیشتری ظاهر خواهند شد.این نمونه شایع ترین نمونه غربالگری شد

ه است، اما لکه های بافتی نیز می تواند بر روی بافت ها یا سایر مایعات بدن ایجاد شود. برای تعیین حساسیت به مواد مخدر، کشت خلط یا بافت یا سایر مایعات بدن انجام می شود.

تست پوست توبرکولین

آزمایشات پوستی برای سل در کشورهایی که میزان شیوع سل در آنها پایین است، مفید است و سیستم مراقبت بهداشتی به خوبی برای تشخیص و درمان موارد جدید کاربرد خوب دارد. در کشورهایی که واکسیناسیون BCG به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است، آزمایش پوست TB مفید نیست، زیرا افراد واکسینه شده با BCG دارای آزمایش پوستی مثبت خواهند بود.

آزمایش پوست TB بر اساس واکنش حساسیت نوع ۴ است. اگر یک عفونت قبلی TB اتفاق افتاده باشد، لنفوسیت های حساس شده وجود دارد که می توانند به دیگر برخورد با آنتی ژن های موجود در TB واکنش نشان دهند. برای آزمایش پوست TB یک مقدار اندازه گیری شده (قدرت متوسط ​​۵ واحد توبرکولین که در آمریکای شمالی استفاده می شود) از پروتئین مشتق شده از پروتئین خالص توبرکولین (PPD) تزریقی به صورت داخل کبدی، به شکل یک سینه کوچک، معمولا در ساعد تزریق می شود. در ۴۸ تا ۷۲ ساعت، یک واکنش مثبت با یک منطقه از قرمزی چشم مشخص می شود که می تواند با لمس ملایم اندازه گیری شود (قرمزی از خارش و خراش شمارش نمی شود). واکنش هایی که بیش از اندازه ۱۰ میلی متر دارند، در این گونه افراد غیر ایمنی محسوب می شود.

تست پوست توبرکولین

تکرار آزمایش ممکن است اندازه واکنش (induration) را افزایش دهد، اما تکرار تست پوستی به یک آزمایش مثبت در فردی که مبتلا به سل نیست، منجر نمی شود. انسداد، یا عدم واکنش پذیری PPD در افراد مبتلا به سل، ممکن است در افراد مبتلا به اسهال نیز رخ دهد یا حتی ممکن است در افراد تازه آلوده TB یا افراد مبتلا به سل وجود داشته باشد.

علائم سل نهفته

شبیه به M. bovis، عفونت اولیه معمولا غیر قابل مشاهده است. حساسیت توبرکولین در عرض ۴ تا ۱۲ هفته ظاهر می شود. عفونت های خاموش ممکن است با انتشار سلول های ریوی (خستگی، تب، سرفه، درد قفسه سینه، فیبروز هموپاتی و کاویتاسیون) یا دخالت اضافی ریه(miliary، meningeal)به وسیله انتشار لنفوآنتیوژنیک پیشرفت کنند. گونه های مقاوم در برابر مواد مخدر می توانند موجب آسیب برگشت ناپذیر در ریه ها شوند.

علائم عمومی بیماری TB عبارتند از احساس ضعف، کاهش وزن، تب و عرق شبانه. علائم بیماری TB ریه ها شامل سرفه، درد قفسه سینه و سرفه خون می شود. علائم بیماری TB در سایر نقاط بدن بستگی به منطقه ای که تحت تاثیر قرار گرفته است،دارد. عفونت زخم می تواند موجب بیماری سل یا عفونت سیستمیک عروقی شود.

عوامل بیماری سل

دوره انکوباسیون

از عفونت به ضایعه اولیه یا واکنش قابل توجهی از سلول های توبرکولین – ۴ تا ۱۲ هفته؛ خطر ابتلا به سل ریوی ریوی یا خارج ریه بیش از ۱ تا ۲ سال بعد از عفونت است. ممکن است برای مدت طولانی به عنوان عفونت نهفته همچنان ادامه یابد.

زنده ماندن

 1. tuberculosis نسبت به مواد ضدعفونی کننده مقاوم تر است و نیاز به زمان تماس بیشتری برای ضدعفونی کردن موثر است. ۵٪ فنل، ۱٪ هیپوکلریت سدیم (فقط در صورت کم بودن مواد آلی و زمان تماس بیشتر)، محلول ید (غلظت بالا ید مورد نیاز)، گلوتارالدئید و فرمالدئید (زمان تماس طولانی) موثر هستند.

زنده ماندن در خارج از میزبان

 • لاشه خوک گینه – ۴۹ روز
 • فرش – تا ۷۰ روز
 • گرد و غبار – ۹۰ تا ۱۲۰ روز
 • سوسک ها – ۴۰ روز
 • کود ۴۵ روز
 • کاغذ کاغذ – ۱۰۵ روز
 • خلط (خنک، محل تاریک) – ۶ تا ۸ ماه
 • لباس – ۴۵ روز.

اطلاعاتی برای کارکنان آزمایشگاه

آزمایشگاه PPE

تجهیزات حفاظتی شخصی شامل اما نه محدود به لباس های با مچ دست تنگ و روابط در پشت، دستکش یکبار مصرف، شیشه ایمنی ترکیبی و ماسک و یا محافظ صورت می باشد. امکانات برای شستن و تغییر لباس پس از کار باید در دسترس باشد.

مهار

تحقیق باید با استفاده از روش های بیوسوات سطح ۳، تجهیزات و طراحی تاسیسات انجام شود. هنگام برخورد با حیوانات آزمایشگاهی آلوده و زمانی که احتمال تماس مستقیم پوست با مواد عفونی وجود دارد، دستکش ها و لباس ها باید پوشیده شوند. مطالعات حیوانی ممکن است در ABSL-3 انجام شود. شیوه های BSL-3، تجهیزات انسداد و امکانات برای فعالیت ها با استفاده از مواد بالینی و مقادیر تشخیصی کشت های عفونی توصیه می شود. باید از یک سینی کشویی اسلاید استفاده کرد، نه یک شعله برای تثبیت اسلاید. روانابسیون و غلظت sputa برای رنگ آمیزی اسیدی سریع می تواند با خیال راحت بر روی نیمکت باز با اولین درمان نمونه در BSC با حجم مساوی ۵٪ محلول هیپوکلریت سدیم (سفید کننده خانگی نابالغ) و انتظار ۱۵ دقیقه قبل از پردازش انجام شود. مطالعات حیوانی با استفاده از خوک های دریایی یا موش ها می تواند در ABSL-2 انجام شود. شیوه های BSL-3 باید شامل استفاده از حفاظت تنفسی و اجرای رویه های خاص و استفاده از تجهیزات تخصصی برای جلوگیری و حاوی آئروسل ها باشد. باید ضدعفونی کننده هایی که ضد tuberculocidal به اثبات رسیده است استفاده شود.

در صورت قرار گرفتن در معرض / بیماری

    برای صدمات در آزمایشگاه که مهمترین موارد اضطراری پزشکی هستند (حملات قلبی، تشنج، و غیره …)می بایست شما  با مرکز کنترل یا یک همکار تماس بگیرید .

واکسیناسیون

واکسن زنده تخفیف مجاز (BCG) در دسترس است، اما به طور معمول در ایالات متحده استفاده نمی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.