فواید دستگاه بخور

فواید دستگاه بخور

یکی از راه هایی که برای افزایش رطوبت هوا استفاده می شود، استفاده از دستگاه بخور است. دستگاه بخور با گرم کردن آب داخل محفظه و هدایت آن به بیرون به رطوبت هوا می افزاید و عملکرد تنفسی را بهبود می بخشد. این دستگاه هم در محیط خانه و هم محیط کاری مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه همراه ایده آل مگ شوید تا بریده ای از فواید و زیان های این دستگاه ها را بررسی کنیم.

فواید دستگاه بخور
انواع دستگاه های بخور:

  • دستگاه بخور اولتراسونیک که ارتعاش را برای تبخیر آب ، جایگزین برق می کند.
  • تبخیر کننده ها که با دمیدن هوا فرایند تبخیر آب را انجام می دهند.
  • دستگاه های بخور پیش برنده که توسط میزها ی چرخان بخور انجام می دهند. این دستگاه ها بسیار برای کودکان مناسب می باشد.
  • دستگاه بخور مرکزی که شامل تعدادی زیر مجموعه است و رطوبت مورد نیاز دستگاه های زیر مجموعه را تولید می کند.

فواید دستگاه بخور:

این دستگاه با افزایش رطوبت در محیط فوایدی را در بر دارد که شاید از آنها بی خبر باشید:
۱- باعث رفع خشکی پوست شما می شود
۲- برای تسکین سردرد موثر است.
۳- خشکی گلو. را تا حدی از بین می برد.
۴- باعث عدم تحریک بینی و کنترل خون ریزی های بینی که ناشی از خشکی هوا هستند، می شوند.
۵- کاهش سرفه های خشک
۶- بهبود سلامت پوست و زیبا و درخشان شدن آن را نیز در پی دارد.

فواید دستگاه بخور
وقتی هوای خانه خشک است ممکن است ناراحتی های بسیاری پیش آید. مشکلاتی از قبیل خشکی پوست، چشم های تحریک پذیر، خشکی گلو و مسیرهای هوایی، حساسیت و آلرژی، سرفه های مکرر، خون دماغ، سردردهای مزمن،ترک خوردن پوست لب می تواند ناشی از خشکی هوا باشد.

شما با استفاده از این دستگاه ها قادر خواهید بود رطوبت را در محیط تنظیم کرده و شرایط محل سکونت یا کار خود را آرام سازید. این دستگاه های بخور در ماه های زمستان بسیار مورد نیاز و کاربردی است. در فصل تابستان با خشک شدن هوا و استفاده از پنکه، هوای خشک پخش می شود. دستگاه های بخور سرد می تواند گرمای و خشکی هوا را در این فصل، مقداری برطرف کند. فواید دستگاه بخور بر روی پوست بسیار زیاد است و می تواند موجب جوان سازی آن شود. مشکلاتی از قبیل خر و پف شبانه می تواند ناشی از خشکی هوا و در نتیجه خشکی مجاری تنفسی باشد. با استفاده از دستگاه بخور در هنگام خواب می توان به بهبود این مشکل کمک فراوانی کرد.

 

زیان های دستگاه های بخور:

این دستگاه ها علاوه بر فواید بسیاری که دارند معایبی را نیز در بر دارند از جمله این عیب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
اگر آبی که درون دستگاه قرار می دهید، کثیف باشد باعث تولید هوای کثیف شده و ممکن است باعث ناراحتی افراد شود. هم چنین باید دقت شود که آب نباید مدت زمان زیادی را در دستگاه بماند. آب مورد استفاده باید از فیلتر رد شود.
اگر سطح رطوبت از یک حدی بیشتر شود نشانه های حساسیت و آلرژی را بیشتر کرده و باعث بروز مشکلات تنفسی می شود. بر اساس تحقیقات به عمل آمده میزان رطوبت بهینه در هوا را ۳۰ تا ۵۰ درصد اعلام کردند. و رطوبت بالای ۶۰ درجه را بیش از حد مجاز دانسته اند.
در برخی موارد، بعد از استفاده طولانی مدت، ذرات و بخارات موجود در محفظه زیاد می شوند و ممکن است باعث سوختگی افرادی که به آن نزدیک می شوند، شود. در این موقع از نزدیک شدن کودکان به این دستگاه جدا جلوگیری کنید.

فواید دستگاه بخور بر نگهداری از منزل

شاید برایان جالب باشد بدانید این دستگاه ها نگداری از منزل را نیز راحت تر می کند. رطوبت حاصل از این دستگاه بخور به پیشگیری از ترک خوردن کاغذهای دیواری کمک می کند.استفاده از دستگاه بخور سبب می شود در فصل های سرد سال گرمایش کمتری مصرف کنید و در هزینه های خود صرفه جویی نمایید زیرا به طور کلی هوای مرطوب گرم تز هوای خشک است.

 

فواید دستگاه بخور
دستگاه های بخور راه حل بسیار مناسبی است برای زمانی است که خشکی هوا باعث اذیت و بروز مشکلات تنفسی می شود. اما برای درمان آسم تاثیر چندانی ندارد و نباید جایگزین درمان های پزشکی شود. استفاده از این دستگاه علاوه بر داشتن خاصیت های درمانی، خاصیت جوانساری و به تعویق انداختن روند پیری را در پی دارد. این دستگاه ها شامل دو نوع بخور گرم و بخور سرد می باشند. دسنگاه های بخور سرد نسبت به بخور گرم تولید صدای کمتری کرده و رطوبت بهتر پراکنده می شود. هم چنین از لحاظ ایمنی، بدنه ی آنها مقاوم تر است.

توصیه ها:

قبل از خرید دستگاه بخور با پزشک عمومی خود مشورت کنید تا بتوانید مدلی که مورد نیاز شما و شرایط سلامتی شماست را خریداری کنید. دستگاه بخور را از مراکز معتبر تهیه کرده و از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کنید. بهتر است آبی که در داخل دستگاه می ریزید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. توصیه می شود از آب خالص برای استفاده در دستگاه بخور استفاده کنید زیرا مواد معدنی موجود در آب شهری معمولی می تواند در دستگاه تجمع یابد و باعث از کار افتادن آن شود. در بازه های زمانی مختلف باید فیلتر دستگاه را چک کرده و آن را رسوب زدایی کنید.

قبل از خرید دستگاه سعی کنید اطلاعات لازم را کسب کنید. برخی از دستگاه های بخور صدای زیادی تولید می کنند که ممکن است آزار دهنده باشد و شما را از خرید پشیمان کنند. دستورالعمل نگهداری از دستگاه را به دقت مطالعه کنید و برای کارکرد بهتر حتما از آن پیروی کنید. سعی کنید همیشه دستگاه را در کمترین میزان تولید رطوبت قرار دهید زیرا همانطور که کم بودن ربوطت روی سلامت تاثیر گذار است، زیاد بودن رطوبت نیز برای سلامتی مضر است. استفاده از دستگاه بخور در منازلی که کودک دارند باید با رعایت نکات ایمنی همراه باشد تا از خطر سوختگی جلوگیری شود.

در هر حال وجود یک نوع از این دستگاه ها در هر خانه ای توصیه می شود. زیرا می توان از بسیاری از مشکلات و ناراحتی ها پیشگیری کرد.

امیدواریم این مطلب رضایت شما را جلب کرده باشد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.