فواید شنا برای سلامتی

فواید شنا برای سلامتی

شنا یک ورزش کامل، آسان و ارزان است که افراد در سنین مختلف می‌توانند آن را انجام دهند. به بیان دیگر شنا کردن یک ورزش هوازی است که نه تنها هیچ‌گونه آسیبی به مفاصل وارد نمی کند، بلکه باعث بهبود سلامت بدن می‌شود. اگر به طور مدوام این فعالیت بدنی را انجام دهید، به وضوح اثر نشاط و آرامش را در تک تک اعضای بدن خود می‌بینید. شنا یک ورزش مناسب برای تمام فصول است. اگر در جست‌وجوی یک ورزش و تفریح لذت‌بخش هستید، شنا بهترین انتخاب برای شما است.  فواید شنا برای سلامتی خیلی بیشتر از این موارد است. در ادامه مطلب به برخی از مزایای شنا برای سلامتی اشاره می‌کنیم.

شنا باعث افزایش کیفیت خواب می‌شود

طبق گفته کارشناسان هر فرد بالغ در طول شب به ۷ الی ۹ ساعت خواب مفید احتیاج دارد. در صورتی که بی‌خوابی سراغتان می‌آید و یا خوابتان کیفیت خوبی ندارد، شنا کنید. شنا بهترین راهکار برای بهبود کیفیت و احساس آرامش در خواب است.

شنا استرس را مدیریت می‌کند

فواید شنا برای سلامتی
فواید شنا برای سلامتی

به عقیده محققان، شنا یک روش بالقوه قدرتمند برای درمان و کاهش استرس است. پس اگر به خاطر مشکلات و فشارهای زندگی دچار استرس هستید، حتماً شنا را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

شنا یک ورزش بدون عرق است

اگر در هنگام فعالیت بدنی دچار عرق شدید می‌شود و به همین خاطر از ورزش کردن دوری می‌کنید. نگران نباشید، شنا یک ورزش بدون عرق است که بدون هیچ‌گونه استرسی می‌توانید آن را انجام دهید و لذت ببرید.

شنا سطح انرژی بدن را افزایش می‌دهد

اگر به خاطر عدم فعالیت، انرژی بدنتان کم شده است، با شنا می‌توانید انرژی از دست رفته خود را بدست آورید. بهترین برنامه برای شما ۳۰ دقیقه شنا به طور روز در میان است.

شنا برای سلامت عمومی بدن بسیار عالی است

سی دقیقه شنا به صورت روز درمیان به همراه رژیم غذایی متعادل و شیوه زندگی مناسب یکی از بهرین روش‌ها برای حفظ سلامت جسم و روان است. برای لذت بیشتر می توانید به همراه دوستان خود به استخر بروید.

شنا یک تمرین بدنی کامل است

اگر اهل شنا باشید، حتماً می‌دانید که این ورزش مانند بسیاری از رشته‌های ورزشی دارای حرکات مختلفی مانند شنای آزاد، شنا قورباغه، شنای پهلو و پروانه است. حرکات مختلف شنا تمام اعضای بدن را درگیر فعالیت می‌کنند، به همین خاطر از آن به عنوان یک تمرین بدنی کامل یاد می‌شود. همچنین ورزش در آب باعث می‌شود که بدن سخت‌تر کار کند، بنابراین ارزش ۳۰ دقیقه شنا معادل با ۴۵ دقیقه فعالیت مشابه در زمین است.

شنا یک تمرین بدنی مناسب برای افراد آسیب‌دیده است

در صورت آسیب یا جراحت بدنی بسیاری از تمرینات با شدت بالا ممکن نیست. در حالی که شنا برای خیلی از افراد آسیب دیده مانند آرتریت مناسب است. زیرا آب به آرامی از ماهیچه‌ها محافظت می‌کند.

شنا برای افراد مبتلا به آسم مفید است

فواید شنا برای سلامتی
فواید شنا برای سلامتی

شنا به دلیل تاثیری که بر افزایش ظرفیت ریه و بهبود کنترل تنفس دارد، برای افراد مبتلا به آسم بسیار مفید است. هوای مرطوب استخرهای سرپوشیده به بهبود علائم آسم بسیار کمک می‌کند، با این حال مواد شیمیایی ضدعفونی کننده در برخی از استخرها برای این افراد خطرناک است. پس در صورت مبتلا به آسم در استخرهایی که به جای کلر از نمک استفاده می‌کنند، شنا کنید.

شنا برای بهبود علائم بیماری MS بسیار مفید است

آب از اندم‌های بدن حمایت می‌کند و باعث ایجاد مقاوت ملایم می‌شود. به همین خاطر درد، خستگی، افسردگی و ناتوانی افراد مبتلا به ‌MS را بهبود می‌بخشد.

شنا باعث سوزاندن کالری می‌شود

شنا یک راه عالی برای سوختن کالری است. میزان سوزاندن کالری در افراد مختلف متفاوت است، زیرا به وزن فرد و شدت تمرین او بستگی دارد.

شنا باعث افزایش طول عمر می‌شود

تمام فعالیت‌های ورزشی برای سلامتی و افزایش عمر مفید هستند؛ با این حال مطالعات نشان می‌دهند، شنا کردن بهترین گزینه است. طبق نتایج پزشکان میزان مرگ‌ومیر در افرادی که شنا می‌کنند، نسبت به افرادی که ورزش نمی‌کنند، ۵۰ درصد کمتر است.

سخن آخر

در متن بالا به مهم‌ترین فواید شنا برای سلامتی اشاره کردیم. اما همانطور که می‌دانید در هر تمرینی برای بعضی از افراد خطرات خاصی وجود دارد. چنان‌چه مجروح هستید و یا شرایط پزشکی خاصی دارید، حتماً قبل از شنا کردن با پزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال افرادی که دارای شرایط پوستی خاص مانند پسوریازیس هستند در آب استخر کلردار بیشتر تحریک شوند. پس برای حفظ سلامتی خود قبل از انجام هر گونه ورزشی از راهنمایی‌های پزشک خود بهره‌مند شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.