فوبیا چیست؟

بیماری فوبیا چیست؟

به طور خلاصه فوبیا، نوعی اختلال اضطرابی است که توسط یک ترس مداوم و بیش از حد از یک شی یا وضعیت تعریف شده است. این ترس و هراس ممکن است انقدر شدید باشد که فرد غش کند. این ترس شدید، غیر منطقی در مورد وضعیت، موجودات زنده، مکان یا شیء قرار می دهد.

در ایالات متحده آماری وجود دارد که اعلام می کند، بالغ بر ۱۹ میلیون نفر فوبیا دارند. به گفته انجمن روانپزشکی آمریکایی، یک فوبیا ترس غیر منطقی و بیش از حد از یک جسم یا وضعیت است. در اغلب موارد، هراس به معنای کاهش خطر یا ترس از آسیب است. به عنوان مثال، افرادی که از آگورافوبیا هستند می ترسند که در یک مکان یا موقعیت ناپایدار به دام افتاده باشند.

علائم فوبیا

علائم فوبیا ممکن است از طریق قرار گرفتن در معرض حوادث و یا وضعیت ترس، و یا گاهی صرفا به خاطر تفکر در مورد شیء ترس، اتفاق بیفتد.علائم عمومی مرتبط با ترس ها عبارتند از:

 • سرماخوردگی، لرزش و افزایش ضربان قلب
 •     نفس نفس
 •     حالت تهوع
 •     احساس غیر واقعی
 •     ترس از مرگ
 •     مشاعره با شیء ترسناک

در برخی موارد، این علائم ممکن است به یک حمله اضطراب تمام عیار تبدیل شود. به عنوان یک نتیجه از این علائم، برخی از افراد شروع به خودزاری می کنند، که منجر به مشکلات شدید در زندگی روزمره و حفظ روابط می شود. در بعضی موارد، ممکن است فرد به دلیل نگرانی ثابت با بیماری های تصور شده یا مرگ ناگهانی، مراقبت های پزشکی را دنبال کند.

انواع فوبیاها

انجمن روانپزشکی آمریکا فوبیاها را به سه نوع مختلف تقسیم می کند:

 ترس های اجتماعی از تهدیدات اجتماعی برخوردار هستند. چنین فجایع عبارتند از ترس شدید و فراگیر از شرایط اجتماعی. در برخی موارد، این ترس ممکن است بر یک نوع خاص از موقعیت اجتماعی مانند سخنرانی عمومی تمرکز کند. در موارد دیگر، ممکن است مردم از ترس انجام هر کار دیگری در برابر دیگران به خاطر ترس از آنکه به طور رسمی شرمنده شوند.

فوبیا چیست؟

Agoraphobia شامل ترس از اینکه در یک مکان یا موقعیت ناپایدار به دام افتاده باشد. به عنوان یک نتیجه، افراد فجیع ممکن است شروع به جلوگیری از چنین شرایطی کنند. در برخی موارد، این ترس می تواند بسیار فراگیر و غرورآمیز باشد که فرد حتی از رفتن به خانه خود می ترسد.

ترس های خاص شامل ترس یک جسم خاص (مانند مارها یا پروانه ها و پروانه ها) هستند. چنین ترس هایی به طور معمول به یکی از چهار دسته مختلف تقسیم می شود: موقعیتی، حیوانات، پزشکی، یا محیط زیست. چند مثال از اشیاء ترس مشترک عبارتند از عنکبوت، سگ، سوزن، بلایای طبیعی، ارتفاع و پرواز.

مثالهای بیشتری از چهار نوع اصلی از ترس های خاص عبارتند از:

 •     محیط طبیعی: ترس از روشن شدن، آب، طوفان، طوفان، گردباد یا مگس ها.
 •     حیوانات: ترس از مار ها، جوندگان، گربه ها، یا پرندگان.
 •     پزشکی: ترس از دیدن خون یا بازدید از یک دکتر.
 •     وضعیت: ترس از پل ها، ترک خانه یا رانندگی.

فوبیاها چگونه شایع هستند؟

فوبیا ها معمولا شایع هستند، با توجه به فوبیایی اجتماعی که حدود ۷ درصد از بزرگسالان آمریکایی در یک سال معینی را تحت تاثیر قرار می دهد و هراس خاصی که حدود ۹ درصد را تحت تاثیر قرار می دهد، به گفته موسسه ملی سلامت روان. به طور کلی، زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند.

علاوه بر این، طبق راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، تنها حدود ۱۰ درصد از موارد فوبیایی گزارش شده، باعث ترس و وحشت در زندگی می شوند.

درمان فوبیاها

فوبیا چیست؟

تعدادی از روش های درمان برای ترس و وحشت وجود دارد و اثربخشی هر رویکرد بستگی به فرد و نوع هراس او دارد.

در معالجات درمان، فرد به لحاظ استراتژیک به شیء ترس خود در معرض ابتلا به ترس خود قرار دارد. یک نوع درمان قرار گرفتن در معرض سیل، که در آن بیمار با هدف مورد تردید در طول مدت طولانی بدون فرصتی برای فرار مواجه می شود.

هدف این روش این است که به فرد کمک کند تا ترس خود را درک کند و متوجه شود که جسم ترس به آنها آسیب نمی رساند.

روش دیگری که اغلب در درمان فوبیا استفاده می شود، ضد تهویه است. در این روش، فرد پاسخ جدیدی به شی مورد تدفین تدریس می شود. به جای این که در مواجهه با جسم یا وضعیت ترس از بین برود، فرد تکنیک های آرامش را به جای اضطراب و ترس می آموزد. این رفتار جدید با پاسخ هراس قبلی ناسازگار است، بنابراین واکنش واگرا به تدریج کاهش می یابد. مبارزه با تهویه مطبوع اغلب با افرادی که نمی توانند در معرض درمان قرار گیرند استفاده می شود.

در نهایت، برای افراد مبتلا به ترس از اجتماع، داروهایی مانند دوز کم یک بنزودیازپین یا به طور بالقوه یک ضد افسردگی (مانند بازدارنده مجدد جذب سروتونین یا SSRI) در ترکیب با درمان شناختی-رفتاری می تواند بسیار مفید باشد.

اگر فکر می کنید ممکن است فتوائی داشته باشید، لطفا از درمانگر مجاز، روانشناس یا روانپزشکی درخواست کنید. شما شایستگی کنترل این ترس را دارید و شما می توانید با مناسب درمان.

1 نظر
 1. احمدوند می گوید

  با سلام و ممنون از وبسایت عالی و مفیدتون
  لطفا مطالب روانشناسی بیشتر بذارین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.