قرص ریتالین چیست؟

ویرایش شده در by الهام ابراهیمی

قرص ریتالین

اکثر پزشکان برای افرادی که دارای اختلال بیش فعالی یعنی کمبود توجه (ADHD)  هستند داروی ریتالین را  تجویز می کنند. این دارو به کنترل میزان دو ماده شیمیایی در مغز شما کمک می کنند که تأثیر خوبی بر دوپامین و نوراپی نفرین دارد.

قرص ریتالین چیست؟

 Adderall و ریتالین

هر دو Adderall (آمفتامین و دگزوآروفتامین) و ریتالین (متیل فنیدات) محرک های سیستم عصبی مرکزی هستند که برای درمان اختلال بیش فعالی کمبود توجه استفاده می شوند.

مصرف ریتالین تاثیر بر عملکرد شناختی و فرایندهای اندیشه در رفتار بیماران می گذارد. مصرف ریتالین اثرات منفی بر روی بدن مانند افزایش ضربان قلب و سایر موارد را به همراه دارد.

یکی از عوارض مهم خطرناک درریتالین اعتیاد به این قرص است. سایر عوارض جانبی از مصرف این دارو شامل افزایش ضربان قلب بالا، تحریک پذیری، کاهش اشتها، تهوع می شود.

این دارو با داروهای فشار خون و داروهای دیگر هم به شدت تعامل دارد. افرادی که از این دارو مصرف میکنند باید ازمصرف کافئین جلوگیری کنند.

عوارض جانبی احتمالی داروهای ریتالین و  adderall چیست؟

عوارض جانبی جدی عبارتند از:

 • کاهش رشد (قد و وزن) در کودکان
 • تشنج، به طور عمده در بیماران مبتلا به سابقه تشنج
 • تغییر بینایی یا بینایی تاری
 • سندرم سروتونین یک مشکل بالقوه خطرناک زندگی به نام سندروم سروتونین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که داروهایی مانند Adderall با برخی داروهای دیگر مصرف شود. علائم سندرم سروتونین ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • تحریک، توهم، کما یا سایر تغییرات در وضعیت ذهنی
 • مشکلات کنترل حرکات شما و یا تحریک عضلات
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون بالا یا پایین
 • عرق کردن یا تب
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • سفتی عضلانی یا تنگی نفس

قرص ریتالین چیست؟

عوارض جانبی رایج:

 • درد معده
 • کاهش اشتها
 • عصبی

ریتالین چیست؟

نام عمومی برای ریتالین متیل فنیدیت است.

ریتالین یک داروی تجویزی برای تحرک سیستم عصبی مرکزی است. این دارو برای درمان اختلال بیش فعالی با توجه به کمبود توجه ADHD  مورد استفاده قرار می گیرد. ریتالین ممکن است به افزایش توجه و کاهش تپش قلب و بیش فعالی در بیماران مبتلا به ADHD کمک کند.

آیا اختلاف عمده بین ریتالین و آددلول وجود دارد؟

شباهت های زیادی بین دو دارو وجود دارد. هر دوی این داروها محرک هایی هستند که برای درمان ADHD استفاده می شوند. اگر سابقه مصرف مواد دارید، قبل از مصرف هر دو دارو با پزشک خود صحبت کنید. ریتالین در سه فرمت منتشر می شود: آزادی فوری (۳-۴ ساعت)، آزادی پایدار (۶-۸ ساعت) و عمل طولانی مدت (۸ ساعته). Adderall در دو فرمت منتشر می شود: انتشار فوری (۴-۶ ساعت طول می کشد) و انتشار طولانی (۱۲ ساعت طول می کشد).

آیا کودکان می توانند ریتالین را مصرف کنند؟

برای کودکان بالای ۶ سال برای جلوگیری از پیش فعالی و تمرکز کافی ریتالین را می توان تجویز کرد. همچنین مهم است که پزشک والدین کودک را از عوارض این دارو مطلع سازد.

قرص ریتالین چیست؟

آیا سایر شرایط پزشکی وجود دارد که فرد از ریتالین استفاده نکند؟

شما در صورت حساسیت به دارو نباید ریتالین را مصرف کنید. همچنین اگر گلوکوم، علائم Tourette، سابقه عضلات شکمی دارید، نباید ریتالین را مصرف کنید. این دارو همچنین می تواند اضطراب شدید یا تحریک را حتی بدتر کند. همچنین اگر دچار مشکلات قلبی، فشار خون بالا، تشنج، مشکلات گردش خون، سابقه بیماری روحی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی یا سابقه مصرف مواد هستید از مصرف این دارو باید اجتناب کنید.

دوز معمولی که برای ریتالین مصرف می شود چیست؟

بسته به نوع قرص (فوری، مداوم یا طولانی مدت) و همچنین سن دریافت کننده و وضعیت درمان (ADHD یا نارکولپسی)، میزان مصرف دارو متفاوت است.

درمان ریتالین چقدر طول می کشد؟

زمانبندی اثرات قرص بستگی به نوع قرص (فوری، مداوم یا طولانی مدت) و همچنین دوز دارد. به طور معمول ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد تا دارو اثر کند، و این اثر می تواند تا هشت ساعت طول بکشد.

علائم قطع ریتالین

علائم ترک ریتالین ممکن است چند ساعت پس از قطع دارو شروع شود و تا چند ماه ادامه یابد. علائم می تواند شامل تغییرات در ضربان قلب، افسردگی، خستگی، حالت تهوع، عصبی بودن، کابوس و تحریک شود. اگر علائم همچنان ادامه دارد با پزشک خود صحبت کنید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
 1. مهدي آزاد می گوید

  سلام و دوود
  خوب بود ، خداقوت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.