چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم

چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم؟

چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم؟

همه‌‌ی ما به شیرینی‌‌جات علاقه‌‌ی خاصی داریم. اما بعضی افراد علاقه‌‌ی بیشتری را از خود نشان می‌‌دهند تا آنجا که می‌‌توان گفت در دام اعتیاد شیرینی گیر افتاده اند! در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم.

اعتیاد به شیرینی همانند اعتیاد به الکل یا نیکوتین می‌‌باشد؛ اما این اعتیاد آنقدر نامحسوس است که در بسیاری از موارد، فرد اصلا نمیداند که دچار این عارضه شده است. در ادامه به نشانه‌‌های اعتیاد به شیرینی خوردن اشاره خواهیم نمود.

چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم؟

علائم اعتیاد به شیرینی چیست؟

اگر زمانی که کمتر از حد معمول قند و شیرینی مصرف می‌‌کنید، دچار کمبود انرژی شده و بدن‌‌تان سست می‌‌شود یا ضعف می کنید، یعنی علائم هوس شیرینی یا اعتیاد به آن را در خود دارید.

یکی از ویژگی‌‌های هوس خوردن شیرینی، بالا رفتن آستانه‌‌ی تحمل بدن‌‌تان در مقابل قند بالا می‌‌باشد؛ یعنی بدن‌‌تان به شما این اجازه را می‌‌دهد که یکجا مقدار زیادی قند را دریافت نمایید.

همچنین اگر جزء افرادی هستید که پس از خوردن شیرینی‌‌جات پر انرژی و شاداب می‌‌شوید، باید بگوییم که بهتر است با هوس شیرینی خوردن خود مقابله نمایید پیش از آنکه سلامت‌‌تان به خطر بیفتد.

چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم؟
چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم

مقابله با هوس خوردن شیرینی

اگرچه این کاری بسیار مشکل است که تنها افراد با اراده‌‌ی قوی از پس آن برمی‌‌آیند، اما ما راه‌‌هایی را به شما پیشنهاد خواهیم داد که با تغییر و اصلاح رژیم غذایی خود بتوانید راحت‌‌تر از پس رژیم شیرینی بربیایید. در ادامه بیان خواهیم کرد که چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم.

  • فاصله گرفتن از شیرینی

در ابتدا سعی کنید از شیرینی‌‌جات و مواد قندی فاصله بگیرید. برای مثال در هنگام خرید به سمت مواد قندی نروید و شیرینی نخرید. تا حد امکان مواد قندی را از خانه و محل کار خود دور کنید. و پیج‌‌ها و کانال‌‌های فضای مجازی که عکس و فیلم‌‌هایی درباره مواد قندی و شیرینی‌‌جات قرار می‌‌دهند را تماشا نکنید.

چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم؟

۱۰ ماده غذایی اصلی در ژیم غذایی

  • مصرف کمتر

در مرحله‌‌ی بعد، سعی کنید در هنگام خوردن شیرینی‌‌های مورد علاقه‌‌ی‌‌تان همانند شکلات یا شیرینی خامه‌‌ای، کمتر از مقدار همیشگی مصرف نمایید. برای مثال به یک شکلات بسنده کنید. در اینصورت میل شما به شیرینی‌‌ها به مرور زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

  • ترک شیرینی

اگر مرحله‌‌ی قبل روی شما اثری نگذاشت و یا نتوانستید هوس خوردن شیرینی را در خود کنترل نمایید بهتر است که از این روش بهره ببرید و بطور ناگهانی و به یکباره با مواد قندی و شیرینی وداع کنید. ممکن است ۱ تا ۳ روز اول به شما خیلی سخت بگذرد اما بعد از آن بدن‌‌تان به این مقدار قند عادت خواهد نمود.

  • گرسنه نمانید

یکی دیگر از راه‌‌های مقابله با هوس خوردن شیرینی می‌‌تواند سیر بودن شما باشد. مادامی که سیر باشید، احساس نیاز کمی به قند پیدا می‌‌کنید و در نتیجه راحت‌‌تر می‌‌توانید جلوی هوس شیرینی خوردن خود را بگیرید. پس میان وعده‌‌ها را جدی بگیرید.

  • خوراکی‌‌های کاهش دهنده‌‌ی هوس شیرینی

برخی مواد غذایی هستند که می‌‌توانید از آنها برای کاهش حس هوس شیرینی خوردن خود، استفاده نمایید که ما در مقاله‌‌ی چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم نام آنها را به شما خواهیم گفت.

–           خوردن میوه جات شیرینی همچون انبه و انگور. شاید بگویید که این میوه‌‌ها نیز قند دارد. کاملا درست است اما نباید فیبر و ویتامین‌‌های زیادی که درون میوه‌‌ها هست را از یاد ببریم.

چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم؟
چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم

–           آدامس‌‌های بدون قند یا قرص نعنا هم می‌‌تواند جایگزین خوبی باشد؛ چراکه در عین شیرین بودن، از شکر در آنها استفاده نشده و نیاز به شیرینی خوردن را در شما برطرف می‌‌سازد.

روش های پوشاندن موهای سفید

–           مصرف ماست‌‌های پروبیوتیک و بدون شکر نیز کمک کننده ست. اگر بعنوان میان‌‌وعده استفاده شود، می‌‌تواند شما را تا مدت زمان زیادی سیر نگه دارد.

–           استفاده از حبوبات علاوه بر اینکه پروتئین بدن شما را تأمین میکند و در لاغری نیز مؤثر است، موجب سیری شما شده و هوس خوردن شیرینی را در شما به طور چشمگیری کاهش می‌‌دهد.

–           طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از تخم‌‌مرغ به خصوص در وعده‌‌ی صبحانه با تأمین پروتئین بدن‌‌تان موجب می-شود تا به شیرینی و مواد قندی تمایل کمتری داشته باشید.

–           پیش از آنکه هوس خوردن شیرینی کنید، سبزی مصرف کنید. سبزیجات اگر بطور منظم مصرف شوند می‌‌توانند در جلوگیری از هوس شیرینی خوردن، کمک کننده باشند.

–           هرگاه هوس شیرینی خوردن کردید، به سراغ خرما بروید. سعی کنید بیش از ۲ تا ۳ خرما در هرروز مصرف نکنید. زیرا خرما علاوه بر فیبر و موادمغذی که در خود جای داده است، قند فراوانی نیز دارد. برای مغذی‌‌تر کردن خرما میتوانید آن را همراه با مغزها میل نمایید.

  • نوشیدن آب

با تأمین آب کافی بدن‌‌تان به راحتی می‌‌توانید با هوس خوردن شیرینی مقابله کنید. تا زمانیکه آب بدنتان را با نوشیدن آب و خوردن میوه‌‌ها و سبزیجات به حد لازم و کافی برسانید، کمتر احساس ضعف و هوس قند خواهید کرد.

نوشیدن آب

  • تحرک بیشتر

هر چه کمتر تحرک کنید و بیشتر ساکن بمانید، میل شما به مواد قندی بیشتر می‌‌شود. با انجام ورزش‌‌های مختلف و تحرک بیشتر در روز، به روند کاهش میل به شیرینی‌‌جات در خود کمک نمایید.

  • تغییر چاشنی

اغلب ما عادت کرده ایم که در غذاها و خوراک‌‌های‌‌مان از شکر استفاده کنیم. اگر شما از اعتیاد به شیرینی رنج می‌‌برید یا برای سلامت خودتان هم که شده تمایل به کاهش میزان مصرف شیرینی دارید، می‌‌توانید با تغییر ادویه و چاشنی در غذاهای‌‌تان به هدف خود برسید.

برای مثال به جای شکر از وانیل، ریحان، نعناع و یا گوجه فرنگی بهره ببرید. در این حالت هم مصرف مواد قندی را به حداقل رسانده‌‌اید و هم با طعم‌‌های جدید آشنا شده اید.

  • مصرف کمتر نمک

شاید غیرقابل باور به نظر برسد که مصرف نمک به هوس شیرینی مربوط باشد، اما خب واقعیت این است که هرچه شما نمک کمتری مصرف نمایید، میل‌‌تان به خوردن شیرینی و مواد قندی کمتر خواهد شد. این امر به این سبب است که اگر بدن شما سدیم زیادی را دریافت نماید، طلب قند خواهد کرد.

مصرف کمتر نمک
چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم

نکته آخر اینکه اگرچه ما در مطلب چگونه با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم، راه و روش‌‌هایی را در این راستا در اختیار شما قرار داده‌‌ایم اما باید بدانید که مبارزه با هوس شیرینی کاری آسان نیست و نیاز به عزم جزم شما دارد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.