پلاسما درمانی ؛ نویدبخش درمان بیماری کروناویروس

پلاسما درمانی توسط پلاسمای بیمار تازه بهبود یافته، نویدبخش درمان بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) است. براساس مطالعه‌ای که در تاریخ ۶ آوریل به صورت آنلاین در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد، مقدار یک دوز از پلاسمای بیمار تازه بهبود یافته از بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) به طور بالقوه می‌تواند علائم بالینی را در موارد شدید بیماری COVID-19 بهبود بخشد.

کای دوان، از شرکت ملی گروه بیوتکنولوژی چین در پکن و همکارانش ۱۰ بیمار مبتلا به COVID-19 شدید را که با آزمایش‌های RNA ویروسی تأیید شده بودند، ثبت‌نام و بررسی کردند. بیماران، با تزریق مقدار یک دوز از پلاسمای اهداکنندگانی که به تازگی بهبود یافته بودند را با عیان‌های آنتی‌بادی خنثی‌شده بالاتر از ۱: ۶۴۰، دریافت کردند. بیماران همچنین بیشترین مراقبت‌های حمایتی و ضد ویروسی را دریافت کردند. از شروع بیماری تا تزریق پلاسما، به طور میانگین ۵/۱۶ روز بود.

پلاسما در درمان کرونا موثر است

محققان دریافتند که در پنج مورد پس از تزریق پلاسما، میزان خنثی کردن آنتی‌بادی به سرعت در یک مورد افزایش یافته است و در چهار مورد دیگر، سطح بالا حفظ شده است (۱: ۶۴۰). بهبود قابل توجهی در علائم بالینی با افزایش اشباع اکسی‌هموگلوبین در طی سه روز مشاهده شد. در مقایسه با قبل از تزریق، چندین پارامتر تمایل به بهبود نشان دادند، از جمله افزایش تعداد لنفوسیت‌ها و کاهش پروتئین واکنشC (این پروتئین یکی از پروتئین‌های فاز حاد بوده و یک تست ارزشمند در موارد التهابات محسوب می‌شود). در معاینات رادیولوژی، درجه‌های مختلف جذب ضایعات ریه طی هفت روز مشاهده شد. در هفت مورد از بیمارانی که از قبل ویروس خونی داشتند، مقدار بار ویروسی پس از تزریق غیر قابل تعیین بود.

این محققان می‌گویند: “زمان دوز و زمان مطلوب پلاسما درمانی و همچنین مزایای بالینی قطعی برای درمان پلاسما باید در مطالعات بالینی تصادفی بررسی شود.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.