آیا ویروس کرونا به لباس می‌چسبد ؟

در حالی که اکثر مردم جهان به دلیل گسترش کروناویروس در خطر ابتلای به این ویروس و از دست دادن سلامت خود قرار دارند، دارندگان بعضی از مشاغل اساسی هنوز هم باید به کارشان بروند و همچنین رفتن به فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها برای تامین مایحتاجات روزانه ضروری است. اما آیا لباس‌های پوشیده شده توسط افراد می‌توانند کووید-۱۹ را گسترش دهند؟ اگر چنین است، بهترین راه برای پوشیدن لباس هنگام بازگشت شما به خانه چیست؟

جواب این سوال دقیقاً به آنچه شما هنگام خروج از خانه انجام می‌دهید بستگی دارد. به عنوان مثال، کالج پزشکان فوریت‌های پزشکی آمریکا (ACEP) از پرستاران و پزشکان می‌خواهد که بیمارستان‌ها را به عنوان مناطق پر خطر در نظر بگیرند و به آنها توصیه می‌کند که قبل از ورود مجدد به خانه خود، همه لباس‌های خود را در بیاورند. حمام فوری یا دوش نیز توصیه می‌شود. لباس کار از سایر لباس‌ها دور شود تا کاملاًتوسط آب داغ و صابون شسته شود. متاسفانه برای متوسط افراد​​ جامعه، نقش لباس در خطر عفونت بسیار کمتر مشخص است.

آیا ویروس کرونا به لباس می‌چسبد

کرونا بر روی لباس زنده می ماند

الیزابت اسکات، دانشیار دانشکده علوم طبیعی، رفتاری و بهداشت دانشگاه سیمونز در بوستون، می‌گوید: “من مقاله‌ای که نشان ‌دهد مردم باید بلافاصله پس از رفتن به فروشگاه و برگشت به منزل، لباس‌های خود را شسته و دوش بگیرند را ندیدم.” اسکات همچنین بنیانگذار مرکز بهداشت و بهداشت سیمونز در خانه و جامعه است. او گفت، “در این مرحله، تمرکز باید روی اقدامات بهداشتی دست‌ها، پوشیدن ماسک و لمس نکردن صورت باشد. ”

با این حال، اسکات گفت که “به عنوان احتیاط برای کارمندان فروشگاه، کارگران سرویس بهداشتی و یا هر کسی که در تماس روزمره با مردم است، معقول است که هنگام ورود به خانه، لباس بیرونی را درآورده و آنها را شستشو دهید و یا تا شیفت بعدی در مکان مناسب آویزان کنید” و او توصیه کرد که دستان خود را بلافاصله بعد از انجام این کار بشویید.

اسکات همچنین در مورد مراکز آمریکایی برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اظهار داشت که “شستشو باید با استفاده از دقیق‌ترین روش ممکن با آب انجام شود و پس از آن خشک شد کامل آنها صورت پذیرد.”

وی تأکید کرد: “من همیشه از گرمترین چرخه آب ممکن برای شستشوی انواع پارچه‌ها استفاده می‌کنم. و همچنین می‌توان با استفاده از سفید کننده خانگی با رعایت دستورالعملهای موجود، یک شستشوی ضد عفونی انجام داد.”

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می‌کند از تکان دادن لباس‌های کثیف، برای جلوگیری از گردش هرگونه ویروس در هوا خودداری نمایید.

آیا لباس بیرون از خانه بی خطر است ؟

لباس بیرون بی خطر نیست

اسکات اظهار داشت که استفاده از آنها تا زمانی که فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود، ایرادی ندارد. برای این منظور، او توصیه کرد از مرتب کردن لباس‌های کثیف قبل از شستشو و مرتب کردن لباس‌های تمیز بعد از شستشو در آن مکان خودداری کرده و با انجام این کارهای در خانه، زمان لباسشویی را به حداقل برسانید.

اسکات گفت: “من همچنین پیشنهاد می‌کنم صابون و حوله دستی خود را به همراه داشته باشید تا قسمت بیرونی هر دستشویی یا خشک کن عمومی و در صورت نیاز به استفاده از سبد خرید یا سبد لباس‌های شسته شده را که ممکن است از آنها استفاده کنید، پاک کنید. همه سطوح تماس دستی را با دستمال مرطوب یا ضدعفونی کننده پاک کنید.”

سرانجام، اسکات برای تأکید بر اهمیت حفظ بهداشت دست‌ها در طول انجام لباسشویی در خارج از خانه گفت: “شما باید قبل از ترک خانه، دست‌های خود را بشویید و خشک کنید و یک بار دستان خود را در خارج از اتاق لباسشویی / لباسشویی ضد عفونی کنید و  هنگامی که به خانه رسیدید، دوباره دستان خود را بشویید و خشک کنید.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.