۴ نوع از شایع‌ترین و جدی‌ترین عوارض قرص‌های ضد بارداری

۴ نوع از شایع‌ترین و جدی‌ترین عوارض قرص‌های ضد بارداری

عوارض قرص‌های ضد بارداری یکی از دغدغه های زوجین می‎باشد که میخواهیم در این مطلب راجع بدان صحبت کنیم. قرص‌های ضد بارداری معمولاً جزو قرص‌های شناخته شده و پرمصرف‌ در بین زوج‌های جوان هستند و در واقع جهت جلوگیری از بارداری با روشی مبتنی بر کنترل هورمون‌های جنسی زنانه مصرف می‌شوند. اما این‌گونه قرص‌ها معمولاً عوارضی نیز به دنبال دارند که برخی از این عوارض شامل به­هم خوردن دوره‌های عادت ماهانه به همراه دردهای غیرطبیعی‌ و همچنین ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آندرومترویوز، آکنه و سندروم پیش از قاعدگی می‌یاشند.

در این مقاله‌ قصد داریم به طور مختصر به چند مورد از عوارض قرص‌های ضد بارداری بپردازیم .

عوارض قرص‌های ضد بارداری :

در این بخش به عوارض جانبی این داروها پرداخته و در ادامه در مورد مهم‌ترین آن‌ها توضیح خواهیم داد.

  • سردرد و میگرن
  • حالت تهوع
  • حساسیت سینه
  • افزایش وزن
  • تغییرات خلق و خو
  • ترشحات واژن
  • کاهش میل جنسی
  • تغییرات در بینایی افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می­کنند.

 

عوارض قرص‌های ضد بارداری

حساسیت سینه‌

قرص‌های ضد بارداری ممکن است بعد از مصرف باعث تحریک و بزرگ شدن پستان‌ها و یا ایجاد حساسیت و درد شدید در آن‌ها شوند، که البته فقط در مراحل اولیه این‌گونه است و بعد به مرور برطرف می‌شود. ولی در برخی اوقات ممکن است اعضایی مانند ریه به آن‌ حساسیت نشان بدهند، که در این مورد بایستی حتماً به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و تحت نظر او دارو را مصرف کنید. نکاتی که بهتر است هنگام احساس درد و حساسیت در سینه‌ها برای کاهش درد رعایت کنید، این است که مصرف نمک و خوراکی‌های کافئین‌دار مثل قهوه، شکلات و غیره را به شدت کاهش دهید.

کاهش میل جنسی

قرص‌های ضد بارداری علاوه بر تغییرات اساسی که در میزان و تنظیم هورمون‌های جنسی ایجاد می‌کنند، در کاهش میل جنسی نیز نقش دارند و در صورتی که این کاهش ایجاد شود، می‌تواند پرخطر باشد و حتماً نیازمند مشورت با پزشک متخصص است.

ترشحات واژن

قرص‌های ضد بارداری در میزان ترشحات طبیعی واژن تغییرات اساسی را ایجاد می­کنند که این موضوع به خودی خود چندان مشکل حادی در بر ندارد؛ اما به دلیل اینکه ترشحات واژن خود برای جلوگیری از عفونت‌های التهابی بسیار مؤثر عمل می‌کنند، مصرف این قرص‌ها می‌تواند در بلند مدت خطرات عفونی و بیماری‌های مختص زنان را به همراه داشته باشد.
پس در صورت نگرانی و مشاهده این‌چنین عوارض عفونی مثل بوی بد واژن و یا ترشحات غیرطبیعی، بهتر است پزشک خود را مطلع کنید تا روش و برنامه‌ی بهتری را به شما ارائه دهد.

تغییرات چشمی

تغییرات هورمونی ناشی از مصرف قرص‌های ضد بارداری با ضخیم شدن قرنیه‌ی چشم ارتباط مستقیمی دارد، که البته جای نگرانی نیست. فرض کنید با خوردن قرص‌های ضد بارداری، به دلیل ضخیم شدن قرنیه، ضعف و مشکلاتی اساسی برای بینایی‌تان ایجاد شود؛ در این صورت، برای افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، شرایط استفاده از لنز کم‌کم مشکل‌ساز می‌شود.

بهتر است که قرص‌های ضد بارداری را با احتیاط بیشتری مصرف کنید و هر چه بیشتر تحت نظارت و هماهنگی پزشک متخصص باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.