۱۰ عارضه جانبی قرص ضد بارداری

10 عارضه جانبی قرص ضد بارداری

عوارض مصرف قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری خوراکی، یک روش مبتنی بر هورمون برای جلوگیری از حاملگی است. مصرف این دارو همچنین می تواند به حل قاعدگی نامنظم، دوره های دردناک و سنگین، اندومتریوز، آکنه و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند.

قرص های ضدبارداری با جلوگیری از روند تخمک گذای باعث می شوند که، اسپرم با ورود هم نتواند باعث بارداری گردد.

رده سنی زنان برای استفاده از قرص بارداری در محدوده ۱۵ تا۴۴ سال می باشد که این رنج سنی باعث می شود که مصرف این نوع از دارو با عوارض همراه شود.

قرص های ضد بارداری مختلفی وجود دارد. (قرص ال دی)همه آنها شامل اشکال مصنوعی هورمون استروژن، پروژسترون یا هر دو هستند. پروژسترون مصنوعی ، قرص های ترکیبی حاوی پروژستین و استروژن هستند. “مینی قرص” شامل پروژستین است.

همه قرصهای مونوفاز حاوی همان تراز هورمون هستند. با قرص های فازی، هر دو ماه یک بار، دو یا سه نوع مختلف قرص مصرف می شود که هر کدام حاوی تعادل هورمون های مختلف هستند.

10 عارضه جانبی قرص ضد بارداری

 “قرص های روزمره” و “قرص های ۲۱ روزه” انواع دیگر قرص های ضد بارداری است. یک بسته قرص های روزانه ۲۸ روز طول می کشد که دارای هفت قرص غیرفعال است.

مصرف قرص های ضد بارداری برای جلوگیری از بارداری بسیار موثر می باشد اما گاهی اوقات به دلیل اشتباه در مصرف، هر ساله۶ تا۱۲ حاملگی در هر ۱۰۰ مورد مشاهده می شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نرخ شکست را برای هر دو نوع قرص در ۹ درصد قرار داده اند. قرص های کنترل بارداری از بیماری های منتقله از راه جنسی جلوگیری نمی کنند. فقط استفاده از یک کاندوم می تواند به جلوگیری از این نوع عفونت کمک کند.

اثرات جانبی

عوارض جانبی رایج مصرف قرص ضد بارداری خوراکی عبارتند از:

 • وقفه بین قاعدگی
 • حالت تهوع
 • حساسیت سینه
 • سردرد و میگرن
 • افزایش وزن
 • تغییرات خلق و خوی
 • دوره های از دست رفته
 • کاهش میل جنسی
 • ترشحات واژن
 • تغییرات در بینایی افراد مبتلا به لنزهای تماسی

ما در مورد هر کدام از این عوارض جانبی به جزئیات زیر نگاه خواهیم کرد.

۱. خونریزی موقت

خونریزی واژینال در طی دوره های مورد انتظار معمول است که معمولا در طی ۳ ماه از آغاز قرص مصرفی حل می شود. به دلیل تشکیل و تنظیم یک پوشش اندومتری نازکتر توسط رحم و یا به دلیل تنظیم سطوح مختلف هورمون، خونریزی ممکن است رخ بدهد.

اگر شما همچنان در حال لکه بینی باشید، مصرف قرص همچنان موثر می باشد البته با این شرط که هیچ دوزی از دارو از دست نرود. اگر مدت زمان خونریزی بیشتر از ۵ روز شد، شما می بایست با مشاور متخصص بهداشت و درمان تماس بگیرد.

۲. تهوع

هنگامی که اولین بار مصرف قرص را تجربه کنید، برخی از افراد تهوع خفیف را تجربه می کنند، اما علائم معمولا بعد از مدتی فروکش می کنند. برای کم کردن شدت تهوع شما می توانید قرص را به همراه غذا و یا به هنگام خواب مصرف کنید. اگر حالت تهوع شما تشدید یافت و یا تا ۳ ماه ادامه داشت شما می بایست به پزشک مراجعه کرده و یا راهنمای پزشکی بگیرید.

۳. حساسیت پستان

قرص های کنترل قند ممکن است باعث افزایش غلظت پستان یا حساسیت به لمس شود. که به طور معمول چند هفته پس از شروع قرص ، از بین می رود. هر کسی که یک ضایعه شبیه به پستان در پستان خود پیدا کند یا درد پایدار ، حساسیت به لمس یا درد شدید سینه داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند.

۴٫سردرد و میگرن

هورمون های قرص های جلوگیری از قاعدگی می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند. همانطور که اطلاع دارید، قرص های ضدبارداری با انواع مختلف و دوزهای متفاوتی که دارند می توانند علائم متفاوتی را از خود به روز دهند.  علائم معمولا با گذر زمان بهبود می یابند، اما اگر سردردهای شدید هنگام شروع قرص مصرفی شروع شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.

۵. افزایش وزن

مطالعات بالینی نشان می دهد که پیوند ثابت بین استفاده از قرص های پیشگیری از تولد و نوسان وزن وجود ندارد. با این حال ، ممکن است احتباس مایعات رخ دهد، به خصوص در اطراف سینه ها و باسن ها.

بر اساس یک بررسی، اکثر مطالعات در طی ۶ یا ۱۲ ماه فقط با کنترل پروژسترون تولد، افزایش وزن متوسط ​​کمتر از ۴/۴ پوند (۲ کیلوگرم) پیدا کردند. مطالعات دیگر روشهای کنترل زایمان نشان داد که افزایش وزن یکسان است.

۶. تغییر حالت

مطالعات نشان می دهد که ضد افتراقی های خوراکی ممکن است بر خلق و خوی کاربر تأثیر بگذارد و خطر افسردگی یا سایر تغییرات احساسی را افزایش دهد. هر کسی که در طول استفاده از قرص تغییرات خلق را تجربه می کند باید با ارائه دهنده پزشکی خود تماس بگیرد.

۷. دوره های از دست رفته

حتی با استفاده از قرص مناسب، یک دوره ممکن است گاهی اوقات از دست رود. عواملي كه مي توانند بر آن تأثير بگذارند عبارتند از: استرس، بيماري، سفر و اختلالات هورمونی يا تيروئيد.

۸. کاهش میل جنسی

هورمون یا هورمونهای قرص ضد بارداری ممکن است در بعضی از افراد باعث بروز اختلال جنسی یا میل جنسی شود. اگر کاهش میل جنسی وجود داشته باشد و ناراحت کننده باشد، باید با یک ارائه دهنده پزشکی آن را مورد بحث قرار داد.

در بعضی موارد، قرصهای جلوگیری از قاعدگی می توانند میل جنسی را افزایش دهند، به عنوان مثال، از بین بردن نگرانی در مورد حاملگی و کاهش علائم دردناک از گرفتگی قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، اندومتریوز و فیبروئیدهای رحمی.

۹. ترشحات واژن

تغییرات در تخلیه واژن ممکن است هنگام مصرف قرص رخ دهد که ممکن است با افزایش یا کاهش روانکاری واژینال یا تغییر ماهیت تخلیه همراه باشد. اگر خشکی واژن مشاهده شود، روانکاری اضافه می تواند به ایجاد رابطه جنسی راحت تر کمک کند.

این تغییرات معمولا مضر نیست، اما تغییرات در رنگ یا بو می تواند عفونت را نشان دهد. هر کسی که در مورد چنین تغییراتی نگران است باید با ارائه دهنده پزشکی خود صحبت کند.

۱۰. تغییرات چشم

تغییرات هورمونی ناشی از قرصهای کنترل قاعدگی با ضخیم شدن قرنیه در چشم ارتباط دارد. استفاده از قرص پیشگیری از بارداری خوراکی با خطر بالاتری از بیماری چشم ارتباط ندارد، اما ممکن است به این معنی باشد که فرد دیگر قادر به استفاده از لنز های تماسی نباشد.

در این گونه موارد فرد می بایست به چشم پزشک خود مراجعه کند.

10 عارضه جانبی قرص ضد بارداری

خطرات

قرص ترکیبی می تواند خطر مشکلات قلبی عروقی، مانند لخته شدن خون، ترومبوز ورید عمقی (DVT)، لخته شدن در ریه، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد.

قرص های کنترل قند نیز با افزایش فشار خون، تومورهای خوش خیم کبد و برخی از انواع سرطان همراه است.

قرص باید توسط:

 • زنان باردار
 • افراد سیگاری بالای ۳۵ سال یا هر کسی که در سال گذشته سیگار کشید و بیش از ۳۵ سال دارد
 • هر کس با چاقی
 • کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند
 • هر کسی که ترومبوز، سکته مغزی، یا مشکل قلب داشته باشد
 • فردی که قبل از سن ۴۵ سالگی لخته خون داشته باشد
 • افرادی که دارای میگرن شدید هستند، به ویژه با علائم هورمونی
 • هر کسی که سرطان سینه یا بیماری داشته باشد یا بیماری کبد یا کیسه صفرا باشد
 • هر فردی که حداقل ۲۰ ساله مبتلا به دیابت بوده و یا عوارض دیابت داشته باشد

اگر هر یک از موارد زیر رخ بدهد، کاربر باید به پزشک خود مراجعه کند.

 • درد شکم یا معده
 • درد قفسه سینه، تنگی نفس یا هر دو
 • سردرد شدید
 • مشکلات چشم مانند تاری دید و یا از دست دادن بینایی
 • تورم یا درد در پاها و ران
 • قرمزی، تورم یا درد در ران

علائم فوق ممکن است حاکی از بیماری های جدی تری باشد لذا به آنان توجه بیشتری نشان دهید.

اثرات بلند مدت

استفاده از قرص های کنترل تولد ممکن است خطر مشکلات سلامتی درازمدت را افزایش دهد.

 • مشکلات قلبی عروقی

قرص های ترکیبی می تواند کمی از عوارض جانبی قلبی عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و لخته های خون را کمی افزایش دهد که می تواند مرگبار باشد. با توجه به انواع مختلف قرص ضد بارداری باید گفت که، مصرف برخی از قرص ها ممکن است خطرات بدتری داشته باشد . یک پزشک می تواند به شما در این زمینه مشاوره دهد.

هر کسی که فشار خون بالا یا سابقه شخصی یا خانوادگی لخته های خون، حمله قلبی یا سکته مغزی را کنترل نکند، باید از ارائه دهنده پزشکی خود در مورد روش های جایگزین سوال کنند.

 • خطر سرطان

هورمون های زنانه که به طور طبیعی رخ می دهند، مانند استروژن، بر روی شانس زنی در ایجاد انواع سرطان تأثیر می گذارد. بنابراین ممکن است که استفاده از یک روش مبتنی بر هورمون کنترل تولد، یک اثر مشابه داشته باشد.

 1. سرطان تخمدان و اندومتر: در میان زنانی که از قرص استفاده می کنند کمتر احتمال رخداد وجود دارد.
 2. سرطان پستان: افردی که از دوران جوانی شروع به مصرف قرص های ضد بارداری کرده اند ممکن است به نسبت افرادی که از این نوع قرص استفاده نکرده اند و یا کمتر استفاده کرده باشند، بیشتر به این سرطان دچار شوند. عامل دیگری که ممکن است این عارضه را تحت تاثیر خودش قرار دهد، سن زن در شروع بلوغ و یائسگی می باشد، سن او در اولین بارداری و اینکه آیا او فرزند داشته یا نه
 3. سرطان گردن رحم: استفاده طولانی مدت از قرص به علت خطر بالای سرطان گردن رحم، در مقایسه با افرادی که از آن استفاده نکرده اند، مرتبط است. با این حال، اکثر انواع سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.
 4. سرطان کبد: پیشگیری از بارداری با افزایش احتمال تومور خوش خیم کبدی مرتبط است، اما به ندرت باعث به وجود آمدن سرطان می شود. برخی مطالعات حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان کبد بعد از استفاده از قرص های ضد بارداری حداقل ۵ سال بیشتر است، اما مطالعات دیگر نتایج مشابهی ندارند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *