قرص ضد بارداری – عوارض جانبی

10 عارضه جانبی قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری خوراکی یک روش مبتنی بر هورمون برای جلوگیری از حاملگی است؛ به این معنی که این قرص‌ها حاوی هورمون‌های خاصی هستند تا با تنظیم و تغییر هورمون‌های بدن بتوانند از بارداری جلوگیری کنند.

هر نوع قرص هورمونی به دلیل تغییراتی که در میزان هورمون های بدن ایجاد می کند می تواند باعث بسیاری از تغییرات دیگر نیز در بدن بشود؛ چراکه بسیاری از عملکردهای بدن مرتبط با میزان و تناسب هورمون ها با یکدیگر است؛ مثل خلق و خو، زمان قاعدگی، رشد و عملکرد مناسب بسیاری از ارگان ها و … لذا یک قرص هورمونی می تواند باعث ترشح بیشتر یک هورمون در بدن شود و از یک سو یک مشکل را برطرف کند ولی از سوی دیگر ترشح بیشتر آن هورمون مشکلی دیگر ایجاد کند.

هورمون قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری مختلفی وجود دارد که همه آنها شامل اشکال مصنوعی هورمون استروژن، پروژسترون یا هر دو هستند. «مینی قرص» شامل پروژستین است.

قرص های ضد بارداری با جلوگیری از روند تخمک گذای باعث می شوند اسپرم حتی با ورود به واژن هم نتواند باعث بارداری گردد.

10 عارضه جانبی قرص ضد بارداری

 

عوارض جانبی رایج قرص ضد بارداری

عوارض جانبی رایج مصرف قرص ضد بارداری خوراکی عبارتند از

 • وقفه بین قاعدگی
 • حالت تهوع
 • حساسیت سینه
 • سردرد و میگرن
 • افزایش وزن
 • تغییرات خلق و خوی
 • دوره های از دست رفته
 • کاهش میل جنسی
 • ترشحات واژن
 • تغییرات در بینایی افراد مبتلا به لنزهای تماسی

که به تشریح در ادامه می خوانید:

۱٫ خونریزی موقت

طی سه ماه اول مصرف قرص های ضد بارداری به دلیل تشکیل یک پوشش اندومتری نازکتر توسط رحم و یا به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن رخ می دهد ممکن است خونریزی هایی رخ بدهد؛ اما بعد از سه ماه بدن خود را با شرایط جدید تطبیق می دهد و خونریزی های بی گاه و بی موقع باید رفع شوند.

اگر قرص را به موقع مصرف کنید و هیچ یک از وعده ها فراموش نشوند، خونریزی به لکه بینی تبدیل شده و مدت آن به کمتر از سه روز کاهش میابد؛ اما چنانچه این روند ادامه داشت و مدت زمان خونریزی بیشتر از ۵ روز شد می بایست به متخصص مراجعه کنید.

۲٫ تهوع

برخی از افراد در اولین نوبت مصرف قرص ضد بارداری تهوع خفیفی تجربه می کنند. این علائم معمولا بعد از مدتی فروکش می کند. برای کم کردن شدت تهوع می توانید قرص را به همراه غذا و یا هنگام خواب مصرف کنید. اگر حالت تهوع تشدید یافت و یا تا ۳ ماه ادامه داشت می بایست به پزشک مراجعه کنید.

۳٫ حساسیت پستان

قرص های هورمونی بر روی پستان ها نیز اثر می گذارند و باعث حساسیت آن ها نسبت به لمس شوند. این حساسیت معمولا چند هفته پس از شروع مصرف قرص از بین می رود.

چنانچه در پستان خود ضایعه‌ای مشاهده کردید و یا دچار درد پایدار و یا شدید شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۴٫سردرد و میگرن

هورمون های موجود در قرص های ضد بارداری می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند. همان‌طور که اطلاع دارید، قرص های ضدبارداری با انواع مختلف و دوزهای متفاوتی که دارند می توانند علائم متفاوتی را از خود بروز دهند.  علائم معمولا با گذر زمان بهبود می یابند. معمولا به افرادی که قبل از مصرف این قرص ها دارای میگرن هستند توصیه می شود از این روش جلوگیری استفاده نکنند و روش دیگری اتخاذ نمایند.

۵٫ افزایش وزن

مطالعات بالینی هیچ ارتباطی بین افزایش وزن و استفاده از قرص های ضد بارداری نشان نمی دهند. با این حال مصرف این قرص ها ممکن است باعث احتباس مایعات به خصوص در اطراف سینه ها و باسن شود.

۶٫ تغییر خلق و خو

مطالعات نشان می دهد که قرص های ضد بارداری خوراکی ممکن است بر خلق و خوی مصرف کننده تأثیر بگذارد و خطر افسردگی، بدخلقی، تنهایی یا سایر تغییرات احساسی را افزایش دهد. از این رو توصیه می شود افرادی که سابقه افسردگی و یا بیماری های اعصاب و روان را داشتند از سایر روش های جلوگیری استفاده نمایند.

۷٫ دوره های از دست رفته

با اینکه در مورد اول گفتیم مصرف قرص های پیشگیری از بارداری ممکن است باعث خونریزی های بی گاه شوند، گاها مشاهده شده که باعث پریود نشدن مصرف کننده شده اند. در صورتی که در بسیاری از موارد این قرص ها برای تنظیم پریود خانم ها تجویز می شوند. برخی عوامل مانند استرس، بيماري، سفر، اختلالات هورمونی يا تيروئيد می توانند باعث بروز این مشکل شوند.

۸٫ کاهش میل جنسی

هورمون یا هورمونهای قرص ضد بارداری ممکن است در بعضی از افراد باعث بروز اختلال جنسی یا تغییر میزان میل جنسی شوند. اگر کاهش میل جنسی به مقدار ناراحت کننده ای برسد باید به پزشک مراجعه کنید.

در بعضی موارد، قرصهای جلوگیری از بارداری میل جنسی را افزایش می دهند، از بین بردن نگرانی در مورد حاملگی و کاهش علائم دردناک در قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، اندومتریوز و فیبروئیدهای رحمی می توانند در بروز چنین موردی مؤثر باشند.

۹٫ ترشحات واژن

طی مدت زمان مصرف قرص ممکن است تغییراتی در میزان ترشحات واژن رخ دهد که معمولا به صورت کاهش میزان ترشحات خود را نشان می دهد. در صورت بروز این عامل می توانید با استفاده از روان کننده ها مشکل را برطرف کنید.

این تغییرات معمولا مضر نیست، اما چنانچه تغییری در رنگ یا بوی ترشحات مشاهده کردید می تواند از علائم عفونت واژن باشد. قرص لاکتوفم در بهبود عفونت واژن مؤثر است اما مصرف خودسرانه آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. حتما بعد از مراجعه به پزشک درمان را شروع نمایید.

۱۰٫ تغییرات چشم

تغییرات هورمونی ناشی از قرصهای کنترل قاعدگی با ضخیم شدن قرنیه در چشم ارتباط دارد. استفاده از قرص پیشگیری از بارداری خوراکی با خطر بالاتری از بیماری چشم ارتباط ندارد، اما ممکن است به این معنی باشد که فرد دیگر قادر به استفاده از لنز های تماسی نباشد.

در این گونه موارد فرد می بایست به چشم پزشک خود مراجعه کند.

10 عارضه جانبی قرص ضد بارداری

خطرات

قرص ترکیبی می تواند خطر مشکلات قلبی عروقی، مانند لخته شدن خون، ترومبوز ورید عمقی (DVT)، لخته شدن در ریه، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد.

قرص های کنترل قند نیز با افزایش فشار خون، تومورهای خوش خیم کبد و برخی از انواع سرطان همراه است.

قرص باید توسط:

 • زنان باردار
 • افراد سیگاری بالای ۳۵ سال یا هر کسی که در سال گذشته سیگار کشید و بیش از ۳۵ سال دارد
 • هر کس با چاقی
 • کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند
 • هر کسی که ترومبوز، سکته مغزی، یا مشکل قلب داشته باشد
 • فردی که قبل از سن ۴۵ سالگی لخته خون داشته باشد
 • افرادی که دارای میگرن شدید هستند، به ویژه با علائم هورمونی
 • هر کسی که سرطان سینه یا بیماری داشته باشد یا بیماری کبد یا کیسه صفرا باشد
 • هر فردی که حداقل ۲۰ ساله مبتلا به دیابت بوده و یا عوارض دیابت داشته باشد

اگر هر یک از موارد زیر رخ بدهد، کاربر باید به پزشک خود مراجعه کند.

 • درد شکم یا معده
 • درد قفسه سینه، تنگی نفس یا هر دو
 • سردرد شدید
 • مشکلات چشم مانند تاری دید و یا از دست دادن بینایی
 • تورم یا درد در پاها و ران
 • قرمزی، تورم یا درد در ران

علائم فوق ممکن است حاکی از بیماری های جدی تری باشد لذا به آنان توجه بیشتری نشان دهید.

اثرات بلند مدت

استفاده از قرص های کنترل تولد ممکن است خطر مشکلات سلامتی درازمدت را افزایش دهد.

 • مشکلات قلبی عروقی

قرص های ترکیبی می تواند کمی از عوارض جانبی قلبی عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و لخته های خون را کمی افزایش دهد که می تواند مرگبار باشد. با توجه به انواع مختلف قرص ضد بارداری باید گفت که، مصرف برخی از قرص ها ممکن است خطرات بدتری داشته باشد . یک پزشک می تواند به شما در این زمینه مشاوره دهد.

هر کسی که فشار خون بالا یا سابقه شخصی یا خانوادگی لخته های خون، حمله قلبی یا سکته مغزی را کنترل نکند، باید از ارائه دهنده پزشکی خود در مورد روش های جایگزین سوال کنند.

 • خطر سرطان

هورمون های زنانه که به طور طبیعی رخ می دهند، مانند استروژن، بر روی شانس زنی در ایجاد انواع سرطان تأثیر می گذارد. بنابراین ممکن است که استفاده از یک روش مبتنی بر هورمون کنترل تولد، یک اثر مشابه داشته باشد.

 1. سرطان تخمدان و اندومتر: در میان زنانی که از قرص استفاده می کنند کمتر احتمال رخداد وجود دارد.
 2. سرطان پستان: افردی که از دوران جوانی شروع به مصرف قرص های ضد بارداری کرده اند ممکن است به نسبت افرادی که از این نوع قرص استفاده نکرده اند و یا کمتر استفاده کرده باشند، بیشتر به این سرطان دچار شوند. عامل دیگری که ممکن است این عارضه را تحت تاثیر خودش قرار دهد، سن زن در شروع بلوغ و یائسگی می باشد، سن او در اولین بارداری و اینکه آیا او فرزند داشته یا نه
 3. سرطان گردن رحم: استفاده طولانی مدت از قرص به علت خطر بالای سرطان گردن رحم، در مقایسه با افرادی که از آن استفاده نکرده اند، مرتبط است. با این حال، اکثر انواع سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.
 4. سرطان کبد: پیشگیری از بارداری با افزایش احتمال تومور خوش خیم کبدی مرتبط است، اما به ندرت باعث به وجود آمدن سرطان می شود. برخی مطالعات حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان کبد بعد از استفاده از قرص های ضد بارداری حداقل ۵ سال بیشتر است، اما مطالعات دیگر نتایج مشابهی ندارند.

 

جدیدترین قرص ضد بارداری که گفته میشود به نسبت دارای عوارض کمتری است، قرص یاسمین است که در مطلب «قرص یاسمین، طریقه مصرف و عوارض» می توانید با آن آشنا شوید.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *