کاهش وزن با استفاده از آب

کاهش وزن با استفاده از آب

کاهش وزن با استفاده از آب

آیا مصرف آب می‌تواند برای کم کردن وزن تان به شما کمک کند؟ پاسخ مثبت است. همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، نوشیدن آب یکی از حیاتی‌ترین اعمالی است که ما در طی روز انجام می‌دهیم تا نیاز به آب بدن خود را پاسخ دهیم. کاهش وزن با استفاده از آب زمانی ممکن است که شما بدانید در چه مواقعی و به چه شیوه‌ای آب بنوشید تا این امر موجب لاغری‌تان گردد.

آیا آب باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود؟

برخی می‌گویند که خوردن آب باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود؛ اما چگونه؟ در این بخش از مقاله‌ی کاهش وزن با استفاده از آب، ۶ علتی که آب باعث کاهش وزن می‌شود را بیان خواهیم کرد.

آیا آب باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود؟

۱٫         افزایش دهنده‌ی سوخت و ساز کالری در بدن

نوشیدن آب می‌تواند به طور مقطعی با افزایش مصرف انرژی و سوزاندن کالری در هنگام استراحت همراه باشد. همچنین پس از گذشت حدود ۹۰ دقیقه از نوشیدن آب، انرژی‌تان افزایش یافته و کالری بیشتری نسبت به حالت معمول خواهید سوزاند. اگر به جای استفاده از آب ولرم (هم دما با دمای اتاق) یا آب گرم از آب خنک و سرد استفاده نمایید، میزان سوخت و ساز کالری در بدن شما بالاتر می‌رود؛ زیرا بدن نیاز دارد تا دمای آب را به دمای خود رسانده، سپس شروع به هضم آن کند.

۲٫         کاهش دهنده‌ی مصرف کالری

همه‌ی ما در طی روز نوشیدنی‌های متفاوتی مصرف می‌کنیم که برخی از آنها بدون کالری و برخی دیگر با کالری‌های زیاد همراه هستند. اگر بتوانیم مصرف اینگونه نوشیدنی‌ها را کاهش دهیم و از آب بعنوان جایگزین آن‌ها استفاده کنیم، موجب کاهش مصرف کالری و درنتیجه کاهش وزن شده ایم.

کاهش وزن با استفاده از آب

۳٫         کمک به ورزش کردن

بدیهی است که در هر برنامه‌ی کاهش وزنی، ورزش پیشتاز تمام اعمالی است که منجر به کاهش وزن می‌شوند. نکته‌ای که باید در هنگام ورزش کردن رعایت شود، نوشیدن آب به مقدار کافیست. اما چرا؟!

دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. برای نمونه آب می‌تواند به ماهیچه‌ها و مفاصل کمک کند تا راحت و صحیح حرکت کنند؛ همچنین به دلیل رطوبتی که پس از نوشیدن آب، بدن به دست می-آورد، شما در طی تمرین‌های ورزشی دچار گرفتگی عضلانی و خستگی کمتری خواهید شد.

آب حتی تاثیر مثبتی در طی ورزش کردن بر روی ارگان‌های داخلی بدن خواهد گذاشت. برای نمونه، عملکرد ریه و قلب را بهبود می‌بخشد. در نتیجه شما میتوانید برای کاهش وزن با استفاده از آب در هنگام ورزش کردن، پیش از ورزش، در هنگام تمرین و پس از آن به اندازه‌ی کافی آب بنوشید.

۴٫         کاهش اشتها

سیستم اشتها در بدن به این صورت کار می‌کند که اعصاب معده در هنگام گشنگی و حتی گاهی در هنگام تشنگی، پیغام گرسنگی را به مغز می‌فرستند و هنگامی که معده تا حد نیاز پر شود، پیام سیر شدن را به مغز ارسال میکند.

کاهش وزن با استفاده از آب

هنگامی که شما پیش از وعده‌های غذایی خود یک لیوان آب ولرم بنوشید، فضای معده را با آب پر کرده اید و پس از خوردن مقدار کمی غذا، احساس سیر بودن خواهید کرد که منجر به کم غذا خوردن شما شده و نهایتا باعث کاهش اشتها می‌گردد.

۵٫         دفع سموم و ضایعات بدن

هرچه بیشتر آب بنوشیم، راه را برای دفع ضایعات بدن سهل تر کرده‌ایم. با نوشیدن آب به مقدار لازم، یعنی به مقداری که بدن دچار کم آبی نشود، کلیه ها از ذخیره‌ی مواد سمی و آلوده خودداری کرده و تمام آن‌ها را دفع می‌کنند که این موجب کاهش وزن چندین گرمی در شما خواهد شد.

۶٫         کمک به سوزاندن چربی‌ها

نوشیدن کافی آب، به بدن کمک می‌کند تا فرایند چربی سوزی را راحت تر و سریع‌تر انجام داده و به خوبی از پس آن بر بیاید، این در حالی است که اگر آب کافی در بدن موجود نباشد، این فرآیند به خوبی انجام نشده و چربی‌ها یا نمی‌سوزند یا به مقدار بسیار بسیار کمی می‌سوزند.

کاهش وزن با استفاده از آب
Close-up of a young woman drinking water

کاهش وزن با نوشیدن آب ولرم

اگر صبح‌ها و به صورت ناشتا، آب گرم یا آب ولرم بنوشید، باعث افزایش کار سیستم گوارشی‌تان شده‌اید. با افزایش فعالیت‌های سیستم گوارشی، کالری سوزی بیشتر شده و با کاهش وزن همراه خواهد بود.

۱۰ ماده غذایی اصلی در رژیم غذایی

رژیم آب درمانی چیست؟

یکی از رژیم‌هایی که امروزه برای لاغر کردن استفاده می‌شود، رژیم آب درمانی است. این رژیم به گونه‌های مختلفی ارائه میشود. از جمله اینکه در طی چند روز فقط به نوشیدن آب بسنده کنید و هنگامی که کاهش وزن شروع شد، خوردن غذا را طبق اصلاح غذایی شروع نمایید.

انواع دیگر رژیم آب درمانی نیز وجود دارد که می‌گوید می‌توانید آب را همراه با سبزیجات و گاهی میوه جات میل نمایید. اینکه کدام روش را پیاده کنید، به میزان کاهش وزنی که میخواهید به آن دست یابید بستگی دارد.

رژیم آب درمانی چیست؟

چرا رژیم آب درمانی توصیه نمی‌شود؟

در این رژیم اگرچه ممکن است با کاهش وزن چشمگیری روبرو باشید، اما باید بدانید که این کاهش وزن با از بین رفتن آب بدن ایجاد شده است، نه با از بین رفتن چربی‌های اضافه؛ که این امر موجب تحلیل رفتن بدنتان نیز خواهد شد.

اگر در رژیم آب درمانی به اندازه کافی آب ننوشید، دچا سرگیجه، یبوست و … خواهید شد. همچنین پس از این رژیم می‌بایست مراقب غذا خوردن خود باشید و غذای کمتری بخورید تا حجم‌تان برنگردد.

آیا رژیم آب درمانی با آب سرد ممکن است؟

در رژیم آب درمانی با آب سرد شما مجاز هستید وعده‌های غذایی روزانه‌ی خود را میل نمایید. فقط کافی است در این میان آب زیادی بنوشید. نکته‌ی حائز اهمیت این امر، نوشیدن آب سرد یا آب خیلی خنک است. زیرا سبب می‌شود بدنتان در راستای هم دما کردن آب با بدن، کالری بیشتری بسوزاند که موجب کاهش وزن می‌شود.

آیا رژیم آب درمانی با آب سرد ممکن است؟

رژیم های غذایی برای پسر دار شدن

چطور آب کافی بنوشیم؟

یک معیار کاملا روشن و واضح برای اینکه چگونه بفهمیم به اندازه‌ی کافی آب نوشیده ایم، وجود دارد.

از آنجایی که اولین فایده‌ی نوشیدن آب، دفع سموم بدن است پس می‌توانید هنگامی که به دفع ادرار می‌پردازید، برای پاسخ به پرسش بالا، به رنگ آن توجه نمایید. اگر رنگ آن روشن باشد، نشان از کافی بودن آب بدن‌تان دارد. اما اگر رنگ آن تیره باشد، به آن معناست که می‌بایست آب بیشتری بنوشید و آب بدن‌تان کافی نیست.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.