تنگی دریچه آئورت چیست ؟

تنگی دریچه آئورت چیست

تنگی دریچه آئورت چیست ؟ در جهت پاسخ به این سوال که در یک جمله و یک پاراگراف نمی‌گنجد، می‌خواهیم در طی یک مقاله به بررسی مشکل تنگی دریچه آئورت بپردازیم و جوانب مختلف آن را برای شما عزیزان شرح دهیم. در واقع پیش از بررسی این مشکل و پاسخ به این سوال که تنگی دریچه آئورت چیست ؟ بهتر است ابتدا بدانید که اصلا دریچه آئورت چیست؟

به بزرگ‌ترین سرخرگ بدن، که از بطن چپ قلب، خون را دریافت می‌کند و کار انتقال خون را به بخش‌های مختلف بدن انجام می‌دهد، آئورت می‌گویند و به محلی دریچه آئورت می‌گویند که آغاز محل بیرون رفتن آئورت از بطن چپ باشد. در واقع دریچه سه لخت یا آئورت، این وظیفه را بر عهده دارد که در هنگام انتقال خون به وسیله آئورت، به دیگر اعضای بدن بسته شود، تا خون مجدد به قلب برنگردد.

اما اینجا سوالی ذهن بسیاری از افراد را درگیر می‌کند که با آئورت و دریچه آئورت آشنا شدیم، اما تنگی دریچه آئورت به چه معنا می‌باشد و چه علتی در پشت آن نهفته است؟ برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه این مطلب، ایده آل مگ را همراهی کنید.

تنگی دریچه آئورت چیست ؟

تنگی دریچه آئورت چیست ؟ تنگی دریچه آئورت یکی از مشکلاتی است که به طور غیر طبیعی قلب را درگیر و از رسیدن خون به دیگر شریان‌ها جلوگیری می‌کند. در واقع ابتدا گفتیم که آئورت وظیفه انتقال خون را به بخش‌های مختلف بدن دارد و دریچه آئورت نیز در هنگام انتقال خون، به آئورت کمک می‌کند، تا خونی را که از قلب پمپاژ کرده است، مجدد به قلب برنگردد، اما می‌بینیم که بسیاری از افراد با مشکلی همچون تنگی دریچه آئرت روبرو می‌شوند.

در حالت عادی این دریچه باید در هنگام انتقال خون بسته شود، اما زمانی که آئورت تنگ شود، این دریچه نیز به مقدار زیادی تنگ می‌شود، که همین موضوع موجب می‌شود، که شریان‌ها خون را به خوبی از بطن چپ دریافت نکنند.

تنگی دریچه آئورت چیست

برای تشخیص بهتر تنگی دریچه آئورت می‌توانید از آزمون‌های مخصوص تشخیص این مشکل استفاده کنید، آزمون‌هایی همچون اکوکاردیوگرام و کاتتریزاسپون، که در تشخیص تنگی دریچه آئورت می‌توانند، کمک به‌سزایی به شما بکنند. این آزمون‌ها با توجه  به تشخیص پزشک معالج انجام می‌شوند، که در برخی از موارد ممکن است برای درمان این مشکل، عمل جراحی صورت گیرد.

برای مطالعه: تمام آنچه که باید در مورد علائم کمبود روی در بدن بدانید!!

واکنش قلب هنگام بسته شدن دریچه آئورت

تنگی دریچه آئورت چیست ؟ همانطور که می‌دانید قلب یکی از اعضای مهم بدن است که با از کار افتادن آن، کل بدن از کار می‌افتد. این عضو از بدن شام:ل دهلیز و بطن‌های راست و چپ می‌باشد و همچنین دارای چهار دریچه به‌نام دریچه‌های سه لختی، دولختی، و سینی می‌باشد. در ادامه به فرایند واکنش قلب  در هنگام تنگی دریچه آئورت می‌پردازیم.
ابتدا خون فرد با استفاده از سیاهرگ به دهلیز راست وارد می‌شود و از دریچه سه لختی عبور کرده و وارد بطن راست می‌شود، سپس کمی پس از گردش خون کوچک، بار دیگر وارد دهلیز چپ شده و برای وارد شدن به بطن چپ از دریچه‌ای به‌ نام دریچه میترال عبور میکند، سپس با گردش خون بزرگ وارد قسمت آئورت فرد شده و به تمامی بخش‌های بدن وارد می‌شود.

همچنین بطن‌ راست و بطن چپ حاوی دیواره‌های ضخیمی هستند که وظیفه منتقل کردن خون به شریان‌های ریوی و همچنین آئورت فرد را دارند، که  این کار در جهت گردش خون کوچک و بزرگ نیز صورت می‌گیرد.

دریچه‌های قلب دارای بافت نازکی هستند، که پس از هر ضربان، منقبض و منبسط می‌شوند،‌ در حالت کلی، دریچه‌های قلب وظیفه‌شان این‌ است که مانع از برگشت خون به سمت عقب شوند. خون برای انتقال اکسیژن و انواع مواد غذایی به بدن، نیاز دارد تا در شریان‌های بدن جریان داشته باشد، سپس مواد مضر و زائد و همچنین کربن دی‌اکسید از سیاهرگ به دهلیز راست برگردد، در زمانی که بطن استراحت می‌کند، خون از طریق دهلیز راست،‌ توسط دریچه تریکاسپیت به بطن راست منتقل می‌شود.

تنگی دریچه آئورت چیست

علائم تنگی دریچه آئورت

در بخش‌های قبلی این مقاله به آشنایی با آئورت و دریچه آئورت و پاسخ دادن به سوال شما که تنگی دریچه آئورت چیست پرداختیمف که در پی این پاسخ به طور کلی عملکرد قلب را در هنگام خون‌رسانی به قسمت‌های مختلف بدن برای‌تان شرح دادیم. اکنون پس از بررسی این موارد، نوبت به بررسی علائم تنگی دریچه آئورت می‌رسد، که توجه به آن‌ها در درمان به موقع تنگی دریچه آئورت به بیمار کمک بسزایی می‌کند.
تنگی دریچه آئورت با یک سری از علائم‌ها همچون: آنژین یا درد در ناحیه قفسه سینه، غش کردن یا سنکوپ کردن، تنگی نفس  و در برخی موارد مرگ ناگهانی بروز پیدا می‌کند، که مرگ ناگهانی می‌تواند به‌دلیل کاهش فشارخون و اختلالات قلبی باشد، ولی درکل علت مرگ ناگهانی مشخص نیست.

علل تنگی دریچه آئورت

تنگی دریچه آئورت چیست ؟ تنگی دریچه آئورت معمولا در بزرگسالان رخ می‌دهد که به سه دلیل اصلی این مشکل ایجاد می‌شود. یک حالت می‌تواند مادرزادی باشد و از زمان تولد زوائد متصل به دریچه آئورت پارگی داشته باشند، حالت دوم می‌تواند این باشد که در سالمندان و کهن‌سالان،‌ دریچه آئورت از بین برود و پارگی رخ دهد و در حالت سوم میتواند این باشد که کودکان یا نوجوانان، دچار تب روماتیسمی شوند و دریچه آئورت آنها دچار عفونت شود.

برای مطالعه: سیر تا پیاز آنفولانزا

تب روماتیسمی

این تب یک بیماری‌ است، که می‌تواند به دریچه آئورت کودکان یا نوجوانان آسیب جدی وارد کند، این تب در پی عفونت باکتری‌های استرپتوکوک نیز ایجاد می‌شود.

تشخیص تنگی دریچه آئورت

تنگی دریچه آئورت چیست ؟ خون با استفاده از شریان‌های کاروتیدی از آئورت به مغز انسان انتقال پیدا می‌کند، اگر تنگی دریچه آئورت خفیف باشد با کاهش فشار‌خون به سمت مغز همراه است و باعث سرگیجه گرفتن فرد مبتلا، می‌شود، اما اگر تنگی دریچه آئورت شدید باشد، علاوه بر کاهش فشارخون به سمت مغز، کاهش اکسیژن‌ به سمت مغزهم تاثیر گذار است و باعث سکته مغزی نیز می‌شود.

قلب

اما برای جلوگیری از این وقایع می‌بایست به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا تست‌ها و آزمون‌های روی شما انجام شود تا سلامتی یا ناسلامت بودن بدن شما تشخیص داده شود، تست‌هایی همچون الکتروکاردیوگرام، اشعه ایکس برای قفسه سینه،‌ اکوکاردیوگرافی و کاتتریزاسیون قلبی نیز لازم است به دستور پزشک معالج روی بدن شما انجام شود.

درمان تنگی دریچه آئورت

حال که با این موضوع آشنا شدید و متوجه شدید که تنگی دریچه آئورت چیست ؟  بهتر است درباره درمان آن‌هم اطلاعات کافی را داشته باشید.

بیمارانی که فکر می‌کنند که به این مشکل دچار شده‌اند، اگر علائمی دریافت نکردند،‌ می‌توانند بدون هیچ اقدامی، به زندگی عادی خود ادامه دهند، همچنین بیمارانی که دچار تنگی دریچه آئورت به صورت خفیف هستند، هم می‌‌توانند به فعالیت‌ها بدون هیچ محدودیتی ادامه دهند، اما بیمارانی که دارای تنگی دریچه آئورت متوسط هستند، می‌بایست از انجام فعالیت‌های سنگین، مانند جابه‌جایی وسایل و… خودداری‌ ‌نمایند.
این را در نظر داشته باشید که تنگی دریچه آئورت در هر فردی می‌تواند طی چندین سال پیشرفت داشته باشد، از این رو پزشکان هرساله آزمایشاتی برای جلوگیری از پیشرفت این مشکل، روی بدن فرد انجام می‌دهند و در صورت نیاز، برای جلوگیری و درمان عفونت آندوکاردیت که عارضه‌ای بسیار جدی می‌باشد، آنتی بیوتیک‌هایی برای شما تجویز می‌کنند تا از عفونت آنها بکاهند.

درمان

حرف آخر

با توجه به اینکه مشکلات قلبی شوخی بردار نیستند، در این مقاله در خصوص پاسخ به سوال شما که تنگی دریچه آئورت چیست ؟ در طی یک مقاله به طور کامل به شرح تمامی جوانب این مسئله پرداختیم، تا با کمک این اطلاعات بتوانید، هوشیارانه از بروز خطراتی همچون تنگی دریچه آئورت و دیگر بیماری‌های قلبی جلوگیری کنید.

امیدوارم همه‌ی انسان‌ها، آنقدر به سلامت خود اهمیت بدهند، که هیچوقت دچار چنین مشکلات جدی نشوند. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید، نهایت تشکر را داریم.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.