جلوگیری از شیوع کرونا ویروس جدید (SARS coronavirus-2) در انسان‌ها

زیست‌شناسان چگونگی نفوذ کروناویروس جدید (SARS-CoV-2) بر سلول‌ها را مورد بررسی قرار دادند. آنها یک آنزیم سلولی را شناسایی کرده‌اند که برای ورود ویروسی به سلول‌های ریه ضروری است: پروتئازTMPRSS2 (پروتئاز آنزیمی است که پروتئین‌ها و پپتیدها را تجزیه می‌کند). این پروتئاز یک داروی اثبات شده از نظر کلینیکی است که علیه TMPRSS2 فعال بوده و برای جلوگیری از عفونت کروناویروس یافت شده است و ممکن است یک گزینه درمانی جدید باشد.

علائم ویروس کرونا | چگونه از کرونا ویروس در امان بمانیم ؟

چندین کروناویروس در سراسر جهان گردش می‌کنند و به طور مداوم انسان‌ها را آلوده می‌کنند، که به طور عادی فقط باعث بیماری خفیف تنفسی می‌شوند. با این حال، در حال حاضر، ما شاهد شیوع ویروس جدید در سراسر جهان با بیش از ۹۰،۰۰۰ مورد تایید شده و بیش از ۳۰۰۰ مرگ و میر هستیم  (این آمار تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ (۵ مارس ۲۰۲۰) معتبر هستند). این ویروس جدید، سارس کروناویروس-۲ (SARS coronavirus-2) نامگذاری شده و از حیوانات به انسان منتقل شده است. این بیماری باعث بیماری تنفسی به نام کووید-۱۹ (COVID-19) می‌شود که ممکن است دوره شدیدی را طی کند. کروناویروس جدید از دسامبر۲۰۲۰ (آذر و دی ۱۳۹۸) شیوع پیدا کرده و ارتباط نزدیکی با کروناویروس سارس که منجر به همه‌گیری در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی شد دارد. در حال حاضر هیچ واکسن یا داروئی برای مقابله با این ویروس در دسترس نیست.

نقشه-شیوع-کرونا-ویروس

توقف گسترش ویروس کرونا

تیمی از دانشمندان به سرپرستی زیست‌شناسان عفونت از مرکز پرایمت آلمان (German Primate Centre) و از جمله محققان از بنیاد دانشگاه دامپزشکی هانوفر (Charité, the University of Veterinary Medicine Hannover Foundation)، کلینیک تروما مورنائو (BG-Unfallklinik Murnau)، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU Munich)، انستیتوی روبرت کوچ و مرکز تحقیقات عفونت آلمان (Robert Koch Institute and the German Center for Infection Research) خواستند تا دریابند که چگونه ویروس کرونا جدید وارد سلول‌های میزبان شده و چگونه جلوی فرایند را می‌توان گرفت. این محققان یک پروتئین سلولی که برای ورود کروناویروس جدید به سلول‌های ریه مهم است را شناسایی کردند.

استفان پولمان، رئیس بخش بیولوژی عفونت در مرکز پریمیت آلمان می‌گوید: “نتایج ما نشان می‌دهد که کروناویروس جدید نیاز به پروتئاز TMPRSS2 است که در بدن انسان وجود برای ورود به سلول‌ها وجود دارد که این پروتئاز یک هدف بالقوه برای مداخله درمانی است.”

وعده دارویی

از آنجا که مشخص شده است که داروی مزیلات کاموستات، پروتئاز TMPRSS2 را مهار می‌کند، این محققان بر روی اینکه آیا این دارو می‌تواند از بروز عفونت با کروناویروس جدید نیز جلوگیری کند، تحقیق کرده‌اند. مارکوس هافمن، نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: “ما کروناویروس جدید جدا شده از یک بیمار را آزمایش کرده‌ایم و دریافتیم که مزیلات کاموستات از ورود ویروس به سلول‌های ریه جلوگیری می‌کند.” مزیلات کاموستات دارویی است که در ژاپن برای استفاده در التهاب لوزالمعده تأیید شده است. مارکوس هافمن همچنین می‌گوید: “نتایج ما نشان می‌دهد که مزیلات کاموستات ممکن است در برابر بیماری کووید-۱۹ محافظت کند که در باید در آزمایشات کلینیکی مورد بررسی قرار گیرد.”

ویروس کرونا چیست ؟ آخرین اخبار از ویروس کرونا در ایران

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع sciencedirect

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.