علائم افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان

شاید برای شما هم کمی عجیب باشد که بدانید کودکان نیز افسرده می‌شوند.  اما چنین موردی حقیقت داشته و می‌تواند تاثیرات بدی بر روی کودک داشته باشد.  در این مطلب قصد داریم در مورد علائم بروز افسردگی در کودکان و راه‌های مقابله با آن صحبت کنیم. بروز افسردگی در کودکان برای والدین بسیار نگران کننده است. بنابراین بهتر است والدین با کسب آگاهی بیشتر در زمینه علائم افسردگی در میان کودکان، با مشاهده چنین علائمی در فرزند خود به سرعت اقداماتی برای رفع آن در پیش گیرند.

ناراحتی مداوم در کودک

یکی از مواردی که می‌تواند به عنوان علامت افسردگی در میان کودکان در نظر گرفته شود، ناراحتی مداوم آن‌ها است. چنانچه والدین متوجه شوند که کودک آن‌ها همواره در ناراحتی به سر می‌برد و بی‌دلیل و بدون هیچ موضوع خاصی دچار نگرانی می‌شود، باید این موضوع را جدی گرفته و به سرعت ریشه‌یابی کنند. چون چنین موردی از جمله علائم بروز افسردگی در کودک محسوب می‌شود.

علائم افسردگی در کودکان

بررسی رفتار کودک در مواجهه با مسایل ناراحت کننده

از دیگر نشانه‌های بروز افسردگی در میان کودکان، می‌توان به عکس‌العمل‌های شدید، افراطی و طولانی مدت کودکان در برابر حوادث ناگوار اشاره کرد. والدین باید با بررسی عکس‌العمل‌های کودک نسبت به مسایل ناراحت کننده مانند مرگ اقوام در صورت مشاهده هر کدام از موارد ذکر شده به سرعت راهی برای رفع مشکل افسردگی کودک خود بیابند.

تاثیرگذاری عواطف کودک بر عملکرد روزانه او

یکی دیگر از نشانه‌های بروز افسردگی در کودکان و مشکلات روانی در آن‌ها تاثیرپذیری عملکرد روزانه کودک از عواطفش است. بروز چنین حالتی میتواند هشداری برای بروز افسردگی در کودک باشد و والدین با مشاهده چنین وضعیتی باید به به دنبال راهی برای درمان کودک خود باشند.

تاثیرگذاری عواطف کودک بر عملکرد روزانه او

ضعف در انجام تکالیف مدرسه

اگر کودک در انجام تکالیف مدرسه دچار ضعف شده و نوعی احساس بی‌رغبتی نسبت به بازی‌ها و فعالیت‌هایی که در گذشته به آن‌ها علاقه داشته نشان دهد می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که این کودک دچار افسردگی شده و والدین باید در مواجهه با چنین مواردی در فرزند خود به دنبال راهی برای درمان او باشند.

دلیل مشکل بودن تشخیص افسردگی در کودکان زیر سه سال

از خصوصیات کودکان زیر سه سال می‌توان به بدقلقی و لجبازی در آن‌ها اشاره کرد. در حقیقت باید گفت بروز رفتارهای لجبازانه در کودکان پانزده ماهه تا سه و نیم ساله امری طبیعی است. کودک در چنین دوره‌ای سعی می‌کند با لجبازی و بی‌تابی کردن و انجام رفتارهایی مانند جیغ زدن و پا کوبیدن به خواسته‌های خود برسد.  به همین دلیل نباید چنین رفتارهایی را به عنوان علائم افسرگی در کودک در نظر گرفت و این موضوع هم به این معنی نیست که در چنین دوره‌ای امکان افسرده شدن کودک وجود ندارد، بلکه عکس‌العمل‌های خاص کودک در این دوره سنی، شناسایی علائم افسردگی را بسیار دشوار خواهد کرد.

دلیل مشکل بودن تشخیص افسردگی در کودکان زیر سه سال

عصبانیت کودک و ارتباط آن با افسردگی

یکی دیگر از نشانه‌های افسردگی در کودک بروز عصبانیت است. تحریک‌پذیری و عصبانیت از جمله علائم مهم افسردگی  در میان کودکان محسوب می‌شود.  باید توجه داشت که هر عصبانیتی را نمی‌توان به افسردگی تعبیر کرد. اما کودکی که قبلا دارای اخلاق خوبی بوده ولی به تازگی در بیشتر مواقع غمگین است و به سرعت عصبانی می‌شود، ممکن است دچار افسرگی شده باشد.

حساسیت و زودرنجی در کودکان

از دیگر علائم افسردگی در کودکان، حساس شدن و زودرنجی کودک است. این حالات می‌تواند با گریه کردن و بغض کردن کودک همراه باشد. البته گریه کردن در کودکان امر عجیبی نیست، اما اگر کودک به هر بهانه‌ای گریه می‌کند باید با در نظر گرفتن سایر رفتارهای او تشخیص داد که آیا افسرده شده است یا خیر.

حساسیت و زودرنجی در کودکان

راههای مقابله با افسردگی در کودکان

در اولین مرحله این وظیفه متوجه والدین است که با افزایش مطالعه و بالا بردن سطح آگاهی خود نسبت به ویژگی‌های روان‌شناختی کودکان در دوره‌های سنی مختلف، تاثیر مناسبی بر کنترل رفتار آن‌ها داشته باشند. به عنوان مثال والدین باید نسبت به تمام عکس‌العمل‌های کودک خود آگاهی داشته باشند و اگر حس می‌کنند یک موضوع می‌تواند باعث بروز لجبازی در کودک شود باید ذهن کودک از آن مساله دور نگه داشته شود. دلیل اهمیت این موضوع این است که با لجبازی مداوم کودک، مدیریت رفتارهای او کار سختی خواهد بود.

علائم بیماری ام اس

نه گفتن به برخی از خواستههای کودک

والدین باید توجه داشته باشند که لزومی ندارد همواره با خواسته‌های کودک موافقت شود. بلکه در برخی از موارد ضروری است که کودک در پاسخ به برخی از خواسته‌های خود از طرف والدین جواب منفی دریافت کند. هر چند چنین کاری برای بسیاری از والدین سخت و غیر‌قابل انجام است. اما والدین می‌توانند با نشان دادن رفتاری که جدیت لازم در آن احساس شود به برخی از خواسته‌های کودک نه گفته و با عکس‌العمل‌های لجبازانه کودک تسلیم نشده و مقاومت کنند.

نه گفتن به برخی از خواسته‌های کودک

نقش والدین در درمان افسردگی کودک

برای رفع مشکل افسردگی در کودک والدین نقش بسیار موثری خواهند داشت. با بردن کودک مبتلا به افسردگی نزد روان‌شناس کودک و دریافت مشاوره مراحل درمان افسردگی کودک آغاز خواهد شد. مقابله با افسردگی کودک در ابتدا سخت است. بهترین راه در اولین گام صحبت کردن والدین با کودک است. شناسایی و ریشه‌یابی عواملی که سبب بروز چنین مشکلاتی در کودک شده توسط والدین امری ضروری است.  در حقیقت تا زمانی که مشکل اصلی شناسایی نشود نمی‌توان کمکی به رفع مشکل افسردگی کودک کرد.

حاد شدن افسردگی کودک با دریافت مداوم بیتوجهی از سوی والدین

در صورت بروز علائم افسردگی در کودک بی‌توجهی به او از طرف والدین و اطرافیان می‌تواند باعث تشدید علائم افسردگی شود. باید به خاطر داشت که علت افسردگی هر چند برای والدین ناچیز و بی‌اهمیت به نظر برسد، اما موجب ایجاد مشکلاتی در کودک شده است که اگر رفع نشود می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به او وارد نماید.

تفاوت آلرژی و سرماخوردگی

نقش روانشناس کودک در رفع مشکل افسردگی

کمک گرفتن از روانشناس کودک در این زمینه می‌تواند مفید و موثر باشد. در حقیقت پس از مشاهده علائم افسردگی در کودک باید به سرعت از یک متخصص در این زمینه راهنمایی گرفته شود.

نقش روانشناس کودک در رفع مشکل افسردگی

صحبت پایانی

کودک علاقه دارد با والدین خود در ارتباط بوده و از جانب آن‌ها دوست داشته شده و احترام دریافت کند. عدم توجه به چنین نیازهایی در کودک می‌تواند زمینه‌ی بروز افسردگی را در آن‌ها به وجود آورد.کودکان دارای روح لطیفی هستند و والدین وظیفه دارند از جسم و روح آن‌ها در برابر انواع خطرات محافظت کنند.  والدین باید در نظر داشته باشند که با بحث و مشاجره در محیط خانواده باعث بروز مشکلات روحی در کودک خود خواهند شد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.