راه‌های تشخیص درست علائم نارسایی کلیه

علائم نارسایی کلیه

کلیه یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است، که اگر به هر دلیلی مشکلی برای این عضو حیاتی بدن پیش بیاید، فعالیت‌های عادی بدن نیز دچار اختلال می‌شوند، چرا که وظیفه جفت کلیه‌ای  که در بدن هر انسانی وجود دارد، دفع سموم بدن است.  در واقع یکی از مشکلاتی که برخی از افراد با آن روبرو می‌شوند، نارسایی کلیه است، که قصد داریم در ادامه مطلب  به معرفی علائم نارسایی کلیه بپردازیم، تا به کمک این علائم بتوانید، وضعیت سلامت کلیه خود را تشخیص دهید.

نارسایی کلیه چیست؟

ابتدا برای اینکه بتوانید، دردهای کلیوی  و علائم نارسایی کلیه را به درستی تشخیص دهید، باید بدانید که کلیه‌ها در چه قسمتی‌هایی از بدن قرار گرفته‌اند. برای تشیخیص جایگاه کلیه‌ها، مهره‌های ۱ تا ۳ کمر و ستوان فقزات  را در نظر بگیرید، چرا که کلیه‌ها در موازات اصلی مهره‌ها و  طرفین ستون فقرات هستند.

از آنجایی که کلیه‌ها همانند یک فیلتر عمل می‌کنند و سموم بدن را  دفع و سپس به مثانه می‌فرستند تا در پس هر بار ادارا از بدن خارج شوند،  اگر اختلالی در دفع سموم بدن که  به واسطه کلیه‌ها انجام می‌شود، صورت بگیرد، به این مشکل نارسایی کلیه می‌گویند، که مشکلی بسیار جدی می‌باشد.

از جمله عواملی که باعث می‌شوند تا کلیه‌ها به طور نامنظم فعالیت داشته باشند، می‌توان به کم آبی شدید، از دست رفتن جریان خون به کلیه‌ها، مشکلات دفع ادرار، وجود بیماری‌های مزمن در بدن و ترومای کلیه اشاره کرد. در واقع اگر کلیه‌ها نامنظم فعالیت کنند، سموم به موقع دفع نمی‌شوند، که دفع نشدن به موقع سموم، موجب انباشته شدن سموم زیادی در بدن می‌شود، که در نهایت سموم انباشته شده موجب نارسایی کلیه می‌شوند.

نارسایی کلیه

علائم نارسایی کلیه

نارسایی کلیه معمولا تا زمانی که کلیه‌ها را در وضعیت بسیار حادی قرار نگیرند، با علائم مشخصی نمی‌توان آن را تشخیص داد،  اما در برخی از موارد به کمک نشانه‌هایی همچون حالت تهوع مداوم، تشنج، کما، تورم پاها و مچ پا، خواب آلودگی یا خستگی بیش از حد، کاهش مقدار ادرار، احساس درد یا فشار در سینه، تنگی نفس غیرقابل توضیح،سردرد، سرگیجه، ضعف جسمانی و…نارسایی کلیه را تشخیص داد. در ادامه به شرح برخی از علائم نارسایی کلیه می‌پردازیم که شاید بتوان به کمک آن‌ها مشکلات کلیوی را بهتر تشخیص داد.

برای مطالعه: کلیه درد و راه های درمان آن

مشکل در خوابیدن

یکی از علائم نارسایی کلیه ایجاد مشکل در خوابیدن است، در این حالت فرد یا کم خواب می‌شود و یا دچار بی خوابی شدید می‌شود، که همین مشکل می‌تواند، نشان از نارسایی کلیه و جمع شدن سموم زیادی در خون باشد. در برخی از موارد، افرادی که دچار کم خوابی می‌شوند، هم‌زمان در ساعات کمی که خوابشان می‌برد، دچار تنگی نفس نیز می‌شوند که خروپف‌هایی نیز در پی تنگی نفس آن‌ها، پدیدار می‌شود.  این تنگی نفس‌ها به این گونه بروز می‌کنند که برای چند ثانیه تا یک دقیقه تداوم دارند و سپس با یک خرناس و یا خروپف، نفس کشیدن به حالت طبیعی خود بر می‌گردد.

اگر برای یک بار دچار تنگی نفس یا کم خوابی و بی خوابی شدید، آن را به بیماری‌های مزمن کلیوی نسبت ندهید، اما اگر چندین بار این حالات را مشاهده کردید و شاهد خروپف‌های طولانی‌تر بودید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

خشکی و خارش پوست

اگر مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدن به اندازه کافی تامین شوند و مواد زائد  و مایع اضافی خون به موقع دفع شوند، همه‌ی اعضا و جوارح بدن در سلامت کامل و هماهنگ با هم کار می‌کنند، اما اگر هر کدام از موارد گفته شده برای بدن تامین نشوند و به موقع دفع نشوند، علائمی همچون خشکی و خارش پوست ظاهر می‌شوند، که جزء علائم نارسایی کلیه هستند.

برای رفع خشکی و خارش پوست، خودسرانه دارو مصرف نکنید و درمان آن را به پزشک متخصص بسپارید.

علائم نارسایی کلیه

بوی بد دهان و مزه ناخوشایند

گفتیم که ایجاد اختلال در فعالیت کلیه‌ها، موجب می‌شود تا سموم بدن دفع نشوند و به مرور در بدن و خون افزایش پیدا کنند، از این‌رو این سموم دفع نشده می‌توانند باعث شوند تا شما در حین غذا خوردن بوی نامطبوعی را حس کنید، که در واقع این حالت، یکی از نشانه‌ها و علائم نارسایی کلیه است، که از وجود مواد سمی فراوان در خون خبر می‌دهد.

گاهی رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و یا خوردن برخی از خوراکی‌ها، ممکن است حسی ناخوشایند به شما در حین خوردن غذا بدهند، که هیچ ارتباطی با مشکل کلیوی نیز نداشته باشند، اما اگر این طعم ناخوشایند را به تعداد دفعات زیادی حس کردید و موجب شد تا شما از خوردن غذا صرف نظر کنید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کوتاه بودن عمل دم

کوتاه بودن عمل دم، از نشانه‌های نارسایی کلیه است، چرا که اگر کلیه، دچار مشکل شده باشد شما نیز در حین انجام فعالیت‌های مختلف، شاهد کوتاه بودن عمل دم خواهید بود و این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که  در حین فعالیت، مایع اضافی که بر اثر نارسایی کلیه‌ها در بدن جمع‌آوری شده است، به سمت ریه‌ها حرکت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که عمل دم به خوبی صورت بگیرد.

توجه داشته باشید که هر کدام از علائم نارسایی کلیه که در اینجا بیان می‌کنیم، می‌توانند، از بیماری‌های دیگری خبر بدهند، که در صورت طولانی‌تر شدن هر کدام از علائم‌ها نیاز است، که حتما به پزشک مراجعه کنید، تا آن‌ها  با انجام آزمایشات متعددی بر روی بدن، بیماری شما را ریشه‌یابی کنند.

علائم نارسایی کلیه

تورم و التهاب در مچ پا و دست

تورم و  التهاب در مچ پا و دست، گاهی اوقات بر اثر بیماریی‌های همچون بیماری‌های کبدی، قلبی و نارسایی رگ‌های خونی و… پدیدار می‌شود، که می‌توان با کاهش نمک مصرفی و داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، آن‌ را درمان کرد. اما در اینجا یک سوال مطرح می‌شود، که چرا این بیماری‌ها باید با علائمی همچون تورم  و التهاب  در مچ دست و پا بروز پیدا کنند؟ در جواب این سوال می‌توان گفت، که بر اثر جمع شدن مایع اضافی در بدن، این التهابات می‌توانند بروز پیدا کنند، که اگر مایع اضافی از بدن خارج شود، تورم و التهابات نیز رفع می‌شوند.

در مواردی که کار کلیه مختل شده باشد، این مایع اضافی در بدن جمع می‌شود، که اگر به خودی خود رفع نشود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

برای مطالعه: راه های تشخیص درست نشانه های کبد چرب

کمردرد

یکی دیگر از علائم نارسایی کلیه بروز ناگهانی کمر درد است. کمر درد ممکن است در مواردی به خاطر انجام کارهای سنگین و نشستن به شکل ناصحیح و فعالیت‌های سنگین باشد، اما این کمر درد بیشتر در قسمت مهره‌های ۱ تا ۳ کمر مشاهده می‌شود که کلیه‌ها در موازات آن‌ها هستند. اگر نارسایی کلیه شما با کمردرد بروز کند، شاهد علائمی همچون ادرار مکرر، استفراغ و بالا رفتن دمای بدن‌تان خواهید بود، که در این صورت درد در ناحیه‌های گفته شده به یکباره رخ می‌دهد.

برای اینکه اطمینان خاطر پیدا کنید که کمر درد شما بر اثر بیماری‌های کلیوی نیست، می‌توانید یک داروی مسکن مصرف کنید، تا درد شما ساکت شود، اما اگر پس از مصرف مسکن، همچنان شاهد کمردرد بسیار شدید بودید، با مراجعه به پزشک به بررسی علت آن بپردازید.

کمر درد

چشم‌های ورم کرده

شما زمانی که خوراکی‌های حاوی پروتئین را مصرف می‌کنید، این پروتئین‌ها به وسیله قسمت‌های مختلف بدن جذب می‌شوند، که اگر کلیه‌های شما دچار اختلال شود، مقداری از پروتئین‌های دریافتی، وارد ادرار می‌شود و به اندازه کافی بدن پروتئین را دریافت نمی‌کند. این اتفاق موجب می‌شود تا کمبود پروتئین به واسطه نارسایی کلیه صورت بگیرد و موجب ورم کردن چشم و پوست اطراف آن شود. این مورد را اگر  در حالی مشاهده کردید، که پروتئین کافی را در طول روز مصرف می‌کنید، آن را یکی از علائم نارسایی کلیه بدانید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

فشار خون بالا

با توجه به اینکه کلیه‌ها کار دفع سموم موجود در خون را انجام می‌دهند، می‌توان گفت که ارتباط آن‌ها با سیستم گردش خون بسیار بالا است، از این رو اگر شما دچار فشار خون بالا باشید، کلیه‌های شما تحت تاثیر قرار می‌گیرند و صدمات جبران ناپذیری به این واسطه به آن‌ها وارد می‌شود، از این‌رو توصیه می‌کنیم که همیشه مراقبت‌های لازم را برای متعادل نگه داشتن فشار خون خود انجام دهید.

فشار خون بالا

تغییر در ادرار

از آنجایی که دفع سموم و تولید ادرار به عهده کلیه‌ها است، می‌توان یکی از علائم نارسایی کلیه را ایجاد تغییراتی در تعداد دفعات ادرار، رنگ و حتی بوی ادرار دانست. اگر تعداد دفعات ادرار شما به خصوص در شب افزایش پیدا کرد و از حالت طبیعی خود که ۴ الی ۱۰ بار در روز است، خارج شد، بدانید که دچار نارسایی کلیه شده‌اید.

همچنین دیدن خون در ادرار و یا ادرار کف دار، را می‌توان نشانه‌هایی از نارسایی کلیه دانست، چرا که در صورت ایجاد اختلال در عملکرد کلیه‌ها، فیلترهای کلیه‌ها در برابر رد شدن گلبول‌های قرمز و رسیدن آن‌ها به مثانه و سپس خروج آن‌ها همراه با ادرار، نمی‌توانند هیچ مقاومتی را از خود نشان دهند. برای ادرار کف دار نیز این دلیل بیان شده است که مقداری پروتئین بر اثر اختلال کلیه‌ها، وارد ادرار شده است.

سخن پایانی

آنچه که باعث می‌شود، تا افراد به بیماریی‌های مختلفی دچار شوند، بی اهمیتی به علائمی است که در نقطه آغاز یک بیماری در بدن بروز پیدا می‌کنند. این طور نیست که یک بیماری از همان ابتدا رشد یافته در بدن شما پدیدار شود، بلکه تنها چیزی که بیماری‌های ناچیز را به سخت‌ترین بیماری‌های تبدیل می‌کند، بی توجه بودن به علائمی است که برای بیمار از همان ابتدا،  آشکار بوده‌اند.

در بررسی علائم نارسایی کلیه، که مهم‌ترین و ارزشمندترین عضو بدن به حساب می‌آید، صحبت‌هایی از اهمیت کلیه و ارتباط آن با سیستم گردش خون شد، که اگر اختلالی در آن ایجاد شود، شاهد بروز علائمی در نقاط مختلف بدن خود خواهید بود، از این‌رو توصیه می‌کنیم، دوست‌دار خودتان باشید و اجازه ندهید هیچ‌گونه بیماری در وجود شما رخنه کند.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.