کبد چرب در کودکان – علائم

کبد چرب یا fatty liver در پزشکی حالتی برگشت‌پذیر از تجمع واکوئل‌های چربی در سلول‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص می‌شود. وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود و چربی در کبد رسوب کند فرد به بیماری کبد چرب دچار شده‌است. امروزه این مشکل به یک بیماری شایع در بین افراد تبدیل شده. شاید برای شما عجیب باشد اما این بیماری حتی می تواند در کودکان نیز دیده شود.

علائم قطعی نشان‌دهنده کبد چرب در کودکان

تغییر وضعیت روحی

اگر کودک دچار علائم تغییر وضعیت روحی مانند گیجی و منگی، حالت خواب آلودگی شدید و کما شد باید به کبد چرب در کودک خود شک کنید. چرا که این تغییرات به دلیل تجمع سموم در بدن ایجاد می شودند و کار تصفیه سموم در بدن به عهده کبد است. بنابراین هر نوع مشکل در دفع و تصفیه سموم به احتمال زیاد به مشکلات کبدی بر می گردد و نشانه این است که کبد فرد به خوبی کار نمی کند.

استفراغ خونی

استفراغ که همراه با خون باشد نشانه ای از خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی است و میتواند خطرناک باشد.

مدفوع خونی

مدفوع همراه خون نیز از علائم خونریزی در دستگاه گوارش است. شایان ذکر است که خون در مدفوع می‌تواند به‌صورت رگه‌های باریک سیاه رنگ، قرمز تیره و یا روشن دیده شود.

 

کبد چرب در کودکان

 

علائم احتمالی کبد چرب در کودکان

زردی

نشانه های زردی شامل زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها، ادرار تیره رنگ یا مدفوع روشن است که همگی به‌خاطر افزایش مقدار بیلی‌روبین در خون رخ می‌دهند.

وقتی گلبول‌های قرمز خون از بین می‌روند بیلی‌روبین آزاد می‌شود. بیلی‌روبین زرد رنگ است و کبد آن را از طریق مدفوع دفع می‌کند. در صورتی‌که کبد خوب کار نکند بیلی‌روبین در بدن تجمع پیدا می‌کند.

درد های شکمی

درد شکمی می‌تواند نشانه عفونت کبدی یا التهاب باشد. پس توجه داشته باشید در صورت ادامه‌دار شدن درد حتما به پزشک مراجعه کنید.

تب

اگر تب داشتید ابتدا با یک مرکز پزشکی تماس حاصل نمایید و علائم دیگر خود را بازگو نمایید. ممکن است تب کودک ناشی از کبد وی باشد.

تورم شکمی

تورم در شکم می‌تواند به علت کبد بزرگ یا طحال باشد. ابتدا بررسی نمایید که فرزند شما در کدام ناحیه دچار درد شده است. علت دیگر تورم می‌تواند آسسیت (اجتماع مایع در شکم) باشد که به‌دلیل عفونت یا فشار غیرطبیعی در رگ‌های خونی کبد رخ می‌دهد.

نشانه های مزمن بیماری های کبدی در کودکان

نشانه‌های زیر مربوط به هر نوع بیماری کبدی است و کبد چرب در کودکان را نیز شامل می‌شود:

شکستگی‌های استخوانی پی‌درپی

هنگامی که یک کودک مبتلا به بیماری کبدی می شود شکستگی‌های استخوانی راحت‌تر به‌وقوع می‌انجامند. چون بیماری کبد می تواند منجر به کاهش تراکم استخوان شود.

خارش پوست

خارش پوست بیش از اندازه می تواند ناشی از افزایش صفرا در بدن باشد.

کاهش ناگهانی اشتها

کاهش ناگهانی اشتها می تواند به علت بیماری کبد باشد. گاهی این مورد به قدری شدید است که به سوءتغذیه منجر می‌شود.

خونریزی آسان

اگر کبد قادر به مصرف ویتامین K نباشد، کمبود ویتامین k در بدن رخ می‌دهد. کمبود این ویتامین منجر به خونریزی آسان و کبودی می‌شود.

 

همان‌طور که مشاهده کردید کبد چرب با اینکه در بزرگسالان به‌وقوع می‌پیوندد در کودکان نیز ممکن است مشاهده شود. در بزرگسالان یکی از عمده دلایل بروز آن چاقی است ولی با این حال به هر دلیل دیگری نیز ممکن است نارسایی کبدی رخ دهد و موجب انباشت سموم در کبد گردد که این نیز یکی از عوامل بروز کبد چرب در کودکان است.

اما می‌توانید به‌راحتی با علائم گفته شده مراقب سلامتی کودکان خود باشید و بلافاصله بعد از مشاهده علائم به پزشک مراجعه نمایید تا با تشخیص درست و به‌موقع کودک خود را درمان کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.