علت قرمزی چشم و راه‌های درمان آن

علت قرمزی چشم

علت قرمزی چشم به یک یا دو مورد بسنده نمی‌شود، اما قبل از بررسی علت‌های آن بهتر است ببینیم قرمزی چشم چیست؟ در بسیاری از افراد دیده می‌شود که بر روی سفیدی چشم‌ آن‌ها رگ‌های کوچک خونی و قرمز رنگ گشاد یا به عبارتی متورم می‌شود که این همان قرمزی چشم است. ممکن است این قرمزی با خارش ، درد چشم ، تاری دید همراه باشد که قرمزی‌های چشم نمایش دهنده یک بیماری هستند و در بعضی مواقع ممکن است امری عادی باشد، مثلا به دلیل بی خوابی، سرماخوردگی و موارد جزئی این چنینی چشم قرمز شده باشد.

علت قرمزی چشم

زخم شدن قرنیه چشم

یکی از حساس‌ترین نقاط بدن سطح قرنیه چشم می‌باشد که با کوچکترین خراش واکنشی را نشان می‌دهد که با زخم سطح قرنیه مشکلاتی همچون : قرمزی چشم ، سوزش ، اشک را به همراه داشته باشد. در بعضی از مواقع هم ممکن است که فرد احساس برخورد جسم خارجی در پشت پلک داشته باشد که این هم به خاطر خراش قرنیه چشم است که برای رفع این مشکل چشم را برای دو روز پانسمان می‌کنند.

علت قرمزی چشم

ورود اجسام خارجی به سطح چشم

یکی دیگر از علت‌های قرمزی چشم ورود اجسام خارجی به سطح چشم می‌باشد که مشکلاتی مانند : سوزش چشم ، آب ریزش ، حس وجود جسم خارجی را به همراه دارد که برای رفع این مشکل باید در ابتدا چشم‌ها را آب جوشانده شده سرد خوب شسته و اگر با این کار جسم از چشم فرد خارج نشد باید دست از تلاش بکشد و به پزشک متخصص مراجعه کند .

حساسیت چشم از علت قرمزی چشم

حساسیت‌های چشمی که باعث قرمز شدن چشم می‌شود و علاوه بر این قرمزی در اکثر مواقع با آبریزش از چشم و خارش  همراه است .حساسیت‌های چشمی دلایل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن حساسیت به گل‌ها ، لوازم بهداشتی و آرایشی و… می‌باشد، پیدا کردن عامل اصلی حساسیت بسیار دشوار می‌باشد زیرا ممکن است روزانه هزاران ماده در هوا تنفس کنیم . شایان به ذکر است که حساسیت‌های مربوط به چشم زودگذر هستند که اگر این حساسیت ادامه پیدا کرد و بعد از مدتی با گذر زمان بهبود نیافت حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای مطالعه: درمان خر و پف شبانه

عفونت‌های چشم

علت قرمزی چشم می‌تواند عفونت‌های چشم باشد که با خارش، سوزش چشم ، ترشح چرک ، و پیدا کردن حالت چسبندگی پلک‌ها همراه است. عفونت چشم دلایل مختلفی دارد ممکن است به دلیل سرما خوردگی باشد و همچنین ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت باشد که این مورد بیش‌تر در کودکان رخ می‌دهد.

علت قرمزی چشم

عفونت پلک

عفونت پلک؛ از دلایل دیگر قرمزی چشم عفونت پلک‌ها می‌باشد که با سوزش ، خارش همراه است . با به وجود آمدن این مشکل لبه پلک‌ها عفونت می‌کنند . برای درمان این مشکل در ابتدا باید لبه پلک را شسته و به آرامی پلک‌ها را ماساژ دهید اگر شدت عفونت بسیار بیش‍تر بود باید با تجویز پزشک درمان شود.

خشکی چشم‌ها

خشکی چشم‌ها در بسیاری از مواقع به دلیل بیماری‌های دیگر می‌باشد که یکی از اثرات آن قرمز شدن چشم‌ها است که در هوای آلوده بیش‌تر اتفاق میافتد. خشکی چشم علاوه بر قرمز شدن چشم با خارش و سوزش نیز همراه است برای درمان خشکی چشم در اکثر مواقع از قطره و مواد نرم کننده استفاده می‌کنند.

مصرف دارو

از دلایل دیگر قرمز شدن چشم مصرف داروهایی همانند داروهای هورمونی می‌باشد که در پایان مصرف داروها این مشکل نیز بهبود می‌یابد. حتی در برخی مواقع ممکن است با مصرف بعضی از مواد غذایی چشم‌ها قرمز شود. اگر قرمزی بر اثر مصرف دارود بود و با علائمی چون خارش ، سوزش و …. همراه نبود باید تا اتمام دارو صبر کرد اما اگر با علائم خاصی همراه بود باید با پزشک متخصص مشورت نمود.

برای مطالعه: درمان خانگی ورم پلک چشم

خونریزی سفیدی چشم

از دیگر علت قرمزی چشم می‌توان به خونریزی بر روی سفیدی چشم‌ها اشاره کرد که این خونریزی علامت خاصی ندارد و حتی خطر ساز هم نمی‌باشد اما بهتر است برای اینکه فرد مطمئن شود، باید به پزشک مراجعه کند تا اگر بیماری‌هایی همانند فشار خون دارد را به سرعت درمان کند.

علت قرمزی چشم

جوشکاری

یکی از علت‌های شایع قرمزشدن چشم جوشکاری است. که این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فرد جوشکار در حین جوشکاری از نقاب و عینک مخصوص جوشکاری استفاده نکرده باشد که این مشکل با خارش ، سوزش و ریزش آب از چشمان همراه است . ناگفته نماند در این مواقع راهی برای بهبود وجود ندارد و حتما برای بهبود باید به پزشک مراجعه نمود.

جمع‌بندی

علت قرمزی چشم را متوجه شدید ، دلایل بسیاری برای قرمز شدن چشم‌ها وجود دارد اما مواردی که دراین مطلب ذکر شد دلایل اصلی برای قرمز شدن چشم می‌باشدT که در بسیاری از مواقع نیازی به درمان نمی‌باشد و با یک راهکار ساده حل خواهد شد و این نکته را مدنظر داشته باشید که در موارد سطحی تا دو هفته این قرمزی وجود دارد اما اگر بیش از دو هفته طول کشید باید به پزشک مراجعه کرد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.