کلیه درد و راه‌های درمان

کلیه یکی از اندامهای مهم و حیاتی بدن به شمار می‌آید. چراکه حذف مواد زائد و سموم بدن را برعهده دارد، بدون آن سموم در بدن جمع شده و موجب بروز عوارض خطرناکی می‌شود. از همین رو باید درد کلیه را جدی گرفت و هرچه سریع‌تر قبل از اینکه دیر شود برای درمان آن اقدام کرد.

کلیه کجاست؟

هر انسان دو کلیه در دو طرف ستون مهره‌ها درست بالای شکم دارد. اندازه‌ی کلیه هرانسان به اندازه یک مشت بسته آن شخص است. در مورد شکل آن باید بگویم که پزشکان کلیه‌ها را به لوبیا تشبیه کرده‌اند.

کلیه درد

عملکرد کلیه چیست؟

هر کلیه در خود بیش از یک میلیون واحد تصفیه کننده دارد و می‌تواند در روز حدود ۱۷۰۰ لیتر مایع را تصفیه و ۵۰ عنصر شیمیایی را از این مایعات جدا کند؛ به عبارت دیگر خارج کردن آب اضافی و عناصر شیمیایی مضر از کارهای مهم کلیه‌ها به شمار می‌آید.

عملکرد کلیه

علائم کلیه درد

کلیه از پشت به کمر خیلی نزدیک است و وقتی در آن نواحی احساس درد می‌کنیم تنها راه‌های مطمئن شدن اینکه این درد کمر است یا کلیه ها آزمایشات، نمونه برداری خون و ادرار و گاهی سی تی اسکن است که توسط پزشک تجویز می‌شود. درد کلیه غیر قابل تحمل است و به شما پیشنهاد میکنم حتما برای خلاص شدن از آن و درمان قطعی تا حد امکان به پزشک مراجعه کنید و اگر پزشک در دسترس نبود با راهکارهای ساده که در بخشهای دیگر به آن اشاره می‌کنیم این درد را به صورت موقتی تسکین دهید.

درد کلیه گاهی اوقات به دلیل عفونت مجاری ادراری وگاهی به دلیل سنگ کلیه رخ می‌دهد. سنگ کلیه اگر با دارو دفع نشود حتما به عمل جراحی نیاز دارد.

از جمله علائم مشکلات کلیوی (عفونت کلیه، سنگ کلیه و …) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ادرار کف آلود

مشاهده ادرار کف آلود که مایل به قهوه‌ای یا گاهاً به رنگ خون است.

– ادرار مکرر

گاهی بعد از این که از دستشویی خارج می‌شوید، هنوز احساس درد و فشار در خود حس می‌کنید. اما وقتی به دستشویی می‌روید ادراری دفع نمی‌شود.

– طعم آهن در دهان

در برخی موارد فرد مبتلا احساس طعم آهن در دهان می‌کند.

– ورم بدن

فرد مبتلا به بیماری کلیه در اندامهای بدنش مانند مچ دست، پاها و صورت خود ورم و پف غیر طبیعی می‌بیند و گاهی احساس می‌کند که کفش‌هایش تنگ شده.

– خستگی

کلیه هورمون‌هایی به نام اریتروبوئیتین تولید می‌کند که کار آن حمل اکسیژن توسط گلبول‌های قرمز خون است. اگر کلیه به درستی کار نکند یا از کار بیفتد تولید این هورمون متوقف شده و باعث کم شدن اکسیژن در گلبول‌های خون و در نتیجه کمبود اکسیژن در سلول‌های بدن و سلول‌های مغز می‌شود. یکی از عوارض کمبود اکسیژن احساس خستگی مداوم است.

درمان سریع کلیه درد

چنانچه شما هم با عفونت کلیه روبه رو شدید باید از مواردی که منجر به تشدید عفونت شده و به کلیه آسیب می رساند ممانعت نمایید. فردی که کلیه درد دارد باید بداند سرما برای کلیه سم است و باید کلیه را در برابر سرما بپوشاند. برای کنترل درد کلیه به طور معمول آنتی بیوتیک استفاده می‌شود و کسانی که درد شدیدتری دارند با مراجعه به پزشک ایبوپروفن و استامینوفون دریافت می‌کنند.

درمان خانگی کلیه درد و عفونت کلیه

همان‌طور که گفته شد هرگز نباید مشکلات کلیوی را کوچک پنداشت و به درمان‌های خانگی اکتفا کرد. شما می‌توانید با این درمان‌های خانگی به بهبودی سریع‌تر خود کمک کنید؛ اما فراموش نکنید که حتما برای دریافت داروهای مناسب به پزشک مراجعه نمایید.

نوشیدن مایعات فراوان

۱- نوشیدن مایعات را افزایش دهید؛ این روش مؤثرترین راه برای فرد مبتلا به عفونت کلیه است.

۲- لیمو ترش و آب لیموترش تازه برای سنگ کلیه و درد کلیه راه حل خوبی است.

۳- دمنوش‌ها از جمله چای پونه و آویشن و چای قاصدک و هم‌چنین چای تخم هندوانه برای درد و عفونت کلیه مناسب‌‌اند.

۴- یکی دیگر ازموثرترین راه‌ها برای درد و عفونت آب قره قروت است.

تخم کرفس، ماست، سیب

۵- تخم کرفس برای درد کلیه و عفونت کلیه مناسب است.

۶- ماست برای درمان عفونت کلیه راه خوبی است.

۷- سیب ارتباط قوی با درمان عفونت کلیه دارد پس خوردن سیب و سرکه سیب را فراموش نکنید.

کمپرس آب داغ

۸- کمپرس آب داغ را برای درمان عفونت کلیه راه موثری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.