قرص لاغری هیدروکسی کات – عوارض و نحوه مصرف

لاغری هیدروکسی کات

ویرایش شده در by زنگی

این روزها خیلی افراد به دنبال لاغری هستند و مکمل‌های زیادی هم برای این منظور در بازار موجودند. یکی از این مکمل‌های لاغری قرص هیدروکسی کات است. هیدروکسی کات در حدود یک دهه است که به بازار عرضه شده و طی این مدت توجه بسیاری را به خود جلب کرده.

هیدروکسی کات چیست؟

قرص لاغری هیدروکسی کات ترکیبی است از کلسیم، ویتامین سی و یک سری ترکیبات فرعی، اما عمده اثرگذاری آن بخاطر ترکیبات گیاهی زیر است:

  • کافئین
  • عصاره پای شیر
  • عصاره زیتون وحشی
  • عصاره زیره
  • عصاره نعنا وحشی

البته انواع دیگری از قرص هیدروکسی کات با ترکیبات متفاوت وجود دارد که همگی به منظور لاغری مصرف می شوند؛ اما معروف ترین آن‌ها همین هیدروکسی کات است.

کافئین موجود در هیدروکسی کات مهم‌ترین عنصر موجود در آن است. کافئین متابولیسم بدن را بین ۳ تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد و چربی‌ها را حدود ۱۰ تا ۲۹ درصد می‌سوزاند. اما اشکال موجود در آن این است که اثر کافئین کوتاه مدت است و بعد از مدتی بدن به آن عادت می‌کند و کافئین اثرش را از دست خواهد داد. حتی در تحقیقات انجام شده هیچ اثری از اثر بلند مدت کافئین در لاغری دیده نمی‌شود.

طی تحقیقی، برای بررسی اثر عصاره زیره بر لاغری، به تعدادی از افراد تحت آزمایش کپسول زیره داده‌شد و تعدادی دیگر کپسولی دریافت کردند که از نظر ظاهری کاملا مشابه کپسول های زیره بود درحالی‌که کپسول‌ها خالی و بی اثر بودند. نتایج نشان داد، کاهش وزن افرادی که کپسول حاوی زیره را مصرف کردند نسبت به گروه دیگر قابل‌توجه بوده. از اینجا مشخص می‌شود که این کاهش وزن مربوط به زیره بوده و تحت تأثیر عوامل روانی به وجود نیامده است. در داروهای دیگری که حاوی عصاره زیره هستند نیز همین اثر مشاهده شده است.

اثر ترکیب گیاهان پای شیر، زیتون وحشی، زیره و نعنا وحشی نیز بر روی کاهش وزن جوجه‌ها و موش‌ها مورد آزمایش قرار گرفت که منجر به کاهش وزن قابل توجه هر دو گروه شد. البته توجه داشته باشید که گاهی همین نتایج بر روی انسان‌ها مشاهده نمی شود. در ضمن این آزمایش در دوزهای خیلی بالا انجام شده است.

عوارض قرص هیدروکسی کات

بسیاری از عوارض کنونی قرص هیدروکسی کات به خاطر کافئین است که منجر به بی‌خوابی، ضعف، استرس، تهوع، اسهال و یک‌سری علائم دیگر می‌شود. به همین دلیل افرادی که نسبت به کافئین حساس هستند باید از نوع بدون کافئین هیدروکسی کات استفاده کنند.

سایر انوع هیدروکسی کات ها عوارضی حتی بیشتر و بدتر از این ها دارند. در ضمن مقدار دوز مناسب برای هر نوع متفاوت است. لذا بهتر است به دستورالعمل نوشته شده در بروشور آن توجه کنید.

چندین مورد مسمومیت با هیدروکسی کات

هیدروکسی کات در گذشته حاوی افدرا (ephedra) بود. افدرا یک محرک بسیار قوی است و به خاطر عوارض خطرناکی که داشت استفاده از آن بعدها ممنوع اعلام شد. در حدود ۱۵۵ مورد مرگ در اثر استفاده از مکمل های حاوی افدرا  -از جمله هیدروکسی کات- گزارش شده است.

اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد و حتی بعد از حذف افدرا مجددا چند سال بعد بخاطر مسمومیت های کلیوی و یک سری مضرات دیگر تولید این مکمل لاغر کننده ممنوع شد.

برند تولید کننده قرص های لاغری هیدروکسی کات، دو سال بعد، این مکمل را با یک فرمول جدید به بازار عرضه کرد. در نتیجۀ بکارگیری این فرمول جدید بیشتر عوارض منفی هیدروکسی کات از بین رفتند.

بااین‌حال هم‌چنان ده‌ها مورد عارضه جانبی برای این مکمل لاغری وجود دارد و با توجه به پیشینه‌ای که برای آن بیان شد، پیشنهاد می‌شود با احتیاط زیادی مصرف شود.

نحوه مصرف هیدروکسی کات

توجه داشته باشید که هر چه دوز مصرف دارو بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر خواهد بود. بهتر است که مقدار مصرف از دوزهای پایین شروع شود و به تدریج افزایش یابد. مثلا با روزی یک قرص شروع شود و هر چهار روز یک قرص در روز اضافه شود تا به روزی سه قرص برسد.

درضمن همان‌طورکه گفته شد، بدن برخی افراد ممکن است نسبت به کافئین موجود در هیدروکسی کات مقاوم شود. به همین دلیل توصیه می‌شود به‌صورت دوره‌ای مصرف شود؛ مثلا چهار هفته مصرف شود و طی چهار هفته بعد مصرف نشود و به‌همین‌ترتیب این چرخه ادامه پیدا کند.

تجربه مصرف هیدروکسی کات

وقتی با افرادی که تجربه مصرف هیدروکسی کات را دارند صحبت کنید متوجه خواهید شد که برخی از این مکمل برای لاغری نتیجه گرفته اند و برخی دیگر معتقدند تأثیری در لاغری ندارد.

همین مسئله در مورد سایر مکمل های لاغری نیز صادق است؛ یعنی برای بعضی افراد نتیجه بخش بوده و برای بعضی دیگر نه.

درهرحال اگر قصد دارید در مدت‌زمان کوتاهی با هیدروکسی کات به وزن دلخواه خود برسید، باید در کنار مصرف قرص به ورزش پرداخته و تغذیه مناسب داشته باشید و برای اینکه نتایج آن در طولانی مدت باقی بماند باید روش زندگی خود را برای همیشه به این صورت تغییر دهید.

درواقع اگر بخواهیم کاهش وزن را به مسابقه دو تشبیه کنیم باید مثل دوی ماراتون آهسته و پیوسته باشد؛ یعنی درست برعکس دوی سرعتی که نیاز به زمان کمتر و تلاش سخت‌تر دارد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
  1. افشين پژوهان می گوید

    بهترين راه براي لاغري ورزش است ، اين قرص ها تو بهترين حالت آدم رو عصبي ميكنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.