قرص لاغری هیدروکسی کات – عوارض و نحوه مصرف

یکی از مهم‌ترین مقوله‌ها در زمینه سلامت افراد؛ وزن آن‌ها یا به اصطلاح چاقی و لاغری می‌باشد. کاهش وزن به یکی از آرزوهای خیلی از مردم تبدیل شده است. ورزش، رژِیم غذایی و البته مکمل‌های غذایی از اصلی‌ترین راه‌هایی هستند که به ذهن ما خطور می‌کنند تا هر چه سریع‌تر به وزن ایده‌آل و مورد نظر خود برسیم. ورزش و تغذیه را امروز کنار می‌گذاریم و به سراغ یکی از مکمل‌های غذایی مهم می رویم . قرص هیدروکسی کات  یکی از مکمل‌های غذایی رایج است که این روزها در بازار به وفور یافت می‌شود امروز در ایده آل مگ به بررسی این مکمل غذایی می‌پردازیم و تاثیرات آن را بر روی کاهش وزن بررسی می‌کنیم؛ با ما همراه باشید .

هیدروکسی کات چیست؟

قرص هیدروکسی کات

قرص لاغری هیدروکسی کات ترکیبی از کلسیم، ویتامین سی و یک سری ترکیبات فرعی دیگر است. اما جالب است بدانید که این قرص، عمده اثرگذاری خود را از ترکیبات گیاهی زیر می گیرد :

  • کافئین
  • عصاره پای شیر
  • عصاره زیتون وحشی
  • عصاره زیره
  • عصاره نعنا وحشی

قرص هیدروکسی کات در انواع مختلفی تولید می‌شود که می‌توان گفت تمامی انواع آن به منظور لاغری و کاهش وزن استفاده می‌شوند. اما معروف‌ترین و رایج‌تر نوع هیدروکسی کات ، همان نوعی است که در بالا معرفی و به آن پرداخته شد . کافئین مهم‌ترین عنصر و ماده‌ی موجود در هیدروکسی کات است. این ترکیب متابولیسم بدن را بین ۳ تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد و چربی‌ها را حدود ۱۰ تا ۲۹ درصد بیشتر می‌سوزاند. اما اشکال موجود در آن این است که اثر کافئین کوتاه مدت است و بعد از مدتی بدن به آن عادت می‌کند. در نتیجه کافئین به مرور اثرش را از دست خواهد داد. حتی در تحقیقات صورت گرفته هم هیچ اثری از تاثیر بلند مدت کافئین بر روی لاغری در افراد مختلف دیده نمی‌شود.

طبق نتایج یک تحقیق، برای بررسی اثر عصاره زیره بر لاغری، به تعدادی از افراد تحت آزمایش کپسول زیره داده‌ شد و تعدادی دیگر کپسولی دریافت کردند که از نظر ظاهری کاملا مشابه کپسول‌های زیره بود؛ درحالی‌ که کپسول‌ها خالی و بی‌اثر بودند. نتایج نشان داد، کاهش وزن افرادی که کپسول حاوی زیره را مصرف کردند؛ نسبت به گروه دیگر قابل‌ توجه بوده است. از اینجا مشخص می‌شود که این کاهش وزن مربوط به زیره بوده و تحت تأثیر عوامل روانی به وجود نیامده است. در داروهای دیگری که حاوی عصاره زیره هستند نیز همین اثر مشاهده شده است.

اثر ترکیب گیاهان پای شیر، زیتون وحشی، زیره و نعنای وحشی نیز بر روی کاهش وزن جوجه‌ها و موش‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و منجر به کاهش وزن قابل توجه در هر دو گروه شده است. البته توجه داشته باشید که گاهی همین نتایج بر روی انسان‌ها مشاهده نمی‌شوند. در ضمن این آزمایش در دوزهای خیلی بالا انجام شده است.

عوارض قرص هیدروکسی کات

عوارض قرص هیدروکسی کات

بسیاری از عوارض کنونی قرص هیدروکسی کات به خاطر وجود کافئین است که منجر به بی‌خوابی، ضعف، استرس، تهوع، اسهال و یک‌سری علائم دیگر می‌شود. به همین دلیل افرادی که نسبت به کافئین حساس هستند؛ باید از نوع بدون کافئین هیدروکسی کات استفاده کنند. سایر انوع هیدروکسی کات‌ها دارای عوارض بیشتر و حتی بدتری می‌باشند. در ضمن مقدار دوز مناسب برای هر نوع از این مکمل متفاوت است. لذا بهتر است به دستورالعمل‌های نوشته شده در بروشور آن توجه کنید.

مسمومیت ناشی از قرص هیدروکسی کات

مسمومیت ناشی از قرص هیدروکسی کات

هیدروکسی کات در گذشته حاوی افدرا ( Ephedra ) بود. افدرا یک محرک بسیار قوی است و به خاطر عوارض خطرناکی که داشت استفاده از آن بعدها ممنوع اعلام شد. در حدود ۱۵۵ مورد مرگ در اثر استفاده از مکمل‌های حاوی افدرا  – از جمله هیدروکسی کات – گزارش شده است. اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد و حتی بعد از حذف افدرا مجددا چند سال بعد بخاطر مسمومیت‌های کلیوی و یک سری عوارض خطرناک دیگر، تولید این مکمل لاغر کننده ممنوع اعلام شد.

برند تولید کننده قرص‌های هیدروکسی کات، دو سال بعد این مکمل را با یک فرمول جدید به بازار عرضه کرد. در نتیجۀ به کارگیری این فرمول جدید، بیشتر عوارض منفی هیدروکسی کات از بین رفتند. با این‌حال همچنان ده‌ها مورد عارضه جانبی دیگر برای این مکمل لاغری وجود دارد و با توجه به پیشینه‌ای که برای آن بیان شد، پیشنهاد می‌شود با احتیاط زیادی مصرف شود.

نحوه مصرف هیدروکسی کات

نحوه مصرف هیدروکسی کات

توجه داشته باشید که هر چه دوز مصرف دارو بیشتر باشد؛ احتمال بروز عوارض جانبی نیز بیشتر خواهد شد. بهتر است که مقدار مصرف از دوزهای پایین شروع شود و به تدریج افزایش یابد. مثلا با روزی یک قرص شروع شود و هر چهار روز یک قرص در روز اضافه شود تا به روزی سه قرص برسد. درضمن همان‌طور که گفته شد؛ بدن برخی افراد ممکن است نسبت به کافئین موجود در هیدروکسی کات مقاوم شود. به همین دلیل توصیه می‌شود به‌ صورت دوره‌ای مصرف شود. به طور مثال چهار هفته مصرف شود و طی چهار هفته بعد مصرف نشود و به‌همین‌ ترتیب این چرخه ادامه پیدا کند.

تجربه مصرف هیدروکسی کات

وقتی با افرادی که تجربه مصرف هیدروکسی کات را دارند صحبت کنید؛ متوجه خواهید شد که برخی از مصرف این مکمل برای لاغری نتیجه دلخواه را گرفته اند و برخی دیگر معتقدند تأثیری در لاغری ندارد. همین مسئله در مورد سایر مکمل های لاغری نیز صادق است؛ یعنی برای بعضی افراد نتیجه بخش بوده و برای بعضی دیگر خیر. در هر حال اگر قصد دارید در مدت‌ زمان کوتاهی با هیدروکسی کات به وزن دلخواه خود برسید، باید در کنار مصرف قرص به ورزش نیز پرداخته و در عین حال تغذیه مناسبی هم داشته باشید. برای اینکه نتایج آن در طولانی مدت باقی بماند باید روش زندگی خود را برای همیشه به این صورت تغییر دهید. درواقع اگر بخواهیم کاهش وزن را به مسابقه دو میدانی تشبیه کنیم؛ باید مثل دونده دوی ماراتنن آهسته و پیوسته بدوید.

آیا شما از این قرص استفاده کرده اید ؟ اگر پاسختان مثبت است از تجربه استفاده از این مکمل برای ما بنویسید . تجربه خود را در این زمینه در اختیار دیگران قرار دهید . آیا مصرف این دارو در لاغری شما تاثیر گذار بود ؟ عوارضی که ذکر شد گریبانگیر شما شد ؟ به چه نحوی و در چه دوره ای آن را مصرف کردید ؟ 


منابع:

Can Hydroxycut Help You Lose Weight

Hydroxycut

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. افشين پژوهان می گوید

    بهترین راه برای لاغری ورزش است ، این قرص ها تو بهترین حالت آدم رو عصبی میکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code