آیا داروی کلروکین می‌تواند در درمان کرونا موثر واقع شود؟

دقیقاً وقتی رهبران سیاسی برخی کشورها متوجه شدند که کرونا تا چه اندازه تهدیدکننده است موضوع مورد توجه عموم قرار گرفته است. اما برای بسیاری از اعضای جامعه آمریکا می‌توان تاریخ دقیقی را در مورد اینکه این ویروس دقیقا چه زمانی به کشور آنها حمله کرد، قرار داد: ۱۳ مارس. این زمانی بود که تام هنکس در اینستاگرام خود اعلام کرد که او و همسرش، ریتا ویلسون، بازیگر و خواننده، زوجی که به طور جهانی همه متفق‌القول هستند که دو نفر از بهترین سلبریتی‌های جهان هستند، آزمایش کرونایشان مثبت بوده است.

تام هنکس

بسیاری از افراد مشهور از آن زمان به کرونا ویروس مبتلا شده‌اند، از ادریس البا گرفته تا پلاسیدو دومینگو، اما تنها هنکس و ویلسون صفحات اول روزنامه‌ها را به خود اختصاص دادند. و در حالی که تست تشخیص سایر افراد مشهور در شبکه‌های اجتماعی آمریکایی باعث بحث در مورد اینکه چرا برخی این افراد دسترسی به آزمایش دارند، در حالی که عموم مردم اجازه انجام این کار را ندارند، شد. اخبار مربوط به هنکس و ویلسون، هر دو ۶۳ ساله، باعث ابراز اضطراب از طرف مردم می‌شد. جمله “کرونا چطور جرات کرده است به پدر من آسیب برساند!” واکنش عمومی آنلاین بود که نشان‌ دهنده موقعیت هنکس به عنوان چهره‌ای به عنوان والدین آمریکا بود. هنکس و ویلسون یک مکان شیرین و منحصر به فرد را که به ظاهر طبیعی و مشهور به نظر می‌رسد، در افکار عمومی اشغال کرده‌اند.

ریتا ویلسون و شوهرش تام هنکس، تأکید کردند که بیماری کووید-۱۹ چقدر گسترده است. ویلسون در مورد عوارض شدید داروی کلروکین که برای مقابله با کووید-۱۹ مصرف کرده است و بهبودی که حاصل کرده است صحبت کرده است.

با وجود اینکه سازمان بهداشت جهانی گفته است هیچ مدرک قطعی برای تاثیر کلروکین بر روی کووید-۱۹ وجود ندارد، این دارو و مشتق مرتبط با آن، هیدروکسی کلروکین، مورد توجه قرار گرفته‌اند. شواهد فعلی در مورد اثربخشی آنها به عنوان درمانی برای کووید-۱۹ چیست، و چه کسی از آنها استفاده می‌‌کند؟

درباره این داروها چه می‌دانیم؟

کلروکین هیدروکسین

پرزیدنت ترامپ در جلسات توجیهی در کاخ سفید بارها از پتانسیل استفاده از هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا نام برده است. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی اخیر، به آن اشاره کرده و گفته است: “چه چیزی را از دست می‌دهی؟ از آن استفاده کن”. در ادعایی مشابه، در ویدئویی که توسط فیس‌بوک به دلیل نقض دستورالعمل‌های اطلاعاتی‌اش حذف شد، رئیس جمهور برزیل جیر بولسونارو ادعا کرد “هیدروکسی کلروکین در همه مکان‌ها کار می‌کند”.

قرص‌های حاوی کلروکین از دیرباز در درمان مالاریا برای کاهش تب و التهاب مورد استفاده قرار گرفته است، و امید بر این است که این داروها همچنین بتوانند ویروس ایجاد شده کووید-۱۹ را مهار کنند.

در حال حاضر شواهد کافی در مورد آزمایشات فعلی درباره استفاده مؤثر آنها در درمان کرونا وجود ندارد.

همچنین خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی از جمله آسیب کلیوی و کبد وجود دارد. کوم گبینگی از دانشگاه آکسفورد، نویسنده گزارشی از آزمایشات ضد مالاریایی برای کووید-۱۹ می‌گوید: “ما به کارآزمایی بالینی تصادفی بزرگتر و با کیفیت بالاتری نیاز داریم تا ارزیابی اثربخشی آنها انجام شود.”

در حال حاضر بیش از ۲۰ آزمایش از جمله در ایالات متحده، انگلیس، اسپانیا و چین بر روی این داروها در حال انجام است.

در ایالات متحده، آزمایش‌های مختلفی برای ترکیبی از داروهایی از جمله کلروکین، هیدروکسی کلروکین و آنتی‌بیوتیکی به نام آزیترومایسین برای معالجه بیماران کووید-۱۹ انجام شده است.

کدام کشورها استفاده از آنها را مجاز کرده‌اند؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، مسئول صدور مجوز داروهای در آمریکا ، مجوز “استفاده فوری” برای این داروها را در درمان کووید-۱۹ برای تعداد محدودی از موارد بستری اعطا کرده است. این بدان معنا نیست که سازمان غذا و داروی ایالات متحده می‌گوید که این دارو قطعاً موثر است. اما این بدان معناست که در شرایط خاص، بیمارستان‌ها می‌توانند داروهای موجودی دولت را برای استفاده در درمان کووید-۱۹  درخواست و استفاده کنند.

دولت آمریکا اعلام کرده است که ۳۰ میلیون دوز هیدروکسی کلروکین از طریق یک شرکت داروسازی آلمانی به انبار ملی اهدا شده است.

کشورهای دیگر نیز در حال استفاده از این داروهای ضد مالاریا در درجات مختلف هستند. فرانسه به پزشکان اجازه داده است که آنها را برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تجویز کنند، اما سازمان پزشکی این کشور در مورد عوارض جانبی هشدار داده است.

وزارت بهداشت هند استفاده از هیدروکسی کلروکین را به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای کارمندان مراقبت‌های بهداشتی و همچنین خانواده‌های در تماس با موارد تایید شده در صورت داشتن نسخه پزشک توصیه کرده است. با این حال، نهاد تحقیقاتی دولت هند در مورد استفاده نامحدود از داروی ضد مالاریا هشدار داده و گفته است که این ماده “آزمایشی” و فقط برای مواقع اضطراری است.

در نیجریه ، خانوارها هنوز هم به طور مرتب از قرص‌های حاوی کلروکین برای درمان مالاریا استفاده می‌کنند.

چندین کشور خاورمیانه استفاده از آن را مجاز کرده‌اند. این شامل بحرین (که ادعا می‌کند یکی از اولین کشورهایی بود که از هیدروکسی کلروکین در بیماران کروناویروس استفاده کرد)، مراکش، الجزایر و تونس می‌شود.

استفاده کنترل‌نشده می‌تواند ناامن باشد

مضرات کلروکین

خبرهای منتشر شده در رابطه با مطالعه‌ای که در چین در مورد استفاده از کلروکین برای درمان کرونا منتشر شد، بحث و گفتگوی پر حاشیه‌ای را برانگیخته و بنابراین مردم شروع به انبار کردن این دارو کردند.

پس از اشاره آقای ترامپ به آن به عنوان یک درمان کرونا ، این امر دامنگیر شد و مغازه‌ها خیلی سریع این دارو را تمام کردند.

با این حال ریتا ویلسون و شوهرش تام هنکس که به تازگی از بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، فاش کرده‌اند که استفاده از این دارو عوارض بسیار وخیمی را برای آنها در پی داشته است و به مردم در مورد استفاده از این دارو هشدار داده و توصیه کرده‌اند که این دارو با احتیاط مصرف شود که در ادامه بیشتر در مورد این هشدار خواهید خواند.

فاش کردن عوارض درمان کووید-۱۹ با کلروکین توسط ریتا ویلسون خواننده آمریکایی و همسر تام هنکس

ریتا ویلسون

ویلسون و هنکس برای اولین بار در ۹ مارس علائم کردند که به این ویروس مبتلا شده‌اند و روز بعد مورد آزمایش درمان کرونا قرار گرفتند. پزشکان به آنها گفتند که احتمالاً در همان زمان توسط همان شخص در معرض ویروس قرار گرفته‌اند، اما هیچ‌کس دیگری که آنها بشناسند آزمایشش مثبت نبوده است و موضوع چگونگی ابتلای آنها به کرونا همچنان به صورت یک معما مانده است. ویلسون می‌گوید: “اوایل ماه مارس بودو مردم هنوز فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کردند، اما من قبلاً هیچ دست دادنی یا بغل کردنی نداشتم و سعی می‌کردم اقدامات احتیاطی خودم را انجام دهم. بعد در پرواز به استرالیا، من مانند خانم مکبث بودم سعی می‌کردم همه چیز را به اندازه کافی تمیز کنم! مهمانداران پرواز تعجب می‌کردند. من دستمال مرطوب و ضدعفونی کننده داشتم، همه چیز را پاک می‌کردم”.

علائم آنها به اندازه‌ای شدید بود که نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کردند. ویلسون می‌گوید: “هر دو تب داشتیم و بسیار دردناک داشتیم. حس چشایی و بویایی را از دست دادم، مشکلات معده داشتم و می‌لرزیدم بطوریکه باور نمی‌کنید! بله، می‌ترسیدم”. برای پایین آوردن تب او، پزشکان کلروکین به او دادند. او با تاکید می‌گوید: “نه هیدروکسیکلروکین!” که اشاره به درمان اثبات نشده ترامپ دارد. درجه حرارت او پایین نیامد، اما عوارض جانبی این دارو “بسیار شدید” بود.

او می‌گوید: “حالت تهوع شدید، سرگیجه و احساس عضلاتی مانند نودل خیس داشتم، بنابراین من واقعاً نمی توانستم بایستم.” آنها از واکنش بین‌المللی نسبت به اعلام آنها بی‌خبر بودند زیرا به ندرت تلویزیون تماشا می‌کردند و تقریباً کاملاً آفلاین ماندند، مگر اینکه با دوستان و خانواده نزدیک خود در تماس باشند. او می‌گوید: “ما فقط سعی می‌کردیم از پس آن برآییم.”

او گفت که تبش به “نزدیک به ۱۰۲ درجه فارنهایت” (۳۸٫۹ درجه سانتیگراد) رسیده و باید کلروکین مصرف کرد، که از دهه ۱۹۴۰ برای پیشگیری و درمان مالاریا و همچنین برای درمان روماتیسم و ​​لوپوس استفاده می‌شود. در حال حاضر به عنوان درمانی برای کووید-۱۹ مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هنوز اثربخشی آن اثبات نشده است.

ویلسون در ادامه به بیان عوارض جانبی که از کلروکین  تجربه کرده بود پرداخته است که می‌تواند شامل مشکلات ضربان قلب، فشار خون شدید و فشار عضلات یا حمله عصبی باشد. او می‌گوید: “اما تب من شکست، هرچند کلروکین چنین عوارض جانبی شدیدی داشت. کاملاً حالت تهوع و سرگیجه داشتم. نمی‌توانستم راه بروم و ماهیچه‌هایم بسیار ضعیف بودند. من فکر می‌کنم مردم باید نسبت به این دارو بسیار مراقب باشند. ما واقعاً نمی‌دانیم که آیا این دارو مورد مفید است یا نه”. ویلسون می‌گوید: “تام علائم خفیف‌تری داشت. او تب زیادی نداشت و حس چشایی و بویایی‌اش را از دست نداد. اما برای هر دوی ما زمان یکسانی طول کشید تا از این ویروس رها شویم.

وی گفت: “حدود ۹ روز آنها به من کلروکین دادند. و من می‌دانم که مردم در مورد این دارو صحبت کرده‌اند، اما من فقط می‌توانم به شما بگویم که نمی‌دانم این دارو برای درمان کرونا کار کرده است یا فقط زمان آن بود که تب برطرف شود”.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.