قرص یاسمین – طریقه مصرف و اثرات آن بر بدن

قرص یاسمین ترکیبی از دو هورمون استروژن و پروژسترون است. این محصول برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود و تا ۹۹ درصد مؤثر تشخیص داده شده؛ یعنی از هر ۱۰۰ خانومی که از این قرص استفاده می‌کند ۱ نفر به طور ناخواسته باردار می‌شود.

یاسمین برای جلوگیری از بارداری از سه روش همزمان استفاده می‌کند:

  • مانع آزاد شدن تخمک در طول چرخه قاعدگی می‌شود.
  • با غلیظ کردن مایع واژن حرکت اسپرم به سمت تخمدان را سخت تر می‌کند.
  • دیواره رحم را ضخیم تر می‌کند تا اگر دو روش قبل عمل نکردند و تخمک و اسپرم به هم رسیدند و لقاح انجام شد، نتوانند خود را به دیواره رحم بچسبانند. در این صورت، تخمک بارور شده از بدن خارج خواهد شد.

توجه داشته باشید که قرص یاسمین و کلیه قرص‌های پیشگیری از بارداری باید قبل از آمیزش مصرف شوند؛ اما در صورت بروز یک رابطه محافظت نشده اثر ندارند. در این مواقع باید از قرص اورژانسی استفاده کرد.

نحوه عملکرد یاسمین

اثرات و عوارض قرص یاسمین بر بدن

تأثیر قرص یاسمین بر نظم قاعدگی

کلا قرص‌های جلوگیری از بارداری پریود را منظم می‌کنند و خونریزی و درد پریود را کاهش می‌دهند. به علاوه این قرص در کاهش علائم PMS یا سندروم پیش از قاعدگی مؤثر تشخیص داده شده است.

تأثیر قرص یاسمین بر کیست تخمدان

این قرص نیز مانند سایر قرص‌های جلوگیری از بارداری احتمال بروز کیست‌های تخمدان را کم می‌کند و در صورت وجود کیست، می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد؛ چرا که کیست بر اثر اختلالات هورمونی به وجود می‌آید و قرص‌های جلوگیری از بارداری حاوی هورمون هستند و هورمون‌ها را تنظیم می‌کنند؛ در نتیجه بر نظم قاعدگی و کیست تخمدان اثر مثبت دارند.

طبق تحقیقات احتمال اینکه قرص یاسمین اثر بهتری نسبت به سایر قرص‌های ضدبارداری بر کیست تخمدان داشته باشد بیشتر است. البته پزشک متخصص با توجه به شرایط هر بیمار قرص مناسب را انتخاب می‌کند.

قرص یاسمین و لاغری

طبق گفته‌های سازنده این قرص، برخلاف سایر قرص‌های جلوگیری از بارداری که عمدتا باعث افزایش وزن، بروز سردرد و تغییرات خلقی می‌شوند، یاسمین نه تنها تأثیری بر این موارد ندارد بلکه حتی بعد از یک سال مصرف باعث کاهش وزن خواهد شد.

البته در مواردی افزایش وزن بسیار اندکی در سه ماهه اول مصرف گزارش شده، اما در طولانی مدت اثر معکوسی دارد.

عوارض قرص یاسمین روی پوست

معمولا قرص‌های پیشگیری از بارداری بر روی رفع آکنه اثر مثبت دارند؛ اما باید به عنوان مکمل و بعد از شروع درمان با کرم‌های موضعی و آنتی بیوتیک استفاده شوند.

البته در این زمینه بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد و برخی بروز تیرگی، لک‌های پوستی و یا فرسایش پوست را احتمال داده اند؛ به همین دلیل اکیدا توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه این قرص برای رفع آکنه بپرهیزید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

ارتباط مصرف قرص یاسمین و سکته

در بروشور یاسمین احتمال بروز لخته‌های خونی و سکته به عنوان یکی از عوارض احتمالی مصرف قرص ذکر شده است. برای پیشگیری از این اتفاق، در صورت مشاهده ترومبوز (لخته خون) در عروق یا آمبولی وریدی مصرف قرص را متوقف کنید.

احتمال بروز چنین مواردی در افراد سیگاری، چاق و یا افرادی با سابقه فشار خون و مشکلات عروقی افزایش پیدا می‌کند؛ لذا توصیه می‌شود این افراد از قرص‌های هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده نکنند.

البته نباید این نکته را نادیده گرفت که تمام قرص‌های ضد بارداری احتمال بروز لخته‌های خونی را افزایش می‌دهند؛ اما این احتمال در استفاده از قرص یاسمین اندکی بیشتر از قرص‌هایی مانند لوونورژسترل است که در آن‌ها فقط از هورمون پروژسترون استفاده شده.

یاسمین و افسردگی

جالب است بدانید گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد اثر این قرص بر روی سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، سردردهای میگرنی، افسردگی و تغییرات خلقی به دست رسیده.

در آزمایش‌های کلینیکی سندروم پیش از قاعدگی (PMS)، سردردهای میگرنی، تهوع، افسردگی، درد ققسه سینه، آمبولی ریه، لیومیوم رحمی (نوعی تومور خوش خیم) و دردهای شکمی مشاهده شده که البته به دلیل کلینیکی بودن شرایط قابل تعمیم به جامعه نیستند و نیازمند انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه هست. به عبارت دیگر ممکن است بروز این علائم ربطی به مصرف یاسمین نداشته باشند و همه این‌ها در حالی است که شرکت سازنده از مزایای این قرص نسبت به سایر قرص‌های ضدبارداری به عدم بروز سردرد، افسردگی و تغییرات خلقی یا PMS اشاره کرده است.

سایر عوارض جانبی

بیماری‌های کبدی، خونریزی‌های نامنظم رحمی، افزایش فشار خون، حالت تهوع و حساسیت پستان نیز در موارد کمی به عنوان عوارض جانبی این قرص نام برده شده‌اند.

اما به طور کلی، یاسمین از نظر خطر ابتلا به کیست، خراب شدن پوست و افسردگی نسبت به سایر قرص‌های پیشگیری از بارداری اثرات مضر کم‌تری دارد و برای کسانی که با استفاده از سایر قرص‌های حاوی پروژسترون دچار عوارض شده اند می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

توصیه می‌شود افرادی که سابقه بیماری‌های افسردگی، میگرن یا سرطان پستان و رحم دارند از مصرف این قرص اجتناب کنند.

قرص یاسمین

طریقه مصرف قرص یاسمین

اگر تاکنون قرص یاسمین مصرف نکرده اید، برای شروع باید از اولین روز پریودتان مصرف قرص را شروع کنید.

روزی یک قرص و هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. استفاده از قرص در زمان مشخص باعث افزایش اثر آن خواهد شد.

در ضمن برای جلوگیری از آسیب به معده بهتر است بعد از غذا یا قبل از خواب استفاده شود.

روی هر قرص ایام هفته با یک فلش به سمت جلو مشخص شده تا هیچ روزی فراموش نشود. هر جلد حاوی ۲۱ قرص فعال (قرص حاوی هورمون) زرد رنگ است. بنابراین شما باید تا ۲۱ روز پشت سر هم قرص را مصرف کنید. سپس برای ۷ روز مصرف قرص را قطع کنید. معمولا سه روز بعد از قطع قرص باید پریود شوید. دقیقا بعد از ۷ روز که مصرف قرص را قطع کردید، دوباره شروع به مصرف قرص کنید (حتی اگر هنوز پریود بودید).

بعضی از بسته‌های قرص برای این مدت ۷ روز ۷ قرص اضافی غیرفعال (بدون هورمون و بی اثر) به رنگ سفید دارند، صرفا برای اینکه مصرف کننده بعد از طی شدن ۷ روز مصرف قرص را فراموش نکند و تاریخ شروع دوره بعدی را بداند.

اولین دوره مصرف یاسمین

در اولین دوره مصرف باید همزمان با قرص، از یک روش جلوگیری دیگر نیز استفاده کنید. زیرا قرص در دوره اول هنوز کنترل فعالیت‌های بدن را به خوبی به دست نگرفته و نمی‌تواند مانع از بارداری شود. اما در دوره بعدی قرص یاسمین به تنهایی مانع از بارداری خواهد شد.

تغییر روش جلوگیری از بارداری

اگر در حال حاضر از یک قرص هورمونی برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید و قصد دارید قرص خود را به قرص یاسمین تغییر دهید، مصرف یاسمین را از روزی که باید مصرف دوره جدید قرص قبلی را شروع می‌کردید شروع کنید.

همین طور اگر از آمپول برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کردید، مصرف قرص باید از زمان تزریق بعدی شروع گردد. به این صورت که این بار به جای تزریق از قرص استفاده کنید.

چنانچه دستگاه IUD دارید نیز بعد از برداشتن دستگاه مصرف قرص را شروع نمایید.

بعد از زایمان، سقط و هر عمل جراحی

خانم‌هایی که زایمان داشته و به فرزند خود شیر نمی‌دهند و یا افرادی که شش ماه از سقط آن‌ها گذشته است نباید مصرف قرص یاسمین را زودتر از یک ماه بعد از زایمانشان شروع نمایند.

در کل قبل و بعد از هر نوع عمل جراحی باید مصرف قرص را کنترل کرد. در این مورد حتما به پزشک خود اطلاع دهید که از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید تا تصمیم مناسب اتخاذ کردد.

نکات مهم

در صورت تهوع طی ۳-۴ ساعت بعد از مصرف قرص، هنوز جذب به خوبی تکمیل نشده و لذا شما باید فرض را بر این بگذارید که یک وعده قرص را نخورده اید.

قیمت قرص یاسمین

در حال حاضر به دلیل سیاست‌های فرزندآوری کشور، فروش و عرضه قرص‌های ضدبارداری در داروخانه‌ها به صورت سهمیه‌بندی و به قیمت ۵۴۶۰۰ تومان انجام می‌پذیرد.

منابع

rxlist.com

webmd.com

goaskalice.columbia.edu

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
  1. مريم محمدي می گوید

    خيلي قيمتش بالا است ، ولي فوق العاده است ، مخصوصا براي كساني كه يكم اضافه وزن دارن .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.