OCD چیست؟

OCD چیست؟

اختلال وسواسی چیست؟

اختلال وسواسی-اجباری (OCD) یک اختلال رایج، مزمن و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار غلط ، وسواس و رفتارهای اجباری است که وی تمایل دارد رفتار خود را بیش از حد تکرار کند.اختلال وسواسی اجباری (OCD) یک اختلال روانشناختی است که بر روی افراد در تمام سنین و حوادث زندگی تأثیر می گذارد و زمانی اتفاق می افتد که فرد در یک چرخه وسواس و اجبار قرار گیرد.

وسوسه ها ناخواسته، افکار مزاحم، تصاویر و یا اصرار هایی است که موجب شدت احساس اضطراب می شوند. مجازات، رفتارهایی است که فرد درگیر تلاش برای خلاص شدن از وسواس و / یا کاهش اضطراب خود می کند.
اکثر مردم در بعضی مواقع در زندگی خود افکار وسواسی و / یا اجباری دارند، اما این بدان معنا نیست که همه ما ” OCD ” داشته باشیم. برای تشخیص اختلال وسواسی اجباری، این چرخه وسواس و اجبار چنان شدید می شود که زمان زیادی را برای کنترل آن صرف کنید.

OCD چیست؟

تفکر وسواسی چیست؟

وسواس بودن یک تفکری است که فرد را مجبور می کند بارها به عنوان نمونه دست خود را بشوید. یک انسان عادی اگر دستش به شئ آلوده ای برخورد کند، پس از شستن دست، دیگر نیازی به دوباره شستن نمی بیند اما یک فرد مبتلا به OCD بارها و بارها دست خود را میشوید و هیچ گاه از پاک بودن دست خود احساس رضایت ندارد و همیشه به این فکر می کند که دستش آلوده و کثیف است. این وسواس به قدری می تواند شدید باشد که فرد را حتی بیمار کند. این بیماری به شستن دست اکتفا نمی کند. به عنوان نمونه شما می خواهید از منزل خود خارج شوید، برای این کار بارها و بارها قفل در راچک می کنید. این روند چک کردن بیش از حد نشان دهنده این است که شما مبتلا به این بیماری شده اید.

به طور کلی افرادی که دچار این بیماری هستند به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی می شوند. برخی از آن ها عبارتند از:

  • شستشوگرها
  • وارسی کننده ها
  • شکاک ها
  • شمارشگرها و برنامه ریز ها
  • ذخیره ساز ها

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *