PCT در آزمایش خون چیست؟

PCT در آزمایش خون چیست؟
شاید شما در جواب آزمایش خود با عبارت PCT مواجه شده باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که PCT در آزمایش خون چیست؟ PCT در حال حاضر به طور گسترده ای در اروپا برای تشخیص و ارزیابی پاسخ التهابی سیستمیک بکار می رود.

PCT در آزمایش خون چیست؟

یک نشانگر پاسخ التهابی است و توسط باکتری های (اندوتوکسین ها / LPS) و سیتوکین ها (IL-1، IL-2، IL-6، TNFα) تحریک می شود. نقش بنیادی دقیق PCT تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است ، داده های اخیر نشان می دهد که PCT ممکن است نقش پاتولوژیک در سپسیس داشته باشد.

PCT 116 prohormone اسید آمینه کلسیتونین هورمون است. کلسيتونين به وسيله سلولهای C (غده تيروئيد) در واکنش به محرک های هورمونی توليد می شود، در حالي که PCT مي تواند توسط چندين سلول ديگر از طيف گسترده اي از اعضا در پاسخ به التهاب يا عفونت توليد شود.

PCT در آزمایش خون چیست؟

PCT و سپسیس

پلاسما PCT معمولا عمری در حدود ۲۵ تا۳۰ ساعت دارد . در افراد سالم، غلظت PCT معمولا کمتر از ۰٫۰۵ نانوگرم در میلی لیتر است، اما غلظت آن می تواند تا ۱۰۰۰ نانوگرم در میلی لیتر در بیماران مبتلا به سپسیس، سپسیس شدید یا شوک سپتیک افزایش یابد. سطوح PCT در افراد سالم پایین تر از حد تشخیص است. از سال ۱۹۹۳ هنگامی که سطح بالای آن در بیماران مبتلا به عفونت باکتریایی یافت شد، PCT یک پروتئین مهم در تشخیص و تشخیص افتراقی بیماری های التهابی بود.

PCT یک ابزار مفید است که می تواند در تشخیص سپسیس کمک کند. در جدول زیر شما می توانید مقادیر مختلف از PCT و علل احتمالی آن را مشاهده کنید.

سطح PCT و علل احتمالی

PCT (ng / mL)علل احتمالی
<0.05مقادیر طبیعی
التهاب موضعی یا عفونت ممکن است، پاسخ التهابی سیستمیک بعید است.
در اولین روز از ورود ICU خطر ابتلا به سپسیس شدید و یا شوک سپتیک را نشان می دهد.
≥۰٫۵ و <2.0پاسخ سیستماتیک التهابی به علت عفونت، یا ترومای شدید، یا جراحی بزرگ یا شوک قلبی عروقی است.
اگر بیمار یک عفونت اثبات شده داشته باشد، می تواند سپسیس باشد
≥۲٫۰ و <10احتمالا سپسیس (پاسخ التهابی سیستمیک شدید به علت عفونت)
در اولین روز از ورود ICU خطر بزرگی برای پیشرفت به سپسیس شدید و یا شوک سپتیک را نشان می دهد
≥۱۰سپسیس شدید یا شوک سپتیک
اختلال در عملکرد بدن
خطر بالای مرگ

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *