Urea در آزمایش خون چیست؟

Urea در آزمایش خون نشانه چیست؟

آزمایش خون یکی از پیش پا افتاده ترین ازمایشاتی است که یک طبیب برای تشخیص بیماری از فرد می خواهد که اقدام به انجام آن کند. در این نوع از آزمایش بسیاری از بیماری های تشخیص داده می شود و کم یا زیاد بودن مواد تشکیل دهنده خون ( CBC= شمارش کامل خون ) بررسی می شود. بسیاری از افراد پس از گرفتن جواب آزمایش خود کنجکاو هستن تا بدانند که نتیجه حاصل از انجام این ازمایش چه بوده و یا آیا بیماری برای آن ها تشخیص داده شده است یا خیر؟ اما لازم به ذکر است که بدانید تنها پزشک و افراد مطلع از خصیصه های پزشکی، قابلیت درک و خواندن این جواب برگه آزمایش را دارند. همانگونه که میدانید آزمایش ها به دو دسته روتین و غیر روتین دسته بندی می شود. آزمایش های روتین، آزمایش هایی هستند که همه افراد برای چک کردن وضعیت جسمانی خود می بایست انجام دهند اما آزمایش های غیر روتین آزمایش هایی هست که پزشک پس از شک کردن به بیماری خاصی از بیمار درخواست می کند تا این آزمایش خاص را برای برطرف کردن شک انجام دهد همانند آزمایش های مغز و نخاع، کشت تراشه، خلط و سایر آزمایش های وابسته.

آزمایش خون، خود انواع مختلفی دارد:

RBC Index

 

CBC

 

تست بررسی سدیمانتاسیون گلبول های قرمز (ESR)

 

CRP

 

سدیم:Na

 

پتاسیم:K

 

آزمایش خون

 

الکترولیتهای موجود در خون

 

مقادیر کلسترول و تری گلیسرید خون

 

آزمایش چربی خون

 

آزمایش قند خون

 

آزمایش گروه های خونی

 

Plt

 

Hgb

 

WBC

 

HCT

 

RBC

 

تفسیر آزمایش کامل ادرار

 

در اینجا میخواهیم به بررسی UREA در آزمایش خون بپردازیم:

راهنمای خوانUrea در آزمایش خون چیست؟دن برگه های آزمایش پزشکی

کبد به طور معمول آمونیاک را که حاوی نیتروژن است، پس از این که پروتئین های استفاده شده توسط سلول های بدن شما تجزیه می شود، تولید می کند. نیتروژن با عناصر دیگر مانند کربن، هیدروژن و اکسیژن ترکیب شده و اوره را تشکیل می دهد که یک ماده شیمیایی دفع شدنی است.

اوره از کبد شما به کلیه های شما از طریق جریان خون شما حرکت می کند. کلیه های سالم اوره را فیلتر می کند و سایر مواد زائد را نیز از خون شما دفع می کند. مواد زائد فیلتر شده، بدن را از طریق ادرار ترک می کنند.ازمایش فوق می تواند نشان دهد که آیا سطح نیتروژن اوره شما بالاتر از حد طبیعی است یا خیر که این نشان می دهد کلیه ها یا کبد شما ممکن است به درستی کار نکند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *