تاثیر زمان مناسب و خواب کافی کودک

وقت مناسب خواب کودک


خواب و استراحت از نیازهای هر انسان است و اگر برای بزرگترها یک نیاز محسوب می شود برای کودکان و دانش آموزان یک ضرورت است زمان مناسب و خواب کافی کودک، سلامت و تندرستی افراد به ویژه کودکان را تضمین می کند از این رو تنظیم خواب آنان از ضرورت های زندگی این دسته از کودکان به حساب می آید. اما فقط خواب کافی برای سلامتی کودک موثر نیست بلکه زمان شروع  و پایان آن نیز مهم است. برای مثال برخی از تحقیقات نشان می دهد که وقتی دانش آموز بین ساعت ۹ شب تا ۶ صبح بخوابد رشد هورمون بدنشان افزایش می یابد و این موضوع در رشد اندام ها و قد او تاثیرگذار است.

بنابراین خواب واستراحت با داشتن چنین اهمیتی، نیازمند توجه و برنامه ریزی درست است و این برنامه باید با دقت بیشتر به ویژه برای کودکان اجرا شود.

چگونه حسادت کودک را کنترل کنیم

مدت و زمان خواب


مدت و زمان خواب تاثیر زیادی در رشد و یادگیری کودک دارد. شب ها بهترین زمان خواب است در صورتی که خواب روزانه هرگز کارکرد و تاثیر استراحت و خواب شبانه را برای انسان به همراه ندارد. بنابراین اگر زمان خواب را شب در نظر بگیریم بهترین زمان خواب کودک بین ساعت ۹ شب تا ۶ صبح خواهد بود. با این اعداد، مدت خواب و استراحت هر کودک یا دانش آموز ۹ ساعتاثیر زمان مناسب و خواب کافی کودک تاثیر زمان مناسب و خواب کافی کودکت و بزرگترها ۸ ساعت خواهد بود که برای هر دو گروه مناسب است.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد کیفیت خواب کودک یا دانش آموز است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد که انتخاب مکان مناسب و امکانات کافی اتاق از جمله آن است.

تاثیر زمان و خواب کافی کودک


  • رشد تمرکز و یادگیری

خواب کافی، قدرت تمرکز و یادگیری کودک و دانش آموز را افزایش می دهد از این رو باید شرایطی فراهم کرد که کودک استراحت کافی داشته باشد. برخی از کودکان در زمان یادگیری و آموزش، تمرکز لازم را ندارند و مطالب را مانند همشاگردی های خود به راحتی فرا نمی گیرند که یکی از عوامل مهم آن، نداشتن خواب و استراحت کافی است.

برای یادگیری بهتر و آسان باید بهترین راه را برای کودکان انتخاب کرد زیرا چنانچه کودک نتواند تمرکز کافی در کلاس درس یا سایر مکان ها داشته باشد به طور حتم در میزان پیشرفت او تاثیر منفی خواهد گذاشت.

  • خواب و بهره وری مغز

خواب و استراحت کافی، میزان بهره وری و کارکرد مغز را افزایش می دهد و همین مساله باعث می شود که کودک خیلی زودتر مطالب را بیاموزد. مغز کودک هرچند مانند بزرگسالان از رشد کافی برخوردار نیست اما استراحت کافی می تواند این عضو موثر بدن را برای یادگیری توانمندتر و اثرگذارتر کند.

تاثیر خواب کودک بر بهره وری مغز

  • افزایش انرژی

خواب کافی میزان انرژی و توان کودک و دانش آموز را افزایش می دهد و همین انرژی باعث می شود که میزان فعالیت مفید او بیشتر شود. چنین کودکانی یادگیری و تمرکز بیشتری در درس خواهند داشت و این مساله رضایت و خشنودی آنان را فراهم می آورد.

دوری از صداهای مزاحم هنگام خواب


یکی از مشخصه های مهم اتاق خواب یا مکان استراحت و خواب، دور بودن از سروصداهای آزار دهنده و مزاحم است. در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد، فرد به دشواری می تواند خواب آرامی داشته باشد این عامل در تمام سیستم بدن او تاثیر منفی برجا خواهد گذاشت.

ممکن است برخی از کودکان در میان سروصداهای فراوان بخوابند اما کیفیت خواب در چنین مکان هایی هرگز مانند اتاق های آرام نیست. کودک در این مکان ها، دائم به خاطر صداهای زیاد بیدار می شود و همین خواب و بیداری زمینه رنجش او را فراهم می آورد و در نهایت این موضوع کیفیت خواب او را کاهش می دهد.

عوارض بی خوابی کودک


باتمام مزیت هایی که خواب و استراحت مناسب برای انسان به همراه دارد بی خوابی نتیجه معکوسی برای کودک خواهد داشت یعنی بهره وری مغز را کاهش می دهد و در نتیجه یادگیری به سختی  واقع می شود. حواس پرتی ازپیامدهای دیگر کم خوابی یا بی خوابی است و چنین کودکانی در زمان ها و مواقع مختلف آن را آشکار می سازند.

عوارض بی خوابی و خواب ناکافی باعث می شود که کودک دائم در شرایط خواب آلودگی و چرت زدن قرار گیرد. این نوع خوابیدن می تواند از خواب شبانه کودک بکاهد و در نتیجه تاثیرات منفی در سیستم رشد او ایجاد کند.

چند روش کاربردی برای داشتن کودک مسئولیت پذیر

تنظیم برنامه خواب کودک


همانطور که گفته شد کودکان و دانش آموزان برای رشد طبیعی باید خواب و استراحت کافی داشته باشند و داشتن این استراحت نیز به برنامه ریزی درست و منطقی نیازمند است.

تنظیم برنامه خواب کودک و دانش آموز یک مساله ضروری است زیرا چنانچه به آن عمل نشود ممکن است کودک و دانش آموز با عوارض و پیامدهای منفی آن روبرو شوند.

به طور حتم، برنامه ریزی وقت و هزینه کمتری برای والدین خواهد داشت زیرا چنانچه کودک به خاطر همین بی خوابی سلامتی اش به مخاطره بیفتد زحمات و هزینه های زیادی به خانواده تحمیل خواهد شد. برنامه ریزی برای زمان خواب کودکان و دانش آموزان می تواند همان ۹ تا ۶ صبح باشد تا آنان بتوانند به موقع از خواب بیدار شوند تا خود را برای رفتن به مدرسه آماده کنند.

توصیه آخر


همانطور که گفته شد یکی از مشکلات خیلی از خانواده ها، به موقع نخوابیدن فرزند دانش آموزشان هست. اگر ساعت ۹ شب را زمان مناسب شروع خواب این دسته از کودکان بدانیم خیلی از دانش آموزان برپایه یک عادت، به سختی حاضر می شوند این ساعات از شب را برای خواب انتخاب کنند.

معمولا زمان خواب والدین این دسته از کودکان نیز این ساعت از شب نیست و معمولا خیلی از پدر و مادرهای همین دانش آموزان،این ساعت از شب را به تماشای تلویزیون یا خیلی از کارهای دیگر اختصاص می دهند.

در زمان حاضر خیلی از خانواده ها در آپارتمان ها و خانه های کوچک زندگی می کنند و شاید شلوغی و صداهای زیاد باعث شود که آنان به موقع نخوابند. مساله دیگری که خواب کودکان را با اختلال و بی نظمی روبرو می کند تعطیلات تابستان یا حتی تعطیلات بین سال تحصیلی است، در این مواقع والدین  لزومی به سخت گیری برای خواب آنان از خود بروز نمی دهند بنابراین این مساله به یک عادت بین این دسته از کودکان تبدیل می شود.

یکی از راه هایی که برای مقابله با این عادت وجود دارد این است که والدین چند روزی مانند فرزندانشان به استراحت بپردازند یا با کم کردن صدای تلویزیون و هر صدای دیگر، آنان را به اتاق خواب و استراحت هدایت کنند. این حرکت سبب می شود که خواب کودکان تنظیم شود و در روزهای آینده قبل از اینکه والدین چنین دعوتی از آنان بکنند خودشان به سمت اتاق خواب کشیده بشوند.

سفری متفاوت به مشهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.