روش نگهداری خودرو در زمستان

اکنون اغلب خانواده ها خودرو دارند و این وسیله نقلیه مانند خیلی از وسایل احتیاج به مراقبت و نگهداری اصولی دارد تا در هنگام استفاده از آن با مشکل روبرو نشویم.

خیلی از افراد از روش نگهداری خودرو در زمستان آگاهی ندارند و از آن به درستی نگهداری نمی کنند و این مساله باعث می شود که هم با مشکل بیشتری روبرو شوند و هم هزینه های زیادتری متقبل شوند. علاوه بر این سلامت خود و خانواده را با مخاطره روبرو می کنند.

نقص فنی و خرابی خودرو در جاده های بین شهری بیشتر از خیابان های درون شهری صاحب خودرو را با مشکل روبرو می کند زیرا هم باید وقت بیشتری صرف کند و هم هزینه های زیادتری برای حمل و نقل و تعمیرات  بپردازد.

در فصل سرما به ویژه زمستان، خودروها با آسیب های زیادی روبرو می شوند. سرما به باطری و همچنین رادیاتور خودرو آسیب می رساند و خودرو را از حرکت باز می دارد. استفاده نکردن از ضد یخ در رادیاتور و رسیدگی نکردن به وضعیت باطری خودرو باعث می شود که صاحب خودرو برای روشن کردن وسیله خود متوسل به هل دادن آن شود که اگر هم خودرو روشن شود مشکل به طور کامل و اصولی رفع نمی شود. برای مواجه نشدن با چنین مشکلاتی باید خودرو به طور منظم به ویژه در فصول سرما چک شود.

رسیدگی به باتری


باتری برق خودرو را تامین می کند که در صورت خرابی آن، ماشین روشن نخواهد شد و در این حالت به دلیل کارنکردن دینام، زدن استارت بی فایده خواهد بود.

این وسیله تامین کننده برق را به طور منظم به ویژه در زمستان بررسی کنید و نواقص و عیب های آن را برطرف نمایید تا هنگام استفاده از خودرو با مشکل مواجه نشوید.

باتری خودرو در هوای سرد حدود نصف کارایی خود را از دست می دهد و این باعث می شود که ماشین دیر روشن شود. سایر قطعات خودرو نیز براثر سرما منقبص می شوند که حرکت خودرو را با مشکل روبرو می کند.

رسیدگی به باتری

ضد یخ


استفاده از ضد یخ یک روش نگهداری خودرو در زمستان است. ضد یخ خلاف نامش فقط در زمستان ها مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه در فصل گرما هم باید آن را استفاده کرد. ضد یخ در فصل سرما به خاطر جلوگیری از یخ بستن آب رادیاتورمورد استفاده قرارمی گیرد. این مایع درفصل گرما و همچنین فصل سرما برای رسوب نکردن رادیاتور که احتمال سوراخ شدن آن براثر مصرف خالص آب وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم خنک کاری و بخاری

سیستم خنک کاری و بخاری از لوازمات مهم خودرو است و نگهداری و استفاده درست از آن ها باعث می شود که در تابستان ها، هوای مطبوع و خنکی در داخل خودرو داشته باشیم و در زمستان نیز گرمای لازم در اتاقک خودرو برای سرنشینان مهیا شود.

برخی از خودروها به ویژه خودروهای قدیمی فاقد قطعه ترموستات است. معمولا صاحبان خودروها این قطعه را از ماشین خارج می کنند تا آب به راحتی درون موتور و رادیاتور بچرخد تا کمتر به موتور فشار وارد آید.

نبود این قطعه در ماشین باعث می شود که بخاری، هوای ملایم به داخل خودرو هدایت کند. برای بررسی سیستم گرمایشی خودرو باید بخاری و ترموستات پیشرانه را بررسی کرد و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمود. به خصوص در مواقع سفر و گردشگری رعایت این نکته بسیار ضروری می باشد.

سیستم خنک کاری و بخاری

برف پاکن


پاییز و زمستان فصول برف و باران است و به همین دلیل باید همه تجهیزات و لوازم خودرو سالم باشد. برف پاکن در ظاهر به عنوان وسیله و قطعه مهمی در خودرو دیده نمی شود اما هرگز این طور نیست.

در فصول سرما، وضعیت جاده ها و هوا زیاد قابل پیش بینی نیست بنابراین باید تجهیزات ماشین، کامل و بدون نقص باشد. یکی از این وسایل برف پاکن است. باران و برف حتی خیلی کم هم می تواند جلو دید راننده را بگیرد و اگر راننده نتواند مقابل خود را ببیند رانندگی مطمئنی نیز نخواهد داشت. پس یک روش نگهداری خودرو در زمستان این است که برف پاکن خوب مورد استفاده قرار گیرد.

خرابی تیغه های برف پاک کن باعث می شود که حالت نرمی و چسبندگی روی شیشه خیلی کم شود که در این حالت باید تعویض شود تا در جاده ها با مشکل روبرو نشوید. رسیدگی به سیستم آبپاش شیشه شور خودرو نیز باید در دستورکار قرار گیرد و چنانچه عیب و نقصی دارد رفع شود.

برف پاکن

تهیه روغن موتور مناسب


استفاده از روغن موتور مناسب هر فصل از جمله شرایط نگهداری خودرو است. در هوای سرد غلظت روغن موتور بیشتر می شود. سفت شدن روغن موتور به قطعات متحرک موتور آسیب می رساند.

ممکن است موتور خودروی شما در فصل سرما نیاز به روغن مخصوص داشته باشد بنابراین لازم است قبل از رسیدن برف و باران آن را تهیه کنید.

پس اگر قرار است تا پیشرانه خودرو شما در هوای سرد روغن دیگری استفاده کند، سریع‌تر به فکر تعویض آن باشید. روغن نقش مهمی در روان کار کردن موتور دارد. تعویض دیرهنگام روغن موتور می تواند استهلاک خودرو شما را بسیار بالاببرد که رفع خرابی ها آن، هزینه های هنگفتی به شما تحمیل خواهد کرد.

لاستیک خودرو


یک روش نگهداری خودرو در زمستان می تواند کنترل کردن لاستیک های خودرو باشند. تایرها و لاستیک ها به مرور دچار ساییدگی می شوند حتی برخی از آن ها ممکن است در یک قسمت خاص دچار این خوردگی و ساییدگی شوند که باید به نحوی در رفع آن کوشید.

خیلی از مکانیک ها با دیدن این وضعیت، تایرهای چرخ ها را با یکدیگر تعویض می کنند تا این ساییده شدن فقط در یک قسمت تکرار نشود.

لاستیک خودرو

تایر‌ها را جابه‌جا کنید


یکی از کارهایی که بسیاری از راننده‌های قدیمی به آن اعتقاد دارند، جابه‌جا کردن تایر‌هاست.

این کار می‌تواند در هر زمانی از سال انجام شود و چندان ربطی به فصل زمستان ندارد چرا که فلسفه این کار جلوگیری از خورده شدن و لاستیک‌سایی در یک قسمت خاص از تایر‌هاست تا به این شکل تایر‌ها به صورت یکنواخت ساییده شوند.

سیستم جرقه زنی

با فرارسیدن فصل سرما و سرد شدن هوا، خیلی از قطعات خودرو براثر سرما تاثیر می پذیرند و ممکن است در کارکرد و راندمان فعالیت خودرو تاثیرات سویی برجا گذارد.

یکی از این قطعات، سیستم جرقه زنی و شمع خودرو است که عملکرد قبلی خود را از دست می دهد و راننده ناگزیر است وایرهای آن را در آورد و با پاک کردن سرشمع ها به صورت موقت خودرو را در وضعیت روشن قراردهد.

شمع ها معمولا پس از کارکردهای طولانی دوده و چربی به خود جذب می کند که در این حالت باید آن را به سرعت تعویض کرد. خودروهایی که روغن سوزی دارند دارای سرشمع های با چربی و روغن های فراوان است ، در فصول سرما معمولا دچار یخ زدگی می شوند که روشن کردن موتور در این وضعیت دشوار است.

همراه داشتن شمع خودرو در مسافرت ها ضروری است تا با مشاهده این موارد بتوان به صورت موقت  آن را تعویض کرد.

سیستم جرقه زنی

چراغ های خودرو


چراغ ها به ویژه در هنگام شب از نیازهای ضروری خودروها محسوب می شود. چراغ ها باید سالم باشند و هرگونه نقص آن ها را برطرف کرد تا در هنگام بارندگی و برف راننده بتواند بهتر مقابل خود را مشاهده کند.

مه آلودگی به ویژه هنگام صبح از جمله مشکلاتی است که در جاده ها رخ می دهد که چنانچه در این مواقع چراغ های خودرو سالم نباشد رانندگی کردن کار بسیار دشواری خواهد بود.

پدیده وارونگی هوا

کولر و فصل زمستان

تعجب نکنید، بله کولر! آن هم در فصل زمستان. فصل سرما نیازی به کولر نیست اما برای اینکه در فصل گرما خوب کار کند و خراب نشود باید در فصل سرما آن را هفته ای ۲ تا ۳ بار و هربار به مدت ۱۵ دقیقه روشن کرد تا از رسوب شدن مجاری کولر پیشگیری کرد. پس کولر را به عنوان یکی از قسمت های روش نگهداری خودرو در زمستان از یاد نبرید.

هرچند خودروهای با سیستم تهویه این عمل را به صورت اتوماتیک انجام می دهند اما صاحبان خودرو نیز باید چنین کاری انجام دهند.

کمک های اولیه را فراموش نکنید

مسافرت و دیدن ناشناخته ها به هر حال برای خود مشکلاتی به همراه دارد همانطور که شما برای دیدن ناشناخته ها سفر می کنید ممکن است که در طول سفر با مشکل غیرقابل پیش بینی و ناشناخته ای هم روبرو شوید.

جعبه کمک های اولیه و آچار از جمله نیازهایی است که باید در هر خودرویی وجود داشته باشد زیرا در طول مسیر وقتی لاستیک خودرو بترکد شما برای بازکردن مهره های آن به آچار نیاز دارید و در صورتی که چنین ابزاری نداشته باشید هیچ اقدامی نمی توانید برای رفع نقص خودروی خود انجام دهید.

داشتن طناب محکم برای کشیدن خودرو، یک دست سیم اتصال برق برای باتری و یک دست زنجیر چرخ مناسب از جمله لوازم ضروری خودرو است که باید در تمام طول رانندگی و سفر به همراه داشته باشید.

چگونگی آداب معاشرت

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.