پدیده وارونگی هوا

وارونگی هوا اصطلاح اشتباهی است که در واقع برای وارونگی دما (Temperature inversion) در زبان عامیانه به کار گرفته می شود. زیرا که به دنبال وقوع این پدیده، دما حالت وارونگی پیدا می کند نه هوا.

تعریف وارونگی هوا


لایه تروپوسفر جو که نزدیکترین لایه به سطح زمین است و هر چقدر از زمین به طرف بالا برویم هوا سردتر می گردد. اما اگر شرایط پخش شدن دما در این لایه حالت برعکس بگیرد به آن وارونگی دما گفته می شود. وارونگی دما در واقع زمانی به وجود می آید که هوایی که در مجاورت سطح زمین است  سردتر از هوایی باشد که در لایه های بالاتر قرار دارد. در واقع به جابجایی عمودی هوای گرم و سرد در جو زمین وارونگی دما گفته می شود.

پدیده وارونگی هوا به صورت طبیعی به وقوع می پیو ندد ولی زمانی می تواند مشکل‌ساز بشود که باعث افزایش و تراکم آلودگی در هوا گردد. در این شرایط هوای سرد موجود در لایه های بالای جو به مجاورت زمین آمده و هوای گرم نیز به سمت بالا می رود.

وارونگی هوا نقش اساسی در شکل دهی به ابرها، بارش و وضوح دید بازی می کند. علاوه بر این وارونگی بر تغییرات روزانه دما نیز موثر است.

تعریف وارونگی هوا

عوامل به وجود آمدن وارونگی هوا


  • وجود هوای سرد و خشک که موجب جذب تشعشع در حرارت زمین می شود.
  • آسمان بدون ابر و صاف به وارونگی منجر می شود.
  • هوای ملایم و بدون باد که سبب عدم مخلوط شدن هوای گرم و سرد می شود.

عواملی مانند توپوگرافی نیز بر وارونگی هوا تاثیر دارند. اگر زمین به صورت مرتفع و تپه ای باشد، هوای سردی که تشکیل شده تمایل به تخلیه درون حفرهایی را دارد که در سطوح بالاتر زمین قرار دارند. در حقیقت این مورد باعث ایجاد وارونگی بزرگتر و ضخیمتری در ارتفاع کم می شود.

همه چیز در مورد تزریق ژل صورت و عوارض آن

عوامل به وجود آمدن وارونگی هوا

انواع محتلف وارونگی هوا


وارونگی هوا یا دما از طرق مختلف به وجود می آید. این پدیده انواع گوناگونی را شامل می شود:

  • وارونگی فرونشینی یا فروکشی (Subsidence Inversion)
  • وارونگی تشعشعی (Radiation Inversion)
  • وارونگی جبهه‌ای (Frontal Inversion)
  • وارونگی تربولانسی (Turbulence inversion)

در ادامه این بحث تلاش می کنیم تا چکیده ای از موارد فوق را به همراهان ایده‌آل مگ تقدیم کنیم.

وارونگی فرونشینی یا فروکشی


این نوع وارونگی که از فروکشی لایه ای از هوا در توده های هوای فشرده به وجود می آید اغلب در مجاورت ارتفاع های نیمه گرمسیری، پشت جبهه‌های سرد، در عرض‌های جغرافیایی قاره های سردسیر و قطب ها ایجاد می شود. پدیده وارونگی هوا از نوع فرونشستی در فواصل نسبتا زیاد ازسطوح زمین به وقوع می پیوندد.

باید در نظر داشت که وارونگی فروکشی در ارتفاع های بالاتر و نسبت به منبع های انتشار اتفاق می افتند و در آلودگی های کوتاه مدت هوا نقشی ندارند. ولی اگر این پدیده مداوم باشد به جمع شدن طولانی مدت آلودگی ها منجر خواهد شد. وارونگی فرونشستی بیشتر مخصوص سواحل غربی ایالات متحده می باشد.

 وارونگی فرونشینی یا فروکشی

درباره آمپول نوروبین و فواید مصرف آن چه می دانیم

وارونگی تشعشعی

وارونگی که از تشعشع یافتن امواج مادون قرمز از سطوح زمین به درون اتمسفر در شب به وجود می آید را وارونگی تشعشعی می نامند. در این دسته از وارونگی لایه سطحی اتمسفر در روز از طرق همرفت، تابش، هدایت، حرارت را از زمین گرفته و گرم می شود.

این وارونگی از شایع ترین انواع وارونگی ها است و در بعضی مناطق در طول شب های خنک پدید می آید. به این خاطر که در شب زمین خنک بوده و گرما را به آسمان تابش می دهد. این وارونگی ممکن است به صورت مه در صبح نیز نمایان شود. این وارونگی از عمق کمی برخوردار است.

نوع شدید این پدیده وارونگی هوا بیشتر پیش از طلوع آفتاب و در زمان هایی است که آسمان صاف بوده و بادی ملایم هم در حال وزیدن باشد. این وارونگی ها با گرم شدن سطح زمین، پوشش های ابری زیاد و بادهای شدید ناپدید می شوند.

وارونگی تشعشعی

وارونگی جبهه‌ای


زمانی که جبهه‌ای از هوای سرد به دلیل دانسیته زیاد به زیر لایه های هوای گرم برود و هوای گرم بالای آن باقی بماند وارونگی جبهه ای به وقوع می پیوندد. در حالتی دیگر نیز ممکن است جبهه ای از هوای گرم بر هوای سرد سوار شده که باعث پدیدار شدن وارونگی در ارتفاعات می گردد. آلاینده هایی که در پایین لایه ها رها گردیده اند قادر نیستند به سمت بالا بروند و در اثر تداوم وارونگی و آلودگی از منبع افزایش پیدا می کنند.

ارتفاع لایه وارونگی جبهه‌ای به وسیله شیب جبهه و تداوم آن به وسیله میزان سرعت تحرک توده هوا قابل کنترل است. با گذشتن جبهه هوای گرم، وارونگی نیز از بین می رود.

وارونگی جبهه‌ای

وارونگی تربولانسی

به ایجاد تلاطم و آشفتگی های کوچک در هوا تربولانس گفته می شود که به دو شکل مکانیکی و حراتی پدید می آید و در به وجود آمدن پدیده وارونگی هوا تاثیراتی کاملا متضاد دارند. شکل اول آن در هنگام روز با طلوع آفتاب ایجاد می گردد که در نتیجه وارونگی هوا را از بین می برد. و شکل دوم آن بر اثر وزیدن باد بر سطح های ناهموار مانند ساختمان های مرتفع و بلند شهری روی می دهد.

این پروسه باعث چرخش های کوچکی در داخل هوای موجود در میان ساختمان ها و مکان های ناهموار کوچک می شود. قسمت های زیرین هوا از لایه های بالایی آن جدا شده و این لایه هوایی در اثر تابش دمای خود را حفظ می کند و با لایه های بالاتر مخلوط نمی شود و در نتیجه به شکل یک لایه وارونه در می آید. این تربولانس، وارونگی تشعشعی را نیز تقویت می کند.

چگونه بهتر زندگی کنیم

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 2 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.