چطور باهوش‌تر باشیم؟

بیشتر انسان‌ها این اشتیاق و علاقه را دارند که باهوش باشند. همانند همه چیزهایی که قابل درک است این اشتیاق نیز قابل درک بوده و خواهان آن هستیم. از میان تمام خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی انسان ها، هوش شگفت‌انگیزترین و سودمندترین ابزاری بوده که وجود دارد و در سبک زندگی هر انسانی تاثیرگذار است. ما دوست داریم بدانیم و درک کنیم که چطور باهوش‌تر باشیم؟ اما در وهله اول لازم است که تعریفی از هوش داشته باشیم.

تعریف هوش

هوش یک فرایند یا توانایی ذهنی است که دارای توانمندی های متنوعی همچون برنامه‌ریزی، شیوه تفکر انتزاعی، درک کردن خودآگاهی، استدلال کردن، توانایی حل مئسله و بهره‌گیری از قدرت زبان و یادگیری می باشد. باید بدانیم که سطح هوش در همه افراد به یک اندازه نیست. عواملی همچون وراثتی، ژنتیکی و فیزیولوژیکی بر آن تاثیر می گذارند.

تعریف هوش

انواع هوش


 1. هوش کلی:

بر اساس تعاریف فیلسوفان و روانشناسان هوش را توانمندی‌ای کلی برای استدلال کردن منطقی تعریف می کردند و در واقع هوش به عنوان موضوعی کلی مورد بررسی قرار می گرفت. این تعریفی کلاسیک از هوش می باشد.

 1. هوش چندگانه گاردنر:

بر مبنای نظریه گاردنر هوش در حقیقت یک توانایی کلی نبوده و هوش‌های مختلف در جهان وجود دارند که در کنار هم به شیوه‌ای ترکیبی کار می کنند. بر اساس این دیدگاه چون انسان ها دارای هوش های مختلفی هستند در نتیجه کارهای متنوعی نیز انجام می دهند. از جمله این کارها می توان به پزشکی، هنرمندی، بازیگر، کشاورز و… اشاره نمود. هوش‌های چندگانه شامل موارد زیر می باشند:

 • هوش زبانی- کلامی
 • هوش موسیقی
 • هوش منطقی- ریاضی
 • هوش بصری- فضایی
 • هوش چشمی- بدنی
 • هوش درون فردی
 • هوش میان‌فردی
 • هوش طبیعت‌گرایی

هوش چندگانه گاردنر

طراحی رنگ در معماری

اما در جامعه میزان هوش در افراد، متفاوت است. جامعه، انسان های باهوش را تحسین می کند. بقای همه انسان ها به انتخاب‌ها و تصمیم‌های خوب وابسته است. در لحظه هایی که انسان ها می درخشند حتی سیر طبیعی تاریخ را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. افراد باهوش جامعه درهای جدیدی به روی علم و جوامع باز کرده و مسیرهای پیشرفت را تغییر می دهند. از همین جا است که بیشترین تحسین هر جامعه ای نیز نسیب افراد باهوش آن جامعه می شود چون بهترین تصمیمات را اتخاذ کرده‌اند.

فراتر از این‌ها می توان گفت که هوش زندگی را آسان‌تر و لذت‌بخش می کند. اینگونه به نظر می رسد که همه مسائل برای افراد دارای هوش بالا آسان‌تر هستند. قدرت هوش به انسان این امکان را می دهد که مشکلات را زودتر حل کند، دارای درآمد بیشتری بوده و کمتر کار کند. با ایده‌آل مگ همراه باشید تا راهکارهای باهوش‌تر بودن و باهوش‌تر شدن را با یکدیگر مرور کنیم.

– کارهای مختلفی انجام دهید تا باهوش‌تر شوید


نکته قابل تامل این است که کارهای روزمره خود را متنوع کرده و وقت خود را برای ایجاد تنوع در روز صرف نمایید. به این صورت که برای انجام دادن هر کاری سی دقیقه وقت بگذارید و بعد به سراغ کار دیگری بروید. این کار نه تنها باعث می شود از کسالت و خمودگی فاصله بگیرید و یه دوره استراحت را برای بهبود کارایی مغزتان فعال نمایید.

مغز انسان انعطاف‌پذیری را دوست دارد و راهی اصلی برای باهوش‌تر شدن به وجود آمدن انعطاف‌پذیری در بخش‌های مختلف مغز می باشد. در میان این انعطاف‌پذیری ها مغز به استراحت نیز دست می یابد. مطالعات بر این امر تاکید دارند که استراحت به صورت چشمگیری احتمال موفق‌شدن در کارها را افزایش می دهد. استراحت نیز در تغییر و انعطاف‌پذیری در کارها نهفته است. پس خودمان را غرق نکنیم و مغز خود را به یاد داشته باشیم.

کارهای مختلفی انجام دهید تا باهوش‌تر شوید

– ورزش روزانه و منظم


به خاطر داشته باشید ورزش منظم و روزانه در پاسخ به این سوال که چطور باهوش تر باشیم؟ تاثیر بسیار شگفت‌انگیزی دارد. وجود سی دقیقه ورزش در طول روز به ویژه ورزش هایی که روی قلب و عروق تاثیر دارند می توانند ذهن شما را فعال‌تر نمایند. ورزش سلول‌های عصبی مغز را تقسیم کرده و ارتباط میان آن‌ها را نیز قوی‌تر می کند و با حفاظت از آن‌ها مغزاین توانایی را پیدا کرده تا ظرفیت خود را بهینه سازی نماید. علاوه بر این ورزش کردن باعث ترشح پروتئین‌هایی در مغز شده و در نتیجه این پروتئین ها نیز مواد شیمیایی ترشح می نمایند که سلامتی عصبی در مغز را تضمین می کنند؛ که این عامل به صورت مستقیم بر عملکردهای شناختی مانند یادگیری تاثیر مستقیم دارد. از فواید دیگر ورزش برای مغز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به وجود آوردن ترکیب‌هایی برای حفاظت از اعصاب
 • افزایش سرعت خون‌رسانی به مغز
 • بهبود یافتن پروسه ترمیم و حفظ سلول‌ها
 • کاهش دادن بیماری‌ها

ورزش روزانه و منظم

چند نکته روانشناسی شخصیت زنان که باید بدانیم

– یادگیری زبان دوم


با ما همراه باشد تا بدانیم با یادگیری زبانی دیگر چطور باهوش‌تر باشیم؟ یاد گرفتن یک زیان جدید یکی از اساسی ترین راه‌هایی است که قادر است شما را باهوش‌تر کند. به خاطر اینکه مطالعه روی یک زبان اکثر افراد را دچار چالش می کند. هر چند که برای تسلط کامل بر یک زبان زمان زیادی لازم است اما شما می توانید خیلی راحت‌تر یک زبان را یاد بگیرید و این از طریق فعالیت و تمرین مکرر به دست می آید. این نکته را به خاطر بسپارید که هر چقدر مغز برای مقابله و پاسخگویی به سوال‌ها بیشتر تلاش نماید به همان اندازه هم قوی‌تر می گردد. مراحل یادگیری زبان در ذهن شامل موارد زیر می شود:

 • وقتی که گفتارها وارد گوش می شوند توسط قشر شنوایی گوش تبدیل به اطلاعاتی شنیداری می شوند.
 • داده‌ها یا اطلاعات شنیداری به بخش ورنیکه منتقل می گردند که استخراج کلمه‌ها و عبارت‌ها به عهده این بخش می باشد.
 • در قدم بعدی، بخش بروکا در تلاش برای تحریک کردن برنامه ریزی حرکتی در ذهن برمی آید و انسان را به پاسخ دادن وا می دارد.
 • گفتاری که آماده شده به بخش کورتکس که اداره کردن دهان را بر عهده دارد منتقل می گردد.

حتما سعی کنید که سی دقیقه در روز را به یادگیری یک زبان دیگر اختصاص دهید. برای این کار هم لازم نیست به کلاس رفته و یا پول زیادی مصرف نمایید. بلکه می توانید خودآموزهای رایگان زبان را تهیه کرده و از آن ها استفاده نمایید. همچنین می توانید دوستانی پیدا کنید که به آن زبان تسلط دارند و حاضر به گفتگو با شما باشند.

یادگیری زبان دوم

– یادگیری یک ساز


موسیقی نوازش تارهای عصبی ذهن و روان هر انسانی است. ممکن است فردی خالق یک موسیقی باشد یا کسی هم فقط شنونده موسیقی باشد. در هر حال چه آفریننده و یا شنونده باشیم موسیقی می تواند ذهن را فعال نماید. از سوی دیگریادگیری و نواختن یک ساز نه تنها روی دوستان شما تاثیر می گذارد بلکه به باهوش‌تر شدن شما کمک شایانی می کند. زمانی که ساز می نوازید به یکباره بخش وسیعی از مغز را به فعالیت و تکاپو وادار می کنید که این منجر به پاسخ به سوال کاربران می شود که چطور باهوش‌تر باشیم؟

از حواس خود غافل نباشید؛ حواس پنجگانه خود را می توانید در نواختن یک ساز مهیج به کار بگیرید. هر انسانی می تواند هنگام نواختن موسیقی حواس بینایی، شنوایی و حرکتی خود را استفاده کند و بین آن‌ها ارتباط منسجمی برقرار نماید. تجربه انسان ها در نواخت موسیقی چندین فرایند شناختی مغز را شامل می شود برای نمونه:

 • استفاده از ظرفیت های آنالیزی و تحلیلی برای خواندن موسیقی
 • استفاده از نشانه های بصری ناشی از تماشای دست
 • حفظ هماهنگی بین ریتم و لحن در موسیقی
 • آگاهی یافتن از فضای بدنی
 • بکارگیری بخش کورتکس مغز

یادگیری یک ساز

– چیزهایی را که به آن‌ها علاقه‌مند هستید مطالعه کنید


هر انسانی در طول زندگی خود لازم است که تحت آموزش های عمومی مثل مدرسه و دانشگاه قرار گیرد که هیچ امکان انتخابی برای محتوای آموزشی آن‌ها از سوی فرد وجود ندارد مگردر زمان تعیین رشته. ولی در کنار این آموزش ها هر فردی می تواند علاقه های دیگری نیز داشته باشد و بخواهد در مورد آن ها مطالعه نماید. همین علاقه عامل به وجود آمدن انعطاف پذیری در آموزش ها و مطالعه ها می گردد. پیشنهاد می کنیم هر وقت که فرصتی به وجود آمد درباره موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارید مقاله های تحقیقاتی و علمی انجام دهید و ذهن خود را به چالش بکشید. حتی اگر موضوعی برای تحقیق به شما داده باشند سعی کنید آن را به سمت و سوی علاقه خود سوق دهید تا موجبات فعالیت ذهنی شما را فراهم آورد و شما را در جهت چطور باهوش‌تر باشیم؟ یاری رساند.

– تا جایی که می توانید بخوانید


بنا بر اولین آیه از قرآن مجید که امر به خواندن می کند در هر جامعه ای یکی از علل اساسی پیشرفت مطالعه و خواندن مطالب متنوع می باشد. نرخ بالای مطالعه می تواند در بسیاری از موارد از وقوع گنا و حتی و جرم وجنایت جلوگیری به عمل آورد. به این نکته توجه داشته باشید تا می توانید برای پاسخ این سوال که چگونه باهوش تر باشیم؟ مطالعه کنید. مطالعه راه رهایی و شناخت است. رهایی از تعصبات و باورهای غالب و در بیشتر موارد غلط. از سوی دیگر یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری چیزهای جدید مطالعه می باشد.

برای اینکه بتوانید از زمان های پرت خود استفاده بهینه نمایید همیشه کتابی را روی گوشی خود داشته باشید یا می توانید کتاب های کوچک جیبی به همراه داشته و زمان هایی که منتظر مترو یا اتوبوس هستید آن ها را مطالعه کنید. سعی کنید یک رمان تاریخی یا عاشقانه یا هر موضوع دیگری را که علاقه دارید در این زمان ها مطالعه نمایید.

تا جایی که می توانید بخوانیدسخن آخر

اگر می خواهیم به پیشرفت های همه جانبه دست یابیم بهره گیری از قدرت هوش امری انکار ناپذیر است. هر قدر افراد یک جامعه دارای بهره هوشی بهتر و پیشرفته‌تری باشند به پیشرفت بیشتر هم کمک می کنند. اما در این راستا شناختن بهره هوشی و سعی در تقویت این توانایی خدادادی بسیار مهم‌تر به نظر می رسد.

چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.