چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم؟

چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم

چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم؟


هزینه زندگی برای بسیاری از خانواده ها وحتی مجردها تا خانواده های دو نفره و بیشتر، زیاد شده است. این افراد در تلاشند این هزینه ها را کم کنند اما در پایان هرماه وقتی به باقی مانده پول خود نگاه می کنند مشاهده می نمایند نه تنها از هزینه های آنان کاسته نشده بلکه با افزایش نیز مواجه شده اند.

اگر اندکی به اتاق ومحیط پیرامون خود نگاه کنیم خواهیم دید که خیلی از وسایل خانه هرکدام از ما، ماه ها و شاید سال ها استفاده نشده و در آینده هم نخواهد شد اما به عنوان یکی از وسایل در گوشه منزلمان دیده می شود. این نوع وسایل غیرضروری و غیرقابل استفاده ، اگر در اتاق های ما کم وجود دارد اما در انبارهای ما ، پر از این وسایل دیده می شود.

وقتی به انباری خانه خود برای کاری مراجعه می کنید خواهید دید که گرد و غبار خیلی از وسایل موجود را فراگرفته و حتی برخی از آن ها اصلا استفاده نشده و شاید براثر مرور زمان نیز کارایی خود را از دست بدهند و با تغییر مدل ها نیز، دیگراز آن استفاده نکنید.

خیلی از هزینه های خانواده ها را خرید این گونه وسایل تشکیل می دهد که در طول سال یا اصلا مورد استفاده قرار نمی گیرد یا خیلی کم استفاده می شود که اصلا بود و نبود آن خللی در زندگی ما بوجود نمی آورد.

بنابراین یکی از راه های کاهش هزینه زندگی، نخریدن این وسایل است. سالانه یا ماهانه خیلی از درآمدهای ما صرف خرید این وسایل می شود در حالی که با اندکی دقت می توانیم این وسایل را نخریم و با ضرر و زیان هم روبرو نشویم.

چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم؟
چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم؟

جست و جو در بازار


کسب درآمد همواره سخت بوده و هست یعنی هیچکس وهیچ اداره ای مفت به شما حقوق و دستمزد نمی دهد. شما در مقابل کارهای طاقت فرسا و سخت درآمد کسب می کنید و اگر این درآمد کم باشد باید در هزینه کردن آن بیشتر مراقب باشید.

کسب درآمد در این روزها خیلی دشوار است و باوجود سختی کار، مبالغ زیادی نیز در پایان هر ماه دست شما را نمی گیرد. صرف این هزینه ها اگر دارای اعضای خانواده بیشتری باشید با دشواری های زیادتری همراه است بنابر این باید راه هایی پیدا کنید که بتوانید میزان درآمد را با خرج و مخارج زندگی خود هماهنگ کنید.

برای خرید زیاد عجله نکنید چون معمولا جنس خریداری شده کمتر پس گرفته می شود. با جست و جوی کافی در بازار، کالا و اجناسی انتخاب کنید که در عین ارزان بودن با کیفیت هم باشد که بتواند هم در پولتان صرفه جویی کنید و هم جنس با کیفیتی خریده باشید.

خیلی مواقع انتخاب جنس های بی کیفیت، زیان های خیلی زیادی به خریدار تحمیل می کند که یکی از دلایل آن عجله در خرید محصول است. اگر به خوبی در بازار بگردید مطمئنا می توانید کالاهای با کیفیت و قیمت مناسب تری تهیه کنید.

ترفندهای ساختن عطر در خانه

با حالت غمگین خرید نکنید


در زمانی که افسرده یا غمگین هستید هرگز به بازار نروید تا خرید کنید. خرید در این زمان باعث می شود که شما کالاهای بیشتری با قیمت های گران تری بخرید. خرید در این شرایط تمام پول های شما را به هدر خواهد داد در حالی که ممکن است خیلی از کالاهای خریداری شده بدرد شما هم نخورد.

لیست خرید تهیه کنید


تهیه لیست خرید دستکم دو مزیت دارد اول اینکه معمولا همه اجناس مورد نیازتان را می خرید چون چیزهایی که می خواهید بخرید فراموشتان نمی شود و در وقتتان صرفه جویی می کنید و دوم اینکه داشتن لیست خرید باعث می شود که شما فقط براساس لیست تان خرید کنید.

خیلی ازافراد اقدام به تهیه لیست خرید نمی کنند یا برخی از کالاهای مورد نیاز را در لیست قرار نمی دهند یا برخی از کالاهای غیرضروری را می خرند که درهر دو حالت با ضرر و زیان روبرو می شوند.

تهیه لیست و خرید براساس آن، باعث می شود که شما وسوسه خرید کالاهای دیگری به ذهن تان نرسد تا از این بابت با ضرر روبرو نشوید.

دخل و خرج در زندگی

خرید اقلام چندبار مصرف

برخی از اقلام در بازار وجود دارد که هم با یکبار مصرف از بین می رود و هم اقلامی از همین خانواده وجود دارد که می توان بارها از آن استفاده کرد. برای مثال باتری های قابل شارژ وجود دارند که می توان این باتری ها را جایگزین باتری های یکبار مصرف کرد.

تهیه این باطری ها باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود و شما می توانید اقلام دیگری را که دارای ویژگی های شبیه باطری است را به لیست خریدتان اضافه کنید تا هزینه های شما کاهش یابد. حتی شما می توانید به جای خرید سفره های یکبار مصرف که هزینه های زیادی به شما تحمیل می کند از سفره های صخیم تر که عمر خیلی طولانی تری دارند برای مصرف انتخاب کنید.

چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم
چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم

تعمیر وسایل دارای نقص فنی

در خانه های همه ما لوازم خانگی زیادی وجود دارد که بد کار می کنند یا دارای نقص فنی است. این وسایل احتیاج به سرویس و تعمیر دارند. این وسایل را از انبارها خارج کنید و به متخصصان و سرویس کاران مجاز بسپارید تا آن را تعمیر کنند.

اکنون انواع لوازم خانگی با چند برابر قیمت در بازار وجود دارد که شما می توانید با تعمیر وسایل قدیمی، صرفه جویی زیادی در زندگی خود داشته باشید در حالی که وسایل و لوازم قدیمی از عمر طولانی تری نیز برخوردارند.

سفر در روزهای شلوغ ممنوع

در روزهای شلوغ به سفر نروید این کار دستکم دو مزیت برای شما به همراه دارد. اول اینکه ساعت ها در ترافیک های سنگین، وقت شما هدر نمی رود و دوم اینکه شانس بیشتری برای کرایه اقامتگاه ها و هتل های ارزان نصیب شما می شود.

علاوه بر این دو مزیت، ممکن است سفر به شهرهای شلوغ عوارض و پیامدهای دیگری نیز داشته باشد یعنی به خاطر شلوغی مقصد سفر، شما اقلام و خوراکی های گران تری بخرید و حق انتخاب مراکز فروش کمتری نیز داشته باشید.

زمان خرید در مناسبت ها

مردم معمولا چند روز یا هفته قبل یا پس از شروع مناسبت ها و جشن ها مانند نوروز، سال تحصیلی جدید، روز مادر، روز پدر و مناسبت های دیگر، اقدام به خرید نیازهای خود می کنند در این زمان ها معمولا اجناس گران تر از هفته ها یا ماه های قبل و بعد است.

برای مثال برای خرید خیلی از نیازهای شب عید می توان دستکم یک ماه زودتر این خرید را انجام داد یا برای خرید لوازم مدرسه بچه ها می توانیم آن را اوایل شهریور انجام دهیم.

هر چند ممکن است که برای هریک از این ایام و روزها، نمایشگاه های ویژه ترتیب یابد اما باید مراقب بود که در این نمایشگاه ها اقلام با کیفیتی خریده شود و از طرف دیگر قیمت های آن اندکی پایین تر از بازار هم باشد.

چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم؟
چگونه در زندگی کمتر هزینه کنیم؟

در خرید عجله نکنید

خیلی از افراد پس از اینکه کالایی را می بینند بلافاصله آن را می خرند. وقتی جنسی به سرعت خریده می شود ممکن است به همین سرعت نیز با پیشمانی خریدار روبرو شود. اما این پیشمانی زیاد فایده ای ندارد چرا که در بالای سر فروشنده این جمله خودنمایی می کند که «جنس خریده شده پس گرفته نمی شود.»

اگر درنظر دارید کالایی که قیمت آن زیاد است بخرید دستکم ۲۴ ساعت در باره ضرورت خرید آن فکر کنید تا خیلی زود پیشمان نشوید.

قبل از هر خریدی مطمئن شوید که این کالا مورد نیاز شماست و در غیر این صورت خرید این کالاها، جدا از اینکه هزینه زیادی به شما تحمیل می کند، اتاق و انبار خانه شما را هم پر می کند و شاید در این حالت جایی برای نشستن هم نداشته باشید.

چگونگی آداب معاشرت

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.