چگونه در محل کار رفتار کنیم

رفتار حرفه ای نوعی آداب و معاشرت در محیط کار است که در درجه اول با رفتار محترمانه و مودبانه در ارتباط است. آگاهی از نحوه برخورد با همکاران و مشتریان ، و اطمینان از نگرش مثبت به محیط کار می تواند به شما در بهبود بهره وری و اثربخشی در محیط کار کمک کند. افراد در محل کار باید همیشه بر کار متمرکز باشند. گفتگوها باید درمورد چگونگی انجام کارباشد. اینکه چه عواملی باید تغییر یابد ، چه عواملی بهبود یابد و غیره.

حرفه ای بودن و رفتار اخلاقی می تواند به نفع حرفه شما باشد و شانس موفقیت شما در آینده را بهبود بخشد. اگرچه داشتن مهارت های لازم برای انجام کار،امری ضروری است ، اما داشتن رفتار حرفه ای کمک می کند تا استاندارد بالایی از عادتهای کاری داشته باشید که می تواند به موفقیت شغلی کمک کند.

ازجمله رفتارهای حرفه ای در محل کار این است که از یادگیری مهارتهای جدید نترسید، در صورت ابراز علاقه ، دانش خود را با همکاران به اشتراک بگذارید، قابل اعتماد باشید، نگرش مثبت داشته باشید، فعال باشید و …

در هنگام کار ، رفتار اخلاقی یک قانون اخلاقی است که رفتار کارمندان را هدایت می کند. حرفه ای بودن چیزی فراتر از پوشیدن لباس مناسب است. رفتار حرفه ای مستلزم دانستن نحوه تعامل با سایر کارمندان ، مشتریان و مدیران می باشد.

بطور کلی ، این شرکت است که حداقل معیار اخلاق و انتظارات را تعیین می کند ، حتی اگر کارمندانی هم وجود داشته باشند که ممکن است مجموعه اخلاقی بالاتری داشته باشند. کسانی که از اصول اخلاقی در محل کار پیروی نمی کنند ، در معرض اقدامات انضباطی ، احتمالاً حتی اخراج هستند. این قوانین برای همه در نظر گرفته شده است و شامل کارفرما ، کارمند است.

 متخصصان واقعی دارای چندین ویژگی مهم هستند که می توانند تقریباً در هر نوع شغلی اعمال شوند.

نکاتی درباره رفتار حرفه ای در محل کار


 • پوشش

یک حرفه ای ظاهری شسته و رفته دارد و لباس فرم شرکت را تن می کند.

 • رفتار همراه با اعتماد به نفس

رفتار شما باید همراه با اعتماد به نفس باشد. در تعامل با مشتریان ، مافوقان یا همکاران ، مؤدب و خوش اخلاق باشید. حتی در مواقع تنش باید آرامش خود را حفظ کنید. زبان بدن و صورت شما ارتباط برقرار می کند ، بنابراین زبان بدن پیامی را که می خواهید دیگران بشنوند ، انتقال می دهد.

در محل کار با اعتماد به نفس برخورد کنید

 • آنچه را که می گویید انجام دهید

پاسخگویی فوری به مردم و به موقع انجام دادن کارها بسیار مهم است ، زیرا این امر قابل اعتماد بودن را نشان می دهد. به موقع کار کنید ، جلسات را به موقع شروع کنید و تمام تعهدات خود را دنبال کنید.

 • در زمینه کاری خود متخصص باشید

حرفه ای ها تلاش می کنند تا در حوزه کاری خود متخصص باشند و همین امر آنها را از بقیه جدا می کند. این می تواند به معنای شرکت در دوره ها ، شرکت در سمینارها و .. باشد. مجموعه گسترده ای از مهارت ها ، از تسلط بر نرم افزار گرفته تا کار کردن با دستگاه کپی ، این حس را ایجاد می کند که شما یک عضو ضروری تیم هستید.

در حوزه کاری خود متخصص باشید

 • باشعور بودن

 یک فرد حرفه ای حتی در مواجهه با وضعیت دشوار باید شعور خود را حفظ کند. به عنوان مثال ، اگر یک همکار یا مشتری با شما برخورد خصمانه ای داشته باشید ، نباید به همان نوع رفتار متوسل شوید.

 • معاشرت خوب تلفنی

نحوه معاشرت تلفنی شما نیز یکی از مؤلفه های مهم رفتار حرفه ای است. این بدان معنی است که هنگام برقراری تماس ، خود را با نام کامل ، شرکت و عنوان خود معرفی کنید. با اشتیاق به طرف مقابل گوش دهید. تماسها را به موقع پاسخ دهید و درمورد اقداماتی که در طی مکالمه با آنها موافقت می شود پیگیر باشید .

معاشرت خوب تلفنی در محل کار

 • لحن مناسب مکاتبات

در طول مکاتبات کتبی ، نامه های خود را مختصر بنویسید. لحن شما باید مودب و رسمی باشد این امر در مورد مکاتبات ایمیل نیز صدق می کند.

 • ساختار یافته و سازمان یافته باشید

محل کار شما باید منظم باشد و  هنگام شرکت در جلسه کیف شما فقط باید آنچه را که برای قرار ملاقات یا ارائه لازم است ، داشته باشد.

 •  در هر زمان پاسخگوی اعمال خود باشید

اگر اشتباه کردید در صورت امکان آن را برطرف کنید. مسئولیت کار خود را بر عهده بگیرید و برای حل مسئله تلاش کنید.

 • با احترام رفتارکنید.

حتی اگر فکر می کنید سرپرست شما یک احمق کامل است احترام را فراموش نکنید.
به یاد داشته باشید که با همه به طور یکسان رفتار کنید ، خواه نظافتچی باشد یا مدیرعامل. به تمام سیاستهای شرکت خود احترام بگذارید ، حتی اگر با آنها موافق نیستید .

همیشه مهربان و مؤدب باشید. وقتی به همکاران خود احترام می گذارید ، آنها به نوبه خود به شما احترام می گذارند. کار کردن تیمی باعث می شود یک پروژه سریعتر و آسانتر تمام شود.

 • وقت شناس باشید

رسیدن به موقع شاید یکی از بهترین راهها برای نشان دادن حرفه ای بودن در محل کار باشد و از طرف مدیریت مورد توجه واقع شود.

از جمله رفتار حرفه ای در محل کار وقت شناس بودن است

 • یک نگرش مثبت داشته باشید

مهم نیست که چقدر شغل خود را دوست داشته باشید ، ممکن است بازخورد منفی دریافت کرده اید یا یک همکار شما را ناراحت کرده باشد، در هر صورت ، مهم است که مثبت بمانید و تا حد امکان حرفه ای رفتار کنید ، بنابراین هرگونه احساسات شخصی را کنار بگذارید و تمام دلایلی که عاشق شغل خود هستید را یادآوری کنید.

نگرش خود را تغییر دهید و شروع به پذیرش سایر وظایف اضافی با یک دیدگاه مثبت کنید. همه این وظایف ، به شما در پیشرفت شغلی کمک خواهند کرد.

 • راستگو و قابل اعتماد باشید

برقراری ارتباط صریح و صادقانه با مدیر امری ضروری است.

 • محل کار خود را مرتب نگه دارید.

یک فضای کاری مرتب نشان می دهد که شما سازمان یافته اید ، تمام کارهای شما منظم هستند و نشان می دهد که به دارایی شرکت احترام می گذارید و درست مانند اموال شخصی خود از آن ها مراقبت می کنید.

 • به زبان بدن خود توجه کنید

آیا تاکنون توجه کرده اید که همه کارآفرینان موفق زبان بدن خوبی دارند؟ آنها راست می نشینند ، صاف می ایستند و قدم می زنند. به عبارت دیگر ، اگر می خواهید جدی گرفته شوید مراقب باشید که چگونه خودتان را را به اطرافیان معرفی می کنید: کارفرمایان ، همکاران و حتی مشتری.

در محل کار زبان بدن اهمیت دارد

 • همیشه تاکتیک داشته باشید

مهم نیست با چه کسی صحبت می کنید. مهم است که در محیط کار با تدبیر باشید. به عنوان مثال ، اگر در یک وضعیت دشواری قرار دارید، با احساسات رفتار نکنید و در عوض چند دقیقه تامل کنید تا افکار خود را جمع کنید و از گفتن حرفی که بعدا پشیمان شوید پرهیز کنید.

 • آنچه را می شنوید گوش دهید و اعمال کنید.

روی یادگیری تا حد ممکن تمرکز کنید. از سبک یادگیری خود آگاه باشید. یک دفترچه با خود داشته باشید تا در طول آموزش نکات مهم را یادداشت کنید.

 • از پرسیدن سؤال نترسید.
 • سعی کنید آنچه را که در آینده اتفاق می افتد پیش بینی کنید.
 • هنر کم حرف زدن را بیاموزید.

از همکاران خود در مورد علاقه هایشان موسیقی ، فیلم ، کتاب ، سرگرمی مورد علاقه  بپرسید. نشان دادن علاقه واقعی به آنها باعث می شود احساس راحتی در محیط کاری ایجاد شود. به این ترتیب به افرادی که با آنها کار می کنید یادآوری می کنید که در ابتدا یک انسان هستید ، نه فقط یک کارمند یا کارفرما

 • از شایعات و غیبت خودداری کنید.

اگر همکاری شایعات را شروع کرد، بگویید “فکر نمی کنم این مکالمه برای کار مناسب باشد.” ما فقط باید روی کارمون باید متمرکز باشیم”

 • شادی را گسترش دهید.

سعی کنید هر هفته یک رفتار مهربانانه انجام دهید . به عنوان مثال ، بی دلیل کلوچه بیاورید. یادداشت تشکرآمیزی به همکار خود بدهید.

 • تماس های الکترونیکی و نامه های الکترونیکی را فوراً  پاسخ دهید.

چند تاکتیک برای مدیریت کارآمد و موفق

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.