چگونگی آداب معاشرت

چگونه معاشرت کنیم؟

ارتباط، گفت و گو و معاشرت با دیگران ، روزانه بارها و بارها در زندگی ما تکرار می شود و افراد از این طریق به روابط خود با دیگران عمق می بخشند.

معاشرت را خیلی ها اجتماعی شدن می دانند یعنی فرد با ورود به اجتماع به ارتباط با دیگران می پردازد. در فرهنگ لغت معین معاشرت به رفاقت، دوستی وهم صحبتی شدن معنی شده است در حالی که در فرهنگ لغت دهخدا با هم زیست کردن و با کسی زندگی کردن آمده است.

در نگاه عام معاشرت یعنی تعامل و نشست و برخاست با دیگران است یعنی هر فردی که در جامعه حضور یابد و با دیگران به گفت وگو بپردازد در واقع عمل معاشرت را انجام داده است در حالی که اصلا مهم نیست که این تعامل و گفت وگو در مدرسه، دانشگاه یا اداره رخ داده باشد. معاشرت از مفاهیم جامعه شناختی است که در بعضی موارد با روانشناسی نیز تعامل پیدا می کند

معاشرت هرچند می تواند عمل ساده و پیش و پا افتاده ای باشد اما می تواند به عاملی برای رشد و پیشرفت منجر شود. حتی در روابط دیپلماتیک، چگونگی آداب معاشرت می تواند در انجام امور پیشرفت ایجاد کند.

این نوع ارتباط با دیگران به سواد آکادمیک نیازمند نیست اما به سواد نحوه ارتباط و تعامل احتیاج دارد. یعنی خیلی از افرادی که تحصیلات بالایی ندارند ممکن است در برقراری بسیاری از ارتباطات فردی و جمعی موفق تر از تحصیل کرده ها عمل کنند.

افراد با تحصیلات کمتر به دلیل ماهیت کار و فعالیتشان، روزانه با افراد زیادتری با فرهنگ ها و رفتارهای مختلف ارتباط برقرار می کنند اما ممکن است که افراد با تحصیلات بالاتر، با افراد محدودتر و با تنوع انسانی کمتر روبرو شوند و همین مساله سطح معاشرت آنان را محدودتر کند.

معاشرت در خانواده


خانواده نخستین کانونی است که فرد با چگونگی آداب معاشرت روبرو می شود و با اعضای خانواده این عمل را انجام می دهد.

در واقع بنای آداب معاشرت و تعامل کودکان و نوجوانان در خانواده گذاشته می شود و در همین مکان نقش بزرگترها از جمله پدر و مادر در آموختن شیوه درست معاشرت اهمیت پیدا می کند.

کودکان در کانون خانواده یاد می گیرند که چگونه باافراد دیگر ازجمله بستگان، دوستان و همشاگردی ها ارتباط برقرار کنند. هر نوع معاشرت و رفتاری که درکانون خانواده به فرزند ارائه شود آن را در بیرون از منزل ارائه می دهد بنابراین نقش خانواده در معاشرت و شکل گیری شخصیت کودک بیش از سایر نهادها و افراد است.

کودکان در کانون خانواده انتظار برای صرف غذا در جمع، گفت و گو و معاشرت هنگام صرف غذا، احترام به یکدیگر، کمک کردن در کار خانه، اجازه خواستن برای ورود به اتاق سایر اعضای خانواده، دست نزدن به وسایل شخصی سایر اعضای خانواده و گوش کردن به حرف یکدیگر فرا می گیرند و سپس آن را در جامعه بروزمی دهند.

معاشرت در خانواده

معاشرت اجتماعی


نوجوان پس از خانواده وارد اجتماع می شود و همه چیزهایی که در خانواده یاد گرفته در اجتماع از خود بروز می دهد. فرد ممکن است همه رفتارهای خانواده را در جامعه بروز ندهد بلکه برای جامعه پذیری سعی می کند به مانند افراد دیگر رفتار کند.

البته سرزدن این گونه رفتار برای همه افراد یکسان نیست بلکه ممکن است خیلی افراد بسیاری از رفتارهای جامعه را نپذیرند و آنچه که در خانواده فراگرفته اند آن را همچنان در خود نگه دارند.

به موقع حاضر شدن در مهمانی ها و قرارها، دست خالی نرفتن در مراسم دورهمی و مهمانی، پرداختن سهم خود در تفریح های گروهی، بدگویی نکردن پشت دیگران، رعایت حقوق دیگران، تعارف کردن و لباس مناسب پوشیدن از ضرورت های چگونگی آداب معاشرت در اجتماع است.

معاشرت اجتماعی

معاشرت در میهمانی


معاشرت در مهمانی ها شاید یکی از مهم ترین عوامل اجتماعی شدن افراد باشد. فرد در این مراسم  با افراد مختلف روبرو می شود که هرکدام اخلاق و ویژگی فردی بخصوصی دارند.

معاشرت با افراد مختلف سبب می شود که انسان مهارت های مختلفی ازجمله شیوه احوال و پرسی کردن و سایر توانمندی های فردی را فرا گیرد. در این مهمانی ها اگر فرصتی باشد که معمولا بوجود می آید افراد از تجربیات کار و فعالیت روزانه و همچنین نحوه مقابله با مشکلات سخن می گویند که این تعاملات می تواند به آشنایی بیشتر سایر مهمان ها با این نوع مسایل کمک کند.

برای مهمانی رفتن باید آدابی را رعایت کنیم که به موقع حاضر شدن در مجلس، تشکر از میزبان، تجسس نکردن در اتاق ها و وسایل شخصی میزبان، خودداری از سئوالات غیرمرتبط، همسو بودن و هم فکر بودن با میزبان و مهمان از جمله این آداب است. سلامت روحی و روانی را باید با رعایت این نکات مورد محافظت قرار داد.

به مهمان احساس راحتی بدهید و سعی کنید او را با جملاتی مثل « اینجا منزل خودتان است » این احساس در او بیشتر ایجاد کنید. مراقبت از بچه های کوچک، ایراد نگرفتن از پذیرایی، ترک کردن به موقع مهمانی و کمک کردن در جمع آوری وسایل از جمله کارهایی است که باید در مهمانی ها رعایت شود.

معاشرت در میهمانی

معاشرت در گفت و گو


گفت و گو بهترین راه برای برقراری ارتباط با دیگران است. مکالمه های درست می تواند زمینه این ارتباط را فراهم کند. قطع نکردن حرف یکدیگر، نپریدن وسط حرف افراد، صبور بودن، فرصت دادن به دیگران برای اظهار نظر و گوش دادن به سخنان دیگران ازجمله آداب گفت و گو است.

با اینحال تعریف نکردن از خود، با صدای بلند صحبت نکردن، ادا کردن درست کلمات ، درگوشی حرف نزدن، غیبت نکردن، نگاه کردن به صورت کسی که با شما حرف می زند از جمله مواردی است که در چگونگی آداب معاشرت سهم بسزایی دارد.

معاشرت در فضای مجازی

فضای مجازی در سال های اخیر گسترش زیادی در جامعه پیدا کرده است. هرچند این نوع گفت و گوها و ارتباطات هرکس به پای معاشرت های حضوری نمی رسد اما رعایت موازین استفاده از این وسیله ضروری به نظر می رسد.

اکنون خیلی از جوانان از این فضا برای ارتباط با دیگران استفاده می کنند و این مساله باعث شده که از فضای حقیقی به دور بمانند یعنی این افراد دائم سرشان توی گوشی شان است واز این طریق به تبادل پیام های خود می پردازند.

اجازه گرفتن از افراد برای ورود به گروه، تبلیغ نکردن، مراقب بودن در ارسال محتوای پیام، مزاحم نشدن و به اشتراک نگذاشتن رازها و حرف دل خود با بقیه از جمله ضرورت حضور در معاشرت در فضای مجازی است.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.