گیاهان مقاوم به نور کم ؛معرفی و راهنمای کامل نحوه نگهداری

تفاوت نیازهای گیاهان به عناصر اصلی مانند نور، دما، آب و … باعث می‌شود که نگهداری از آن‌ها به نظر سخت برسد. ممکن است شما نیز مانند عده‌ی زیادی از مردم فکر کنید که گیاهان برای زنده ماندن به حجم زیادی از نور خورشید و آب طبیعی نیاز دارند و به علت کم‌نور بودن آپارتمان خود، از خریدن گل و گیاه پرهیز کرده باشید؛ اما همه گیاهان این‌گونه نیستند. گیاهان مقاوم به نور کم زیادی وجود دارند که می‌توانند در نور کم و سایه‌دارترین نقاط خانه، فضای اداری، حمام و … زنده بمانند.

در گیاه‌شناسی نور کم به هیچ عنوان به معنای عدم وجود نور نیست. درست است که این گیاهان دارای مقاومت بالایی بوده اما برای رشد کافی نیازمند نور غیرمستقیم هستند. این گیاهان در شکل ظاهری، نوع برگ و رنگ بسیار متنوع هستند اما اکثر آن‌ها دارای یک ویژگی مشترک بوده و آن برگ‌های پهن و نازک است.

این ویژگی آن‌ها را قادر می‌سازد که با انواع آب و هوا سازگار شوند. این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده‌اند تا همه آپارتمان نشینان با هر نوع شرایط نوری بتوانند گیاهان مناسب را پرورش دهند. در ادامه مطلب فهرستی از این  گیاهان مقاوم به نور کم برایتان تهیه کرده‌ایم.

سانسوریا؛ یکی از بهترین گیاهان مقاوم به نور کم

سانسوریا؛ یکی از گیاهان مقاوم به نور کم

گیاهان سانسوریا که به زبان مادر شوهر نیز شناخته می‌شوند، به علت مقاومت بالایشان به طور چشمگیری محبوب شده‌اند. آن‌ها همچنین به عنوان دستگاه تصفیه هوا عمل می‌کنند تا کیفیت هوا در منزل شما بهبود یابد. گیاه سانسوریا ،شرایط نگهداری از آن، مشکلات و فواید این گیاه در مقاله‌ی دیگری از سایت ایده آل مگ برایتان به طور مفصل شرح داده شده است.

سانسوریا به علت مقاومت بالا می‌تواند خود را با همه شرایط نوری سازگار کند؛ یعنی قادر است در نور زیاد، در نور کم و حتی نورهای مصنوعی به رشد خود ادامه بدهد. توجه داشته باشید هرگز گیاهان را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا دچار سوختگی می‌شوند. آبیاری زیاد سانسوریا باعث از بین رفتن گیاه می‌شود از این رو در تابستان هفته‌ای ۲ بار و در زمستان هر ۱۴ روز یک‌بار آبیاری کنید.

گندمی ؛ انتخابی زیبا میان گیاهان مقاوم به کم نوری

معرفی کامل گیاه گندمی و نحوه نگهداری آن در نور کم

گیاه گندمی (عنکبوتی) یکی از سازگارترین گیاهان برای نگهداری در خانه بوده که برای افراد مبتدی نیز گزینه مناسبی به شمار می‌رود. علاوه بر کم زحمت بودن، ویژگی توانایی تصفیه هوای آپارتمان نیز بر محبوبیت آن افزوده است.

نور و دمای مورد نیاز گندمی:

نور متوسط و غیرمستقیم برای رشد گندمی نوری ایده آل است. فضایی در نزدیک پنجره‌ای که دارای پرده باشد ایجاد کرده و گندمی را در آن قرار دهید. این گیاه به دمای پایین (حدوداً تا صفر) و بالا مقاوم است اما در هر شرایط نوع آبیاری آن تفاوت دارد.

آب مورد نیاز گندمی:

به ‌طور کلی باید در فاصله بین دو آبیاری باید خاک گندمی خشک شود؛ اما در صورت گرم بودن محل زندگی باید غبار پاشی روزانه انجام شود.

آگلونما؛ یکی از معروف‌ترین گیاهان مقاوم به کم نوری

 

معرفی کامل گیاهاهان مقاوم به کم نوری،آگلونما

آگلونما که به نام گیاه همیشه سبز نیز شهرت دارد از جمله گیاهان مقاوم تصفیه‌کننده هوا محسوب می‌شود. اگرچه این گیاه بسیار کم‌توقع و سازگار بوده و برای زنده ماندن به نور خورشید مستقیم و فراوان احتیاج ندارد، اما در شرایط خشک و گرم عملکرد خوبی نخواهد داشت.

نور و دما مورد نیاز آگلونما:

آفتاب مستقیم مورد پسند آگلونما نیست. تلاش کنید گیاه را در نور غیرمستقیم و متوسط پرورش داده و همچنین از قرار دادن آن مکان‌های تاریک و در کنار شوفاژ یا وسایل گرمایشی پرهیز کنید.

آب مورد نیاز آگلونما:

این گیاه مقاوم رطوبت دوست است از این رو توصیه می‌شود در تابستان اسپری برگی را مرتباً هر روز انجام دهید. در زمستان آبیاری را کاهش دهید و حتماً در نظر داشته باشید تا قبل از آبیاری بعدی خاک گیاه مقداری خشک شده باشد.

پتوس (پوتوس)

پتوس؛ یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی

گیاه مقاوم پتوس (پتوس) امروزه از نظر افراد زیادی بهترین انتخاب برای شروع نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان است.

نور مورد نیاز پوتوس:

همان‌طور که گفته شد پوتوس یکی از گیاهان مقاوم به کم نوری بوده که در صورت قرار گرفتن در نور زیاد و مستقیم دچار سوختگی برگ‌ها خواهد شد. پوتوس ساده را می‌توانید در اتاق‌های بدون نورگیر و پنجره نگهداری کنید اما نوع ابلق این گیاه مقاومت و سازگاری کمتری داشته و طالب نور فراوان است.

آب مورد نیاز پوتوس:

تعادل در آبیاری گیاه سازگار پوتوس یکی از شروط رشد ایده آل آن است. در صورت زیاده‌روی در آبیاری حاشیه برگ‌ها سیاه و روی برگ‌ها نقاط قهوه‌ای ظاهر می‌شود و در صورت کمبود آب برگ‌ها زرد می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکلات در تابستان هفته‌ای ٢ بار و در زمستان هفته‌ای ١ بار گیاه را آبیاری کرده و به مرور پوتوس با این شرایط سازگاری پیدا می‌کند.

برگ عبایی

معرفی کامل گیاهان مقاوم به کم نوری و نحوه نگهداری از آنها

برگ عبایی یکی دیگر از گیاهان مقاوم برای نگهداری در آپارتمان و در نور کم است. این گیاه اگر چه برای رشد به نور کافی خورشید احتیاج دارد، اما به خوبی محیط سایه را نیز تحمل کرده و رشدی ایده آل خواهد داشت.

نور مورد نیاز برگ عبایی:

مقاومت بالای این گیاه باعث شده تا بتواند در محیط‌های کم‌نور مانند حمام و دستشویی یا محل کار نیز رشد قابل‌توجهی داشته باشد؛ اما برای رسیدن به رشد ایده آل نور متوسط و غیرمستقیم نیاز است.

آب مورد نیاز برگ عبایی:

برای آبیاری توجه داشته باشید که خاک سطحی گیاه برگ عبایی تا فاصله ۳ سانتی‌متر در فاصله بین دو آبیاری خشک شده باشد. هفته‌ای دو مرتبه آبیاری در تابستان و هفته‌ای یک‌بار در زمستان کافی است.

پپرومیا ابلق (گل قاشقی)

معرفی کامل گیاهان مقاوم به نور کم و نحوه نگهداری از آنها

برگ‌های خمیده‌ی این گیاه باعث شده تا به این نام مشهور شود. گیاهان مقاوم قاشقی تنوع چشمگیری در رنگ‌ها و بافت‌ها و گونه‌های مختلف دارند. از این رو می‌توانید با توجه به فضای انتخابی گیاهی متناسب انتخاب کرده و خریداری نمایید.

نور مورد نیاز گل قاشقی:

بودن محل زندگی گل قاشقی یکی از شروط اصلی رشد آن‌ها است. از این رو این گیاهان به میزان نور حساسیتی نداشته و جزء محبوب‌ترین‌ها شده‌اند. در صورت نگهداری درست (نور کم و غیرمستقیم و آبیاری هفتگی) گیاه گل‌های سفید ریز خواهد داد.

آبیاری گل قاشقی:

گلبرگ‌های خمیده این گیاه آپارتمانی مقاوم باعث می‌شود آب به مدت طولانی در آن‌ها ذخیره شده و نیاز آبیاری آن‌ها را کاهش می‌دهد به طوری که آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه این گیاهان می‌شود.

دیفن باخیا

آموزش کامل نگهداری از گیاهان در نور کم

دیفن باخیا که یکی از  گیاهان مقاوم به نور کم است می‌تواند جلوه‌ی زیبایی به محل زندگی یا کارتان بدهد. هنگامی که با نحوه‌ی نگهداری از گیاه دیفن آشنا شدید، خواهید دید که این گیاه قادر است با شرایط مختلف محیطی، نوری و آبی خود را وفق دهد و نگهداری از آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

نور و دمای مورد نیاز گیاه دیفن:

دمای ایده آل برای رشد این گیاه ١٣ تا ٢٠ درجه بوده و سرمای زیاد باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود. گیاه را در محیطی روشن اما با نور غیرمستقیم قرار دهید.

آبیاری گیاه دیفن:

علیرغم سازگاری بالای این گیاه با نور کم، مقدار و نحوه‌ی آبیاری گیاه دیفن مهم است. برای آبیاری باید اجازه دهید تا ابتدا خاک آن خشک شده و سپس آبیاری صورت گیرد.

برگ انجیری؛ یکی دیگر از گیاهان مقاوم به نور کم

معرفی و برسی کامل گیاهان مقاوم برای آپارتمان ها

برگ انجیری گیاهی زیبا و پهن برگ است که به دلیل فرم برگ‌ها، سهولت پرورش، مقاومت بالا و خاصیت دکوراتیو یکی از انتخاب‌های همه‌ی گل و گیاه دوستان شده است.

نور مورد نیاز برگ انجیری:

این گیاه برای آپارتمان‌هایی که خیلی نورگیر نیستند انتخاب بسیار مناسبی بوده زیرا نور غیرمستقیم و نیم‌سایه انتخاب‌های اصلی این گیاه هستند؛ اما باید تعادل رعایت شود چرا که در صورت دریافت نور کم، برگ‌ها بی‌رنگ شده و بریدگی‌های روی خود را از دست خواهند داد.

آب مورد نیاز گیاه برگ انجیری:

مانند بقیه‌ی گیاهان تعداد دفعات آبیاری در تابستان بیشتر از زمستان باید باشد و در صورتی ‌که محل زندگی‌تان گرم است باید روزانه با آبپاش، آب را به برگ‌ها اسپری کنید.

بامبو خوش یمن 

نحوه نگهداری بامبو در آپارتمان

بامبوهایکی دیگر از گیاهان مقاوم به نور کم و مناسب برای مبتدی‌ها بوده که امروزه از محبوبیت بالایی در سراسر جهان برخوردار است. گفته می‌شود که بامبوها اگر به تعداد فرد باشند برای صاحبان خود خوش‌شانسی خواهند آورد. این گیاهان بسیار سازگار بوده تا جایی که برای ادامه زندگی و رشد تنها به آب و سایه نیاز دارند.

نور مورد نیاز بامبو:

بامبوها را از نور مستقیم خورشید دور کنید وگرنه قهوه‌ای خواهند شد. فراهم کردن نوری متعادل و غیرمستقیم برای رشد ایده آل این گیاهان مقاوم به نور کم کافی است.

آبیاری بامبو:

بامبوها معمولاً در گلدان‌هایی پر از آب نگه‌داری می‌شوند اما باید توجه داشت که آب این گلدان‌ها باید هر دو هفته یک‌بار به منظور رعایت بهداشت تعویض شود.

به ‌طور کلی اگر کم‌نور بودن محل زندگی‌تان تاکنون باعث خراب شدن گل و گیاهانتان شده، اشتباه شما در انتخاب گیاه بوده است. با استفاده از این مقاله می‌توانید با گیاهان مقاوم به نور کم برای پرورش در سایه‌گیرترین آپارتمان‌ها آشنا شده و به دنیای پرورش گل و گیاه برگردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.