آبیاری صحیح گیاهان ؛ چگونه به گیاهان آپارتمانی آب بدهیم ؟

باغبانی و نگهداری از گل و گیاه یکی از فعالیت‌های رایج میان افراد بوده که امروزه چه در مزارع و باغچه‌ها و چه در آپارتمان ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. با این وجود، سختی‌هایی نیز به دنبال دارد. یکی از رایج‌ترین این سختی‌ها تعیین میزان آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی برای آبیاری بوده که عدم اطلاع از آن یکی از دلایل رایج مرگ گیاهان است. دلیل چالش‌برانگیز بودن این موضوع این است که نیازهای یک گیاه بسته به نحوه رشد آن، محیط‌زیست آن، نوع خاک و موارد دیگر متفاوت است.

در نهایت تعیین آب موردنیاز هر گیاه و نگه‌داشتن حد تعادل مانند هر کار دیگری نیازمند تمرین، تکرار و حتی اشتباه کردن است. با جستجوی نشانه‌های آبیاری بیش‌ازحد، کمبود آب و تحقیق در مورد گیاهی که پرورش می‌دهید، می‌توانید مشخص کنید که گیاه به چه مقدار آب نیاز دارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا  آبیاری صحیح گیاهان ، زمان مناسب و روش درست آبیاری را با چند تکنیک ساده و در عین حال کلیدی بیاموزید.

فراهم کردن شرایط مورد نیاز گیاه


 • توجه به زیستگاه اصلی گیاه

زیستگاه اصلی گیاه در طبیعت را در نظر گرفته و آبیاری را بر اساس آن محیط (اکوسیستم) تنظیم کنید. نیازهای اصلی گیاهان از زیستگاه اصلی آن‌ها سرچشمه می‌گیرند. به‌ عنوان مثال، اگر یک گیاه بومی منطقه گرمسیری است و شما در یک محیط نیمه‌خشک زندگی می‌کنید، باید آب بیشتری برای آن گیاه نسبت به بقیه گیاهان منطقه بومی خودتان تأمین کنید.

 • . اگر در مکانی خشک هستید (مانند صحرای جنوب غربی)، میزان آبیاری میوه و سبزیجات را به‌شدت افزایش دهید. این‌گونه ها به آبیاری بیشتری نسبت به گیاهان بومی خودتان نیاز دارند. علاوه بر این، آب بیشتری به سرخس‌ها و گیاهان گل‌دار غیربومی بدهید.
 • اگر در محیط گرمسیری هستید، شاید نیازی به تأمین آب اضافی برای گیاهان دارای میوه و سبزیجات نباشید.
 • اگر در یک محیط معتدل هستید، برای تأیید آب کافی از گیاه خاص (به‌ویژه اگر این میوه یا سبزیجات باشد) تحقیق کنید.

 

 • آبیاری موردنیاز پس از اولین کاشت

ریشه و خاک اطراف گیاهانی که به‌تازگی به گلدان یا قطعه‌ای از زمین منتقل کرده‌اید را باید مرطوب کنید. در هفته اول، روزانه به مقدار کم آبیاری کرده و بعد از هفته اول، گیاه را از نزدیک رصد کنید تا مطمئن شوید خاک مرطوب می‌ماند. اگر خاک خشک بود، آب اضافی تأمین کنید.

 • رطوبت مورد نیاز گیاه

یک‌بند انگشت خود را به خاک اطراف گیاه خود بچسبانید. اگر مرطوب و خنک بود یعنی آبدهی کافی بوده است و اگر خشک بود، باید آبیاری شود.

 

 • استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای

برای گیاهانی که ریشه‌های کم‌عمق دارند از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید. این سیستم به‌تدریج آب را برای مدت زمان طولانی‌تر آزاد می‌کند. درنتیجه، گیاهان دارای ریشه‌های کم‌عمق دسترسی به آب بهتری خواهند داشت.

 • آبیاری قطره‌ای برای گیاهان دارای میوه و سبزیجات در محیط‌های خشک مفید است. نیاز آبیاری گیاهانی مانند گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و فلفل با آبیاری قطره‌ای به‌طور کامل برآورده می‌شود.
 • مشاوره و تحقیق

اگر در تهیه آب کافی برای یک گیاه مشکل دارید، می‌توانید با شخصی که تجربه برخورد با آن را دارد مشاوره کنید. امروزه وب‌سایت‌های فراوانی وجود دارد که درباره تک‌تک گیاهان و نحوه نگهداری از آن‌ها به‌طور کامل توضیح داده‌اند. به وب سایتی که درباره آب موردنیاز گیاه خاص شما اطلاعاتی را ارائه کرده است مراجعه کنید.

 • بهترین زمان آبیاری گیاهان

بهترین زمان آبدهی گیاهان اول صبح و یا اوایل شب است. پس از آبیاری گیاهان نیازمند زمان هستند تا بتوانند از آب اضافه‌شده بهره ببرند. درنتیجه باید فاصله‌ای بین زمان تبخیر شدن آب و آبیاری شما باشد تا گیاه فرصت بیشتری برای استفاده از آب داشته باشد. از این رو اوایل صبح و شب گزینه‌های مناسبی هستند. دقت داشته باشید که در روزهای گرم آب زودتر تبخیر شده و فرصت گیاه برای استفاده از آن کمتر است. درنتیجه آن آب کمتری در اختیار گیاه قرار می‌گیرد. به همین دلیل در هوای گرم و خشک باید هرروز به گیاهانتان رسیدگی کرده و مراقب میزان خشکی و اشباع شدن آن‌ها باشید.

 • آب مناسب آبیاری گیاهان

برای آبیاری گیاهان سعی کنید از آب ولرم، بدون کلر و یا آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. هرگز با فشار آبدهی را انجام ندهید زیرا باعث کنار رفتن خاک از اطراف پایه‌های گیاه و در پی آن آسیب دیدن ریشه‌ها می‌شود. از آبدهی در زیر نور مستقیم خورشید نیز پرهیز کنید چراکه موجب ایجاد لک و سوختگی بر روی برگ‌ها می‌شود.

 

جلوگیری از زیاده‌روی در آبیاری گیاه

 

 1. استفاده از دستگاه رطوبت‌سنج خاک

کنترل رطوبت خاک به کمک رطوبت سنج های کاربری در گلدان

یکی دیگر از لازمه‌های آبیاری صحیح گیاهان استفاده از دستگاه رطوبت سنج خاک است. یک دستگاه رطوبت‌سنج خریداری کرده و آن را درون خاک در نزدیکی گیاه خود بچسبانید. دستگاه را در آنجا قرار داده و از آن برای نظارت بر رطوبت لحظه‌ای خاک استفاده کنید. رطوبت‌سنج مشخص خواهد کرد که خاک خشک، مرطوب یا خیس است. اگر خاک مرطوب باشد، یعنی نیاز آب گیاهان رفع شده و شرایط برای رشد عالی است. اگر خاک خیس بود باید دست‌به‌کار شوید زیرا خاک خیس باعث پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود.

 • بیشتر رطوبت‌سنج‌ها دارای مقیاس ۱ تا ۱۰ بر روی خود هستند. اعداد ۱ تا ۳ نشان‌دهنده خشک بودن خاک، ۴ تا ۷ نشانگر مرطوب بودن و ۸ تا ۱۰ نشان‌دهنده خیس و اشباع بودن خاک است. بسیاری از گیاهان در محدوده ۴ تا ۵ عملکرد خوبی دارند. گوجه‌فرنگی در محدوده ۵ تا ۶ بسیار عالی عمل می‌کند.
 • بعد از خریدن این دستگاه، میزان رطوبت و آب مورد نیاز گونه گیاه خود را بیابید تا بتوانید شرایط ایده آل را برای آن فراهم کنید.
 1. توجه به لایه زهکشی و آب اضافی

اگر گیاه شما درون گلدان است، انتهای گلدان را برسی کنید که آیا مقدار زیادی آب در پایین گلدان جمع شده است یا نه. گلدان‌ها حتماً باید لایه‌ی زهکشی داشته باشند تا در صورت زیاده‌روی در آبدهی و خیس شدن خاک و آب اضافه از سوراخ‌های انتهای گلدان خارج شود و خاک به حالت معتدل و مرطوب بازگردد. در غیر این صورت آب اضافه در گلدان می‌ماند و علاوه بر پوسیدگی ریشه موجب گِل شدن خاک و به دنبال آن جذب حشرات خواهد شد.

 1. مراقبت از ریشه‌ها

آبیاری بیش از حد بیشتر از همه بر روی ریشه‌ها تأثیر می‌گذارد. به همین علت باید مراقب ریشه‌ها باشید. اگر در صورت برسی کردن متوجه شدید که ریشه‌ها قهوه‌ای، خاکستری، سیاه یا لاغر هستند، خبر از زیاده‌روی در آبدهی می‌دهند. ریشه‌های سالم باید سفید، جامد و خشک باشند.

 • احتمال ایجاد پوسیدگی ریشه در خاک‌هایی که فاقد خاصیت زهکشی (یا حتی زهکشی کم) هستند بیشتر است؛ مانند خاک رس خالص.
 • اگر سبزیجاتی مانند کاهو، لوبیا، چغندر، هویج یا پیاز را پرورش می‌دهید، بیشتر از همیشه مراقب پوسیدگی ریشه باشید.
 1. ریزش برگ‌ها

 

ریزش برگ های زرد در اثر زیاده روی در آبیاری

به دنبال ریزش برگ‌های سبز، زرد و قهوه‌ای باشید. اگر خاک مرطوب است و می‌بینید که ‌برگ‌ها از گیاه کاسته می‌شوند، ممکن است بیش‌ازحد آن را آبگیری کنید. در این مثال، آب کمتری است.

جلوگیری از کمبود آب گیاه


 • توجه به پژمرده شدن گیاه

پژمردگی ساقه‌ها و برگ‌ها ممکن است نشانه این باشد که شما در آبدهی گیاه کوتاهی کرده و گیاه آب موردنیاز خود را دریافت نکرده است. برگ‌های در حال پژمردگی نرم، آویزان و ضعیف به نظر می‌رسند.

اما برگ‌های سالم باید شاداب و محکم به نظر برسند. درنهایت، اگر گیاه شما پژمرده می‌شود، ممکن است لازم باشد آب بیشتری به آن بدهید. پژمردگی احتمال دارد نشانه زیاده‌روی در آبیاری نیز باشد. برای تشخیص درست اینکه حاصل کدام است فاکتورهای دیگری مانند رطوبت خاک را در نظر بگیرید. معمولاً اگر خاک خشک باشد و گیاه پژمرده شود، به آب بیشتری احتیاج دارد.

 • آبدهی هفتگی

اگر در حال پرورش سبزیجات هستید (چه در گلدان و چه در باغچه) هر هفته.۲٫۵ سانتی‌متر به آن‌ها آب دهید. اگر در آب‌وهوای خشک هستید، این مقدار را به ۵ سانتی‌متر در هفته افزایش داده و اگر در محیط گرم زندگی می‌کنید برای هر ۱۰ درجه بالاتر از ۶۰ درجه حدود ½ (۱٫۲۵ سانتی‌متر) به میزان آبیاری خود اضافه کنید.

به‌طور کلی فراهم کردن آب موردنیاز هر گیاه و زنده نگه داشتن آن برای طولانی مدت کار سختی نیست. با یادگیری و به‌کارگیری اصول پایه‌ای که در این مقاله ذکر شد می‌توانید در این امر حرفه‌ای شده و دیگر شاهد مرگ گیاهانتان به خاطر عدم آبیاری صحیح گیاهان نباشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code