آسان ترین گیاهان آپارتمانی ؛ بهترین گیاهان برای پرورش در آپارتمان

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند شما را ترغیب به خرید گیاه و نگهداری از آن بکند. از تصفیه هوا گرفته تا ایجاد فضای سرزنده و شاداب‌تر، همه و همه از مواردی است که نگهداری از گیاهان آپارتمانی را نزد ما محبوب‌تر می‌کند. اما این موضوع می‌تواند برای برخی افراد چالش بزرگی به شمار برود؛ به خصوص وقتی که فضا و نور طبیعی خورشید محدود است (مانند بسیاری از آپارتمان‌ها). اما این بدین معنا نیست که شما هرگز نمی‌توانید گیاهان آپارتمانی خود را داشته باشید. ما در ایده آل مگ برایتان فهرستی از آسان ترین گیاهان آپارتمانی را تهیه کرده‌ و در ادامه درباره نحوه‌ی نگهداری هر یک توضیحاتی داده‌ایم

پوتوس (پِتوس)

گیاه آپارتمانی پوتوس

گیاه پوتوس علاوه بر اینکه فضای شما را با رنگ سبز برگ‌های خود پرنشاط می‌کند، بلکه جزء گیاهانی با خاصیت تصفیه‌کنندگی بالای هوا  نیز محسوب می‌شوند. علاوه بر آن، پوتوس دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین کرده و رطوبت جو آپارتمان را افزایش می‌دهد. از آنجایی که این گیاه دارای مقاومت، توانایی سازش با محیط و رشد سریع است، در هر نوع مکانی اعم از حمام نیز قابل رشد خواهد بود.

 • نور مورد نیاز برای گیاه آپارتمانی پوتوس:

پوتوس حساسیت خاصی به میزان نور ندارد و حتی می‌تواند در نور کم نیز به رشد خود ادامه دهد. اما توجه داشته باشید که در صورت کمبود نور، رنگ برگ‌های این گیاه آپارتمانی روشن‌تر می‌شوند. از طرفی باید از قرار دادن پوتوس در مقابل نور مستقیم خورشید نیز اجتناب کرد چرا که موجب سوختگی برگ‌ها خواهد شد.

 • آبیاری گیاه آپارتمانی پوتوس:

همانند بقیه‌ی گیاهان، به یاد داشته باشید پوتوس را به مقدار کافی باید آبیاری کنید (نه زیاد نه کم) چرا که آب زیاد موجب پوسیدگی ریشه و آب کم موجب زرد شدن برگ‌ها خواهد شد. خاک پوتوس در بین دفعات آبیاری‌ها باید خشک شود. در این صورت رشدی ایده آل خواهد داشت.

آسان ترین گیاهان آپارتمانی : سانسوریا (گل ماری)

گیاه سانسوریا

گیاه آپارتمانی سانسوریا که به نام‌های گیاه ماری و زبان مادر شوهر نیز شهرت دارد، جزء مقاوم‌ترین گیاهان خانگی محسوب می‌شود. این گیاهان خانگی می‌توانند هفته‌ها با کمترین مراقبت بدون اینکه شکل و ظاهر خود را از دست بدهند رشد کنند. علاوه بر آن از فواید این گیاه خانگی می‌توان به توانایی تصفیه کردن هوا و از بین بردن سم‌های موجود در اتمسفر مانند فرمالدئید و بنزن اشاره کرد. در صورت فراهم کردن شرایط مناسب برای سانسوریا، قد آن به ۶۰ الی ۹۰ سانتی‌متر خواهد رسید.

 • نور و دمای مورد نیاز در آپارتمان برای گیاه سانسوریا:

گیاه آپارتمانی سانسوریا از گیاهان نور دوست بوده و برای رشد بهتر طالب نور فراوان است. بهترین دما برای رشد این گیاه ۱۶-۳۰ درجه سانتی‌گراد است و در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد آسیب می‌بیند. همچنین در صورت قرار گرفتن در هوای سرد و نور کم، برگ‌های آن رنگ خود را از دست می‌دهند.

 • آبیاری گیاه آپارتمانی سانسوریا:

با توجه به آب‌وهوای محل زندگی‌تان، طریقه آبیاری این گیاه متفاوت است. اما به طور کلی، لازم است در فصل تابستان هفته‌ای ۲ مرتبه و در فصل زمستان هر ۱۴ روز یک‌بار این گیاه خانگی را آبیاری کنید.

زامیفولیا (جواهر زنگبار)

گیاه زامیفولیا

زامیفولیا (جواهر زنگبار) از خانواده گل‌های شیپوری در گروه محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی قرار دارد. این گیاه خانگی همیشه سبز است و به ندرت پیش می‌آید که بشنوید که یک زامیفولیا خشک شده است. برگ‌هایی با بافت چرمی ظاهر این گیاه را جذاب‌تر نموده است.

 • نور و دمای مورد نیاز گیاه خانگی زامیفولیا:

زامیفولیا برای رشد خود به نور غیرمستقیم و متعادل نیاز دارد. در نتیجه این گیاه را می‌توان در آپارتمان‌های کم‌نور نیز پرورش داد. این گیاه در دمای ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی‌گراد بهترین رشد را خواهد داشت. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، برگ‌های زامیفولیا را آبپاشی کنید.

 • آبیاری گیاه زامیفولیا:

زاموفیلیا هم مثل سانسوریا کم‌آبی و خاک خشک را به آبیاری زیاد ترجیح می‌دهد. این گیاه آپارتمانی دارای ریشه‌هایی است که آب را جمع کرده و در خود ذخیره می‌کنند. در نتیجه آبیاری زیاد دشمن این گیاه محسوب شده و می‌تواند موجب پوسیدگی ریشه شود. برای جلوگیری از این امر هنگامی که خاک زامیفولیا تا عمق ۵ سانتی‌متر خشک شد، گیاه را آبیاری کنید.

آسان ترین گیاهان آپارتمانی : کاکتوس

گیاه کاکتوس

اگر تنوع چیزی است که به دنبال آن هستید، کاکتوس‌ها ایده‌آل ترین گزینه برای شما محسوب می‌شوند. کاکتوس‌ها در انواع اشکال و اندازه‌های عجیب و شگفت‌انگیز موجود هستند. مراقبت از کاکتوس‌ها در آپارتمان زحمت زیادی ندارد. چرا که این گیاهان دارای مقاومتی هستند که می‌توانند در بیابان زنده بمانند پس آپارتمان شما تنها با داشتن یک پنجره آفتاب‌گیر می‌تواند تبدیل به محیطی ایده آل برای پرورش این گیاه باشد.

 • آبیاری کاکتوس در آپارتمان:

آبیاری کاکتوس‌ها یکی از چالش‌های اساسی نگهداری از آن‌هاست. اما بهترین روش آبیاری به ‌صورت ترکیبی می‌باشد. به این صورت که گاهی از زیر گلدان و گاهی داخل گلدان را آبیاری کنید. این کار از خشک شدن ریشه‌ها به دلیل آبیاری کم و از پوسیدن ریشه‌ها به دلیل آبیاری زیاد جلوگیری می‌کند.

 • نور مورد نیاز کاکتوس‌های خانگی:

کاکتوس‌های آپارتمانی را باید روزانه حدود سه الی چهار ساعت در مقابل نور ملایم آفتاب قرار داد تا تأمین انرژی کنند. کاکتوس را در مسیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

ساکولنت‌ها

در طول چند سال گذشته شاهد افزایش محبوبیت ساکولنت‌ها در میان مردم بوده‌ایم. محبوبیت این گیاهان از زیبایی، تنوع، جاگیر نبودن و مقاومت بالای آن‌ها سرچشمه می‌گیرد. تنها چیزی که برای ادامه‌ی حیات این گیاهان در آپارتمانتان نیاز دارید نور خورشید و آبیاری (ماهی یک‌بار) می‌باشد.

آسان ترین گیاهان آپارتمانی : گیاه گندمی (گیاه عنکبوتی)

گیاه آپارتمانی گندمی

گندمی یکی از بهترین و زیباترین گیاهانی است که نقش مهمی در تصفیه کردن آلودگی‌های هوا نظیر دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و بنزن دارد. این گیاه علاوه بر کم زحمت بودن، به خاطر ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند در تمامی خانه‌ها پرورش یابد. علاوه بر آن، این گیاه آپارتمانی زود پا می‌گیرد و گل می‌دهد.

 • آبیاری گیاه گندمی:

 در فصل تابستان هفته‌ای دو تا سه بار و در زمستان هفته‌ای یک‌بار آبیاری برای گندمی کافی می‌باشد.

 • نور مورد نیاز گندمی در آپارتمان:

گیاه گندمی را در خانه خود نزدیک پنجره قرار دهید. این گل برخلاف کاکتوس‌ها نیاز نوری فراوانی ندارد؛ اما نباید از منبع نور دور بماند. چرا که در نور کم‌برگ‌های آن بدشکل خواهند شد.

آسان ترین گیاهان آپارتمانی : بامبو

گیاه بامبو

بامبو برای زنده ماندن تنها به آب و سایه احتیاج دارد. این گیاه علاوه بر ظاهر خوب، امواج مثبتی را در فضای خانه شما پراکنده می‌کند. در صورت مراقبت کافی، ممکن است ارتفاعش تا حدود یک متر نیز برسد و چندین سال عمر کند. توجه کنید بامبو یکی از پراحساس‌ترین گیاهان است و در صورت جابه‌جایی مکرر گلدان آن، اصطلاحاً قهر می‌کند و رشد آن متوقف می‌شود.

 • نور ایده آل بامبو در آپارتمان:

بامبو را در نزدیک پنجره‌ای که نور متعادلی دارد قرار دهید. نور مستقیم باعث می‌شود که رنگ برگ‌های آن، قهوه‌ای شود. گیاه بامبو را باید همیشه در خانه نگه دارید.

 • آبیاری بامبو:

همیشه سطح آب درون گلدان بامبو باید حداقل یک سانت بالاتر از ریشه باشد. اما توجه داشته باشید که گیاه را در آب غوطه‌ور نکنید. فراموش نکنید که آب گلدان را هر ۱۴ روز یک‌بار تغییر دهید تا از پوسیدگی ریشه‌ها و ایجاد بوی نامطبوع در محیط آپارتمان جلوگیری شود.

فیکوس

گیاه فیکوس آلاستیکا 

اگر آنقدری خوش‌شانس هستید که بتوانید یک درخت کامل در فضای خانه داشته باشید، گیاه فیکوس گزینه‌ی ایده آلی برای شما خواهد بود. فیکوس به راحتی می‌تواند در مکان‌های سرپوشیده رشد و سازگاری پیدا کند؛ چرا که به نور کافی اما غیرمستقیم نیاز دارد. تا گیاه جوان است سالی یک‌بار نیاز به تعویض گلدان دارد. بعد از بزرگ و سنگین شدن گیاه می‌توانید هر سال تنها خاک‌های سطحی گیاه را تعویض کنید.

 • آبیاری گیاه فیکوس:

این گیاه نسبت به کم‌آبی به خصوص در زمستان حساس است و هفته‌ای یک‌بار باید آبیاری شود. در تابستان نیز هفته‌ای دو بار گیاه را در خانه‌تان آبیاری کنید.

کلام پایانی 

در مجموع دیگر نیاز نیست نگران فضای محدود یا سرپوشیده خانه‌ی خود باشید؛ بلکه می‌توانید به راحتی گیاهان آپارتمانی مورد علاقه خود را پرورش دهید. کافی است یکی از ۸ گیاه ذکرشده در این مطلب را خریداری کرده و به توصیه‌های پیرامون نگهداری آن توجه کنید تا برای طولانی مدت فضایی مملو از گل و گیاهان رنگارنگ برای خود بسازید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code