آموزش ساخت تراریوم کاکتوس ؛ چگونه یک تراریوم زیبا بسازیم ؟

امروزه نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی در خانه به شدت در میان مردم رایج شده است. این گیاهان علی‌رغم به ارمغان آوردن سرزندگی در فضای خانه، نیازمند مراقبت و زحمت زیادی هستند که گاهاً افراد را فراری می‌دهد. تراریوم‌ها این مشکل را حل کرده‌اند. با ساختن یک تراریوم زیبا می‌توانید بدون هزینه‌ی زیاد و صرف وقت فراوان، گیاهان خود را پرورش دهید. جالب‌ترین نکته در مورد تراریوم‌ها تنوع آن‌هاست که در میان انواع مختلف آن، تراریوم کاکتوس لقب محبوب‌ترین را از آن خود کرده است. در این مقاله با آموزش ساخت تراریوم کاکتوس در خدمت شما خواهیم بود؛ با ما همراه باشید.

تراریوم (باغ شیشه‌ای) چیست؟

تراریوم شیشه ای چیست

 

تراریوم (باغ شیشه‌ای) ظرف شیشه‌ای در بسته‌ای است که یک اکوسیستم محصور ایجاد می‌کند. به این صورت که بخار تولیدشده توسط خاک و گیاه درون تراریوم، به شکل آب به خاک برمی‌گردد و توسط ریشه گیاهان جذب می‌شود. انواع مختلفی از گیاهان را می‌توان در ساخت تراریوم استفاده کرد؛ اما یکی از محبوب‌ترین این گیاه‌ها، کاکتوس‌ها و گیاهان مکنده هستند. کاکتوس‌ها برای این باغ شیشه‌ای انتخاب بسیار خوبی هستند و تنوع در سایز و شکل آن‌ها جلوه بی‌نظیری به تراریوم شما می‌دهد. یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان تراریوم کاکتوس‌ها، از بین رفتن شادابی این گیاهان و فاسد شدن آن‌هاست. کاکتوس‌ها به رطوبت کم، جریان هوای منظم و شرایط خاص محیطی نیاز دارند. پس اگر تصمیم به ساخت تراریوم کاکتوس دارید، باید شرایط نگهداری آن را پیش از ساخت آن فراهم کنید.

در ادامه این مقاله به شما ٠ تا ١٠٠ ساخت یک تراریوم کاکتوس زیبا و سپس نکات پیرامون نگهداری حرفه‌ای از آن را آموزش خواهیم داد.

مواد مورد نیاز ساخت تراریوم (باغ شیشه‌ای) کاکتوس:

  • ظرف شیشه‌ای دارای حفره
  • شن یا سنگریزه
  • زغال فعال
  • کاکتوس‌های کوچک با نیازهای مشابه
  • خاک گلدان مخصوص کاکتوس
  • خزه و سایر عناصر تزئینی (اختیاری)

آموزش ساخت تراریوم کاکتوس 


مخزن شیشه‌ای مناسب تراریوم انتخاب کنید.

مخزن تراریوم کاکتوس

می‌توانید از هر مخزن شیشه‌ای برای ساختن یک تراریوم کاکتوس استفاده کنید. حتی بعضی‌ افراد از پلاستیک سنگین، ظروف مربا و… نیز استفاده می‌کنند. یک ظرف شفاف را که به اندازه کافی بزرگ باشد مطابق باسلیقه خود انتخاب کنید تا هوا در بین گیاهان جریان یابد. اطمینان حاصل کنید که دیوارهای مخزن تراریوم از کاکتوس‌های درون آن فاصله کافی داشته باشند. با این کار هم از صدمه دیدن گیاهان درون باغ شیشه‌ای جلوگیری می‌شود و هم هوای مورد نیاز کاکتوس‌های درون تراریوم به داخل، جریان پیدا خواهد کرد. علاوه بر آن، با انتخاب مخزنی جادارتر حق انتخاب بیشتری میان انواع گیاهان و عناصر تزئینی خواهید داشت. مخزن شیشه‌ای شما باید دارای دهانه‌ای باز باشد تا هنگام ساخت بتوانید لایه‌های تراریوم را به داخل محفظه منتقل کنید.

لایه‌ی زهکشی تراریوم کاکتوس خود را بسازید.

محفظه‌ی شیشه‌ای شما نیاز به سوراخ‌های زهکشی برای تخلیه آب اضافی خواهد داشت. در نتیجه شما باید سیستمی ایجاد کنید تا آب اضافی را از ریشه دور نگه دارد. برای این کار دو راه وجود دارد؛ اول اینکه می‌توان از یک لایه خزه در کف تراریوم استفاده کرد تا آب اضافی را جذب کند. اگر خزه ندارید نگران نباشید راه دوم به کمک شما خواهد آمد. سنگریزه‌ها می‌توانند همانند خزه‌ها عمل کنند و نقش لایه‌ی زهکشی را ایفا کنند. استفاده از خزه‌ها یا سنگریزه‌ها باعث می‌شود از پوسیدگی و فاسد شدن ریشه‌ها جلوگیری شود.

یک لایه تصفیه‌کننده با استفاده از زغال فعال بسازید.

بر روی لایه زهکشی به قطر ۲٫۵ سانتی‌متر، نصف ضخامت لایه قبلی زغال فعال بریزید. زغال فعال علاوه بر تازه نگه‌داشتن آب و مواد مغزی خاک، موجب از بین بردن بوهای نامطبوع شده و رشد باکتری‌ها و آفت‌ها را در تراریوم شما به حداقل می‌رساند. به طور کلی این لایه وظیفه تصفیه کردن آب و خاک را بر عهده دارد. زغال فعال را می‌توانید از کود فروش‌ها یا آکواریوم فروشی‌ها تهیه کنید.

برای احتیاط یک لایه تفکیک‌کننده به تراریوم کاکتوس اضافه کنید.

قدم بعدی اضافه کردن خزه در بالای لایه‌ی سنگریزه‌ها و ذغال سنگ است. این امر برای جلوگیری از مخلوط شدن لایه بعدی (که خاک گلدان می‌باشد) با لایه‌های قبلی است. این مرحله اختیاری است.

خاک مناسب پروش کاکتوس در تراریوم را بسازید.

در تراریوم یا باغ‌های شیشه‌ای کلاسیک هر نوع خاک حاصلخیزی قابل استفاده است؛ اما برای کاشتن کاکتوس یا از این قبیل گیاهان مکنده در تراریوم، باید خاک مخصوص استفاده شود.

خاک مورد استفاده در تراریوم برای کاشت کاکتوس‌ها و این‌گونه گیاهان ساکولنت باید حاوی تخلخل بالا باشد. برای ساخت چنین مخلوط خاکی باید از ترکیب۶٠ تا ٧٠ درصد ماسه همراه مقداری ورمی (نوعی کود آلی که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌گردد) و پیت ماس استفاده کرد. شاید از خود بپرسید پیت ماس چیست؟! در ادامه مطلب برای شما توضیح داده‌ایم.

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست

پیت ماس مخلوط مغذی ویژه جهت کشت گل، گیاه، درخت‌های زینتی در گلدان، گلخانه یا تراریوم (باغ شیشه‌ای) می‌باشد. پیت ماس از این جهت ضروری می‌باشد که دارای مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاهانی است که می‌خواهیم پرورش دهیم. حضور این ماده در خاک تراریوم کاکتوس الزامی است و موجب رشد پایدار ریشه‌ها می‌شود. پیت ماس در خاک تراریوم را تبدیل به یک محیط کاملاً استریل می‌کند که امکان رشد میکروب‌های بیماری‌زا در آن وجود ندارد.

خاک را به تراریوم خود اضافه کنید.

با یک قاشق بزرگ یا بیل کوچک خاک آماده‌شده را بر روی لایه قبلی بریزید. عمق خاک مناسب حدود ۱۰ سانتی‌متر می‌باشد اما به صورت کلی بستگی به اندازه و نوع کاکتوس دارد. نکته حائز اهمیت این است که به مقدار کافی خاک اضافه کنید تا کاکتوس‌ها و سایر ساکولنت‌ها بتوانند در تراریوم ریشه بزنند و رشد کنند.

کاکتوس‌ها درون خاک تراریوم بکارید.

برای محافظت از دستان خود دستکش‌های باغبانی‌تان را به دست کنید. سپس با ابزارهای مناسب حفره‌هایی متناسب با ریشه‌های کاکتوس‌های مورد نظرتان در خاک تراریوم (باغ شیشه‌ای) ایجاد کنید. اول از همه بزرگ‌ترین کاکتوس را در خاک بکارید و همین‌طور پیش بروید. بین هر٢ کاکتوس باید فاصله‌ای برای رشد آن‌ها باشد. پس از کاشت همه‌ی کاکتوس‌ها، تراریوم را به مدت ١٠ روز در مکانی آفتابی قرار دهید و آبیاری نکنید تا کاکتوس‌ها ریشه‌های جدید و مقاوم در خاک تراریوم ایجاد کنند.

 چگونه از تراریوم کاکتوس خود نگهداری کنیم؟

 

نور

نور تراریوم کاکتوس

بسته به نوع کاکتوس استفاده‌شده در تراریوم، مکان تراریوم را انتخاب کنید. بعضی از کاکتوس‌ها و ساکولنت تا کم نور هستند و نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند؛ چرا که مخزن تراریوم کاکتوس شما نیز شیشه‌ای است و شیشه نور خورشید را تشدید کرده و به سمت گیاهان درون باغ شیشه‌ای می‌فرستد. درنتیجه ممکن است گیاهان دچار سوختگی شوند. از طرف دیگر بعضی از کاکتوس‌ها نیازمند دریافت نور فراوان هستند، پس سعی نکنید آن‌ها را در محل تاریک یا بدون نور قرار دهید. چرا که با این کار رشد کاکتوس‌ها را متوقف خواهید کرد.

آبیاری

بسته به گیاهان موجود در تراریوم آبیاری متنوع می‌باشد؛ اما در کلیه زمینه تا آبیاری تراریوم نقش اساسی ایفا می‌کند. کاکتوس‌ها و ساکولنت تا به طور کلی گیاهانی هستند که مقاومت بالایی در خشکی دارند، اما از طرفی بسیار در معرض پوسیدگی ریشه در تراریوم تا هستند. مخزن تراریوم نیز سوراخ زهکشی در انتهای ظرف ندارد؛ پس باید تراریوم کاکتوس دیر به دیر آبیاری شود. اگر برگ‌های کاکتوس شما به حالت چین‌خورده و خشک‌شده درآمد، وقت آبیاری بیشتر رسیده؛ و اگر برگ‌های آن به رنگ‌های قهوه‌ای سیاه یا قارچ گونه شده‌اند، باید آبیاری را کم کنید.

کود دهی

خاکی که برای ساختن تراریوم کاکتوس خود استفاده کردید به تنهایی حاوی مواد مکمل رشد کاکتوس‌ها است؛ از این رو کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به کود زیادی نیاز ندارند. تنها به تعداد محدود آن هم در فصل رشد آن‌ها را کود دهی کنید. همچنین برای احتیاط و جلوگیری از شیوع آفات، قارچ تا و پوسیدگی ریشه هر ٣ ماه یک‌بار تراریوم کاکتوس را سم‌زدایی کنید و برای این کار از قارچ‌کش‌های مخصوص کاکتوس‌ها استفاده کنید.

تهویه هوا

هرگز حفره‌ی بالایی یا کناری باغ شیشه‌ای کاکتوس خود را نپوشانید چرا که کاکتوس‌ها نیازمند جریان هوای بالا هستند و با گذاشتن درپوش باعث افزایش رطوبت درون تراریوم خواهید شد و درنتیجه‌ی رطوبت کاکتوس‌ها دچار پوسیدگی دائمی خواهند شد.


کلام پایانی

به طور کلی اگر علاقه‌مند به کاشت و پرورش گیاهان خانگی هستید اما فرصت یا فضای کافی برای انجام این کار ندارید، تراریوم کاکتوس مشکل شمارا حل خواهد کرد. با رعایت نکات ذکرشده در کمتر از ١ ساعت تراریوم کاکتوس خود را با سلیقه‌ای منحصربه‌فرد بسازید و دیگر نگران از بین رفتن کاکتوس‌هایتان نباشد. با رعایت ۴ شرط ذکرشده در این مقاله، سلامت تراریوم کاکتوس خود را برای طولانی ‌مدت تضمین خواهید کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code