اثرات پرورش گل و گیاه بر روحیه

 امروزه به دلیل آپارتمان نشینی بیشتر افراد نمی‌توانند از داشتن گل و گیاه بهره‌‌مند شوند اما شاید اگر بدانند داشتن باغچه‌ای کوچک و یا حتی چند گلدان در منزلشان چه تاثیراتی بر روح و روان دارد قطعا بیشتر به نگهداری گل و گیاه متمایل می‌شوند. روانشناسان از اثرات پرورش گل و گیاه بر روحیه فراوان گفته‌اند؛ اما شاید ندانید یادگیری بهتر، بهبود بیماری‌های جسمی و بهبود افسردگی نیز از دیگر اثرات پرورش گل و گیاه هستند.

تاثیرات گل و گیاه بر سلامتی انسان‌ها

حضور گل و گیاه در اطراف انسان، تماشای آن و حس تازگی و طراوتی که در فرد بیننده ایجاد می‌کند می‌تواند تأثیر شگرفی بر روحیه وی داشته باشد.

گیاهان حتی با انجام فتوسنتز و آزادسازی اکسیژن به افزایش غلطت اکسیژن محیط کمک کرده و تنفس را بهبود می‌بخشند، حتی برخی از انواع آن تصفیه کننده هوا نیز هستند.

علاوه بر اثراتی که خود گیاهان بر محیط دارند، پرورش گل و گیاه تأثیر خوبی بر روحیه انسان دارد. حس نگهداری از یک موجود زنده، پرورش آن و تماشای رشد و بالندگی‌اش همواره بر روحیه آدمی اثرات مثبتی داشته.

پرورش گل و گیاه و روحیه

اثر پرورش گل و گیاه بر خلق و خو

 روانشناسان با تحقیقات زیاد در دانشگاه روگرز متوجه شدند که خلق و خوی افرادی که در منزل یا محیط کارشان گل و گیاه دارند بهتر از دیگران است این افراد چند برابر دیگران مهربان و شاد هستند و این خلق و خوی را می‌توانند به دیگران انتقال دهند؛ از این رو وجود یک گلدان کوچک یا حتی یک شاخه گل را برای همه افراد چه در محیط کار و چه در منزل توصیه می‌کنند.

اثر پرورش گل و گیاه بر حالات روحی

 فرد با تماشای گل و گیاه و لذت بردن از طراوت، عطر و رنگ زیبای آن می‌تواند حالات روحی نامتعادل را به حالت طبیعی تغییر دهد. در واقع دیدن گل و گیاه در هر مرحله می‌تواند یک اتصال عصبی مثبت در مغز رخ دهد. این رویداد استرس و عصبی شدن را از فرد دور نگه می‌دارد.

اثر پرورش گل و گیاه بر هوای محیط

باید بدانید که گیاهان هوای منزل یا محیط کارتان را تصفیه می‌کنند یعنی دی‌ اکسید‌ کربن را می‌گیرند و اکسیژن می‌دهند و این عمل باعث می‌شود تا هوای آن محوطه رطوبت خود را حفظ کرده و هوای تمیز برای شما بر جای بگذارند.

اثر پرورش گل و گیاه بر روحیه

تحقیقات نشان داده که کسانی که در طول روز با گیاهان سر و کار دارند از سلامت روان بیشتری برخوردارند و دیدشان به زندگی بهتر است.

اثر پرورش گل و گیاه بر بهبود بیماری‌های جسمی

یکی از متخصصان قلب در شیکاگو می‌گوید: گیاهان موجب آرامش روح و روان انسان می‌شوند و افراد احساس آرامش بیشتر می‌کنند. تحقیقات در بیمارستان نشان داده که بیمارانی که تختشان رو به روی  پنجره که نمای بیرون آن باغ است روند بهبودشان سریعتر از بیمارانی است که تختشان رو به روی دیوار است.

اثر پرورش گل و گیاه بر یادگیری

پژوهشگران متوجه شده‌اند که کودکانی که در اطرافشان گل و گیاه وجود دارد و مدتی از روز را با این گیاهان می‌گذرانند سرعت یادگیری بالاتر و بهتری نسبت به سایر کودکان دارند. حضور در محیط های طبیعی توانایی کودکان را بالا برده و باعث بالا رفتن میزان تمرکز، ارتباط بیشتر با اطرافیان و کاهش استرس می‌شود.

اثر پرورش گل و گیاه بر افسردگی

نگاه کردن به گل‌ها حس خوبی به مغز منتقل می‌کند اگر توجه کرده باشید وقتی یک شاخه گل هدیه می‌گیرید با این که شاید ارزش مالی چندان زیادی ندارد اما بلافاصله لبخند بر لبانتان پدید می‌آورد. پس اگر سعی کنید بیشتر برای پرورش گل و گیاه وقت بگذارید حتی یک گلدان کوچک اما دست رنج خودتان حس آرامش را به شما منتقل می‌کند. با داشتن حس آرامش افسردگی جایش را به شادابی و داشتن حس سر زندگی می‌‌دهد. یکی از کارشناسان روانپزشکی عنوان کرده که افراد افسرده اگر در هفته ۲۰ دقیقه با گل و گیاه ارتباط  داشته باشند تاثیرات مثبتی بر خلق آنها گذاشته و شرایط روانی بهتری پیدا می‌کنند.

 

اگر با خواندن این مقاله به پرورش گیاهان آپارتمانی ترغیب شده‌اید خواندن مقاله «انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب برای پرورش» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.