آشنایی با انواع سوییچ های شبکه

سوییچ شبکه

سوییچ یکی از تجهیزات سخت‌افزاری شبکه‌های سیمی است که چندین دستگاه را به یکدیگر متصل می‌کند و امکان برقراری ارتباط و انتقال داده را بین آن‌ها فراهم می‌کند. هرکدام از دستگاه‌ها می‌تواند یک رایانه، روتر، چاپگر و یا دوربین مداربسته باشد، سوییچ‌ها در ظاهر مانند جعبه‌ای هستند که دارای چندین پورت هستند.

شبکه‌های سیمی به خاطر مزایایی زیادی ازجمله امنیت بالایی که دارند، با پیشرفت تکنولوژی شبکه‌های وایرلس هنوز کاربرد زیادی دارند.

چگونگی کارکرد سوییچ :

سوییچ شبکه

سوییچ‌ها در لایه‌ی دوم یا سوم مدل OSI کار می‌کنند. سوییچ آدرس MAC دستگاه‌هایی که به درگاه شان وصل هستند را یاد می‌گیرند، سپس آن آدرس‌ها را ذخیره می‌کند. ارتباط مستقیمی بین درگاه مبدأ با درگاه مقصد برقرار می‌شود و بسته و داده‌ها فقط برای یک دستگاه و پورت مشخص ارسال می‌گردد.

انواع سوییچ‌های شبکه:

سوییچ شبکه

سوییچ‌ها بر اساس نوع نرم‌افزار به دو دسته سوییچ‌های مدیریتی و سوییچ‌های غیر مدیریتی دسته‌بندی می‌شوند.

سوییچ‌های مدیریتی قابلیت پیکربندی و سفارش سازی تنظیمات رادارند و هم‌چنین امکان نظارت از راه دور به شبکه رادارند.

سوییچ‌های غیر مدیریتی نیاز به پیکربندی خاصی ندارند و بعد از قرار گرفتن دریک شبکه و وصل شدن شروع به فعالیت می کنند هم چنین امکان نظارت از راه دور را ندارند.

قیمت سوییچ‌های غیر مدیریتی ارزان تر از نوع سوییچ‌های مدیریتی هستند و در شبکه‌های کوچک و موقتی استفاده می‌شوند.

حالت های ارسال در سوییچ:

در هنگام خرید دستگاه سوییچ باید توجه داشت که سوئیچ چگونه پکت ها را ارسال می‌کند.

ذخیره و ارسال (store-and-forward): دراین سوییچ ها پکت ها قبل از ارسال در شبکه در حافظه ای ذخیره می شوند و از نظر خطا بررسی می گردند. پکت های دارای خطا ارسال نمی گردند و تنها پکت های بدون خطا ارسال می شوند، بیشتر سوییچ ها از دو روش ذخیره و ارسال و cut-through به صورت ترکیبی استفاده می کنند.

 Cut-through: در این نوع از سوییچ ها پکت ها  هنگام ارسال از نظرخطا بررسی نمی شوند، این حالت سریع تر از حالت ذخیره و ارسال می باشد.

Fragment-free: عملکرداین نوع از سوییچ ها مانندسوییچ های  cut-through می باشد اما قبل از ارسال پکت ۶۴ بایت آن ذخیره می گردد.

سوییچ‌های لایه دو و لایه سه:

در سوییچ‌های لایه دو آدرس‌دهی بر اساس آدرس فیزیکی یا MAC انجام می گیرد و در لایه دوم مدل OSI لایه Data Link کار می‌کنند و از نوع سویچ‌های غیر مدیریتی هستند.

در سوییچ‌های لایه سه آدرس‌دهی بر اساس آی پی  (IP) می‌باشد، این نوع از سوییچ‌ها از نوع مدیریتی هستند و علاوه برقابلیت های سوییچ لایه ۲ کار مسیریابی را نیز انجام می‌دهند. تمام پروتکل‌های مسیریابی روترها در سوییچ‌های لایه ۳ قابل پیاده‌سازی هستند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *