امنیت شبکه

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه هر فعالیتی است که برای حفاظت از قابلیت استفاده و یکپارچگی شبکه و داده های شما طراحی شده است که شامل تکنولوژی های سخت افزاری و نرم افزاری می باشد. امنیت شبکه موثر دسترسی به شبکه را مدیریت می کند که تهدیدات مختلف را هدف قرار می دهد و از وارد شدن و گسترش پیدا کردن در شبکه شما جلوگیری خواهد کرد.

امنیت شبکه چگونه کار می کند؟

امنیت شبکه ترکیبی از لایه های مختلف دفاع در لایه و در شبکه است. هر لایه امنیتی شبکه، پیاده سازی سیاست ها و کنترل ها است. کاربران مجاز دسترسی به منابع شبکه را به دست می گیرند، اما بازیگران مخرب از انجام سوء استفاده ها و تهدید ها مسدود می شوند.


انواع امنیت شبکه

کنترل دسترسی

هر کاربر نباید به شبکه شما دسترسی داشته باشد. برای محافظت از مهاجمان بالقوه، باید هر کاربر و هر دستگاه را شناسایی کنید. سپس میتوانید سیاستهای امنیتی خود را اجرا کنید. شما می توانید دستگاه های پایه ناسازگار را مسدود کرده یا فقط دسترسی محدودی به آنها بدهید. این فرایند کنترل دسترسی شبکه (NAC) است.

نرم افزار آنتی ویروس و ضد ویروس

“بدافزار،” به معنای “نرم افزارهای مخرب”، شامل ویروس ها، کرم ها، تروجان ها، رنج و نرم افزارهای جاسوسی می باشد. گاهی اوقات نرم افزارهای مخرب یک شبکه را آلوده می کنند، اما پس از چند روز یا حتی هفته ای غیر فعال می شوند. بهترین برنامه های antimalware نه تنها برای ورود به سیستم بدافزار را اسکن می کنند، بلکه همچنین به طور مداوم فایل ها را دنبال می کنند تا ناهنجاری ها را پیدا کنند، نرم افزارهای مخرب را حذف و آسیب را حل کنند.

امنیت برنامه

هر گونه نرم افزاری که برای اجرای کسب و کارتان مورد استفاده قرار می گیرد باید محافظت شود، چه کارکنان فناوری اطلاعات آن را ایجاد می کنند یا اینکه آن را خریداری می کنند. متاسفانه هر برنامه ممکن است حاوی حفره یا آسیب پذیری باشد که مهاجمان می توانند از نفوذ شبکه شما استفاده کنند. امنیت برنامه شامل سخت افزار، نرم افزار و فرآیندهای مورد استفاده شما برای بستن آن حفره ها می باشد.

امنیت شبکه

تحلیلی رفتاری

برای شناسایی رفتار غیر معمول شبکه، شما باید بدانید که رفتار طبیعی چگونه به نظر می رسد. ابزار تحلیلی رفتاری به طور خودکار فعالیت هایی را که از حقیقت جدا می شوند تشخیص می دهند. سپس تیم امنیتی شما می تواند شاخص های سازش را شناسایی کند که یک مشکل بالقوه را ایجاد می کنند و تهدیدات را سریعا برطرف کنند.

پیشگیری از دست رفتن اطلاعات

سازمانها باید اطمینان حاصل کنند که کارمندانشان اطلاعات حساس خارج از شبکه را ارسال نمی کنند. پیشگیری از دست رفتن اطلاعات یا تکنولوژی DLP می تواند مردم را از آپلود، حمل و نقل، و یا حتی چاپ اطلاعات بحرانی به نحوی ناامن جلوگیری کند.

امنیت ایمیل

دروازه های ایمیل یک بردار تهدید شماره یک برای نقض امنیت هستند. مهاجمان از اطلاعات شخصی و تاکتیک های مهندسی اجتماعی برای ساختن مبارزات فیشینگ پیشرفته برای فریب گیرندگان استفاده می کنند و آنها را به سایت هایی که از نرم افزارهای مخرب استفاده می کنند ارسال می کنند. یک برنامه ایمیلی امنیتی حملات ورودی را مسدود می کند و پیام های خروجی را کنترل می کند تا از دست دادن اطلاعات حساس جلوگیری شود.

فایروال

فایروال ها مانع ارتباط بین شبکه داخلی مورد اعتماد شما و شبکه های بی اعتبار خارج از قبیل اینترنت می شوند. آنها از مجموعه ای از قوانین تعریف شده استفاده می کنند تا ترافیک را اجازه دهند یا مسدود کنند. فایروال می تواند سخت افزار، نرم افزار یا هر دو باشد. سیسکو دستگاههای تهدیدی متحد (UTM) و فایروال نسل بعدی (نسل تهدید) را ارائه می دهد.

سیستم های پیشگیری از نفوذ

سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) ترافیک شبکه را به طور فعال برای جلوگیری از حملات اسکن می کند. لوازم خانگی Cisco نسل بعدی IPS (NGIPS) این کار را با تعدیل مقدار زیادی از اطلاعات تهدید جهانی به منظور جلوگیری از فعالیت های مخرب و همچنین ردیابی پرونده های مشکوک و بدافزار در سراسر شبکه برای جلوگیری از گسترش شیوع و سرایت مجدد انجام می دهد.

امنیت دستگاه تلفن همراه

مجرمان سایبری به طور فزاینده ای دستگاه های موبایل و برنامه ها را هدف قرار می دهند. در طی ۳ سال آینده، ۹۰ درصد از سازمان های فناوری اطلاعات می توانند از برنامه های شرکت های بزرگ در دستگاه های تلفن همراه شخصی پشتیبانی کنند. البته، شما باید کنترل کنید که چه دستگاه هایی می توانند به شبکه شما دسترسی داشته باشند. شما همچنین باید ارتباطات خود را پیکربندی کنید تا حریم خصوصی شبکه را حفظ کنید.

امنیت شبکه

تقسیم بندی شبکه

تقسیم بندی تعریف شده توسط نرم افزار، ترافیک شبکه را به طبقه بندی های مختلف منتقل می کند و سیاست های امنیتی را ساده تر می کند. در حالت ایده آل، طبقه بندی ها بر پایه هویت پایه، نه فقط آدرس های آی پی است. شما می توانید حقوق دسترسی را براساس نقش، موقعیت مکانی و غیره اعطا کنید تا سطح مناسب دسترسی به افراد مناسب داده شود و دستگاه های مشکوک موجود و اصلاح شوند.

اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد

محصولات SIEM اطلاعاتی را گردآوری می کنند که کارمندان امنیتی شما نیاز به شناسایی و پاسخ به تهدیدات دارند. این محصولات در قالب های مختلف شامل لوازم فیزیکی و مجازی و نرم افزار سرور می باشد.

VPN

یک شبکه مجازی خصوصی، اتصال را از یک نقطه پایانی به یک شبکه، اغلب در اینترنت، رمزگذاری می کند. به طور معمول یک VPN از راه دور با استفاده از IPsec یا Secure Sockets Layer برای تأیید اعتبار ارتباط بین دستگاه و شبکه استفاده می کند.

امنیت وب

یک راه حل امنیتی وب، با استفاده از وب سایت کارکنان را کنترل می کند، تهدیدات وب را مسدود می کند و دسترسی به وب سایت های مخرب را ممنوع می کند. دروازه وب شما را در سایت یا در ابر محافظت می کند. “امنیت وب” همچنین به مراحل شما برای محافظت از وب سایت شما اشاره دارد.

امنیت بی سیم

بدون اقدامات امنیتی دقیق، نصب یک شبکه بی سیم می تواند مانند قرار دادن پورت اترنت در همه جا، از جمله پارکینگ باشد. برای جلوگیری از سوء استفاده از محصولاتی که به طور خاص برای حفاظت از یک شبکه بی سیم طراحی شده اند نیاز دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.