بک لینک چیست؟

بک لینک و یا اشارات بدون لینک

قبل از شروع صحبت راجع به ویژگی های یک بک لینک خوب لازم است که بدانیم، بک لینک چیست؟ انوع بک لینک و فواید آن چیست؟ یک بک لینک برای سایت باید چگونه باشد؟ خدمات بک لینک چگونه باید باشد؟

بک لینک در واقع لینکی است که از سایتی به سایت دیگر داده میشود.منبع شروع یک بک لینک می تواند از یک سایت و یا یک دایرکتوری باشد . (دایرکتوری عبارت است از سایت هایی که سایر وب سایت های موجود در شبکه اینترنت را در حوزه فعالیت خودشان دسته بندی می کند. این دسته بندی و ثبت لینک به ۲ حالت امکان پذیر است، اتوماتیک و یا دستی. دسته بندی با روش  اتوماتیک احتمال بروز خطا و قرار گرفتن در دسته بندی نامناسب وجود دارد و احتمالا باعث می شود که شما در وب دایرکتوری نامناسبی ثبت شوید. )

بک لینک در واقع می بایست به کلمه ای در سایت شما اشاره کند که شما قرار است بر روی سئو آن کار کنید. این نکته بسیار مهم است و در انتخاب آن باید دقت کرد، چرا که امری غیر قابل برگشت می باشد.

بک لینک چیست؟

فرض کنید شما دارای یک وب سایت فروشگاهی محصولات خانگی می باشید و میخواهید با کلمه کلیدی “لوازم خانگی” رتبه خوبی را بدست آورید.اگر بک لینکی را بخواهید از سایت دیگری بخرید باید توجه داشته باشید که آن بک لینک به کلمه لوازم خانگی در سایت شما اشاره کند و نه کلمه ای دیگر.

نکته دیگری که هائز اهمیت است، جای قرار گرفتن بک لینک در محتوای یک سایت می باشد. تمامی بک لینک هایی که در فوتر، نوار سمت راست و یا چپ قرار گرفته اند، دارای ارزش یکسانی نمی باشند و بیشترین ارزش بک لینک به لینکی برمیگردد که در بخش آغازین متن قرار گرفته باشد.

انواع بک لینک

لینک ها ۲ دسته می باشند: nofollow / follow

لینک های nofollow بهترین روش لینک دادن می باشد چرا که از سایت شما بازدیدی به سایت دیگری بازتاب نمی شود. فرض کنید وب سایتی از صفحه اصلی خودش به ۴ صفحه داخلی خودش لینک می دهد وعلاوه بر این لینک های داخلی به ۶ سایت دیگر لینک خارجی می فرستد. به طور کلی صفحه اصلی این سایت برای هر ارتباط ۱۰ لینک خارجی دارد. فرض کنید ۱۰ سایت دیگر هم برای صفحه اصلی این سایت لینک خارجی داده اند. درواقع این سایت به طور کلی شامل۲۰ لینک خارجی می باشد. این حجم از لینک گیری برای سایت مورد نظر مضرر می باشد و ربات های گوگل فکر می کنند این لینک ها خریداری شده است و آن را هرز می داند و رتبه منفی به سایت مورد نظر تخصیص داده می شود.

بک لینک چیست؟

یکی از دلایل استفاده از لینک nofollow برای جلوگیری از این اتفاق می باشد. در واقع با این کار به خزنده های ربات می فهمانیم که نباید به دنبال این لینک ها بروند. به طور کلی استفاده از این نوع لینک به این دلیل می باشد که موتورجستجو متوجه شود که برای محاسبه رنکینگ سایت من نباید از این لینک ها استفاده شود اما با این وجود اجازه ایندکس کردن این صفحات را به موتور جستجو را خواهید داد.

در قدیم این فرایند بک لینک گیری برای رتبه بندی سئو از اهمیت بالایی برخوردار بوده است، اما امروزه چون بسیاری از افراد برای داشتن رتبه بهتر اقدام به خرید بک لینک می کنند، از اهمیت آن کاسته شده است. اما همچنان جزئی از عوامل محاسبه سئو به حساب می آیند.

بک لنک چیست؟

حال این سوال پیش خواهد آمد که موتور جستجو از کجا متوجه می شود که این لینک خریداری شده است؟ هر وب سایت یا سایتی که بک لینک را خریداری میکند، بک لینک آن برای مدتی قریب به ۶ ماه تا ۱ سال معتبر است و پس از آن هزینه ای بابت خرید بک لینک خود به فروشنده لینک نمی دهد. در این هنگام وقتی فروشنده بک لینک را حذف میکند، موتور جستجو به این نکته پی خواهد برد که این بک لینک خریدنی است و تاثیر سوء خود را میذارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.