تفاوت وای فای و وایرلس چیست؟/قسمت دوم

تفاوت وای فای و وایرلس چیست

وای فای درحقیقت یکی از استانداردهای بلوتوث به شمار رفته و مخفف Wireless Fidelity است. البته بیشتر نام استانداردهای ارتباطی مخفف جمله ای بوده و این موضوع تنها شامل حال وای فای به عنوان یکی از استانداردهای متداول نمی شود.

از آنجایی که این نوع استاندارد برپایه اینترنت بی سیم بوده و دسترسی سریع تفاوت وای فای و وایرلس چیست و راحتی را در اختیار کاربر قرار می دهد، طرفداران بیشتری را شامل حال خود کرده است و مورد توجه قرار گرفت. این نوع ارتباط روی هر دستگاه هوشمندی چون تبلت، لپتاپ، تلفن هوشمند و برخی از این دست به کار گرفته می شود و تنها شامل دستگاه های محدودی نمی شود.

در حقیقت استاندارد وای فای برای ارتباط دستگاه های دیجیتالی و رایانه ای به یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته تا کار بشر را در ارتباط به شبکه از طریق ارتباط بی سیم آسان سازد. در سال های گذشته راه ارتباطی تنها از طریق کابل و با سیم صورت می گرفت که هزینه بسیاری را در پی داشت.

زیرا مکانی که به کابل شبکه ای مجهز نبود می بایست از ابتدا با هزینه گزافی کابل کشی شده تا می توانست شبکه اینترنتی را در آن مکان راه اندازی کرد. اما به لطف وای فای این مشکل به شکل گسترده ای رفع شده و امر ارتباط آسان گشته است.

در سوی دیگر وایرلس قرار می گیرد و مهندسان در آن از مادون قرمز و امواج رادیویی به جای کابل کشی استفاده می کنند. اگرچه ساختار وایرلس همانند وای فای بوده اما از زیربنا تفاوت هایی با وای فای دارد و باید دو استاندارد را متفاوت از یکدیگر دانست.

بسیاری از دستگاه ها چون کامپیوترها، تلفن های همراه، لپتاپ و برخی دیگر از این فناوری یا استاندارد بهره می برند. به کمک وایرلس می توان تمامی برنامه را آسان بروزرسان کرد و در حال حاضر شاهد پیشرفت گسترده آن نسبت به گذشته هستیم.

اگر بخواهیم این نوع استاندارد را با شبکه کابلی مقایسه کنیم هزینه وایرلس بسیار کمتر بوده و جایی که هزینه کمتر باشد قطعا طرفداران بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

 

1 نظر
  1. فردوس می گوید

    متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.