شبکه چیست؟

شبکه چیست؟

دانش شبکه از بهم پیوستن علوم : مخابرات ، اکترونیک ، کامپیوتر و برق پدید آمده است.

شبکه کامپیوتری به گروه یا تعدادی از یارانه ها گفته می شود که به وسیله ی کانال های ارتباطی به هم وصل شده اند.

واژه ی شبکه یا network به مجموعه ای از اشیا یا افراد گفته می شود که به طور گروهی برای هدف خاصی برنامه ریزی شده اند. یک شبکه رایانه‌ای امکان اشتراک گذاری منابع و اطلاعات سخت افزاری و نرم افزاری را میان دستگاه‌های متصل شده به هم، می‌دهد.

این امکان به این معنی است که کامپیوترها می توانند با هم ارتباط و تبادل اطلاعات داشته باشند. به طور معمول در چنین حالتی کامپیوترهای موجود در شبکه با یکدیگر ارتباط پرسرعتی دارند. این ارتباط پرسرعت می تواند به وسیله ی اتصال کابلی یا به صورت بی سیم (وایرلس) برقرار شود که اولی را شبکه کابلی، و دومی را شبکه بی سیم می گویند.

شبکه چیست؟

شبکه ها به دو دسته ی شبکه ی LAN  و شبکه ی WAN تقسیم می شوند:

LAN (Local Area Network):

به شبکه ای محلی گفته می شود که از طریق کابل کامپیوتر های درون یک خانه یا دفتر کار را به هم متصل می کند

اگر این ارتباط بی سیم برقرار شود به آن WLAN(Wireless Local Area Network) گفته می شود.

WAN (Wireless Area Network):

از ارتباط بین چندین کامپیوتر که فاصله ی آنها از هم زیاد است این شبکه پدید می آید. که بزرگترین شبکه ی ون internetwork یا شبکه ی اینترنت جهانی است.

شبکه های رایانه ای منزل و اداره را می توان با هر دو فناوری کابلی (Wired) و فناوری بی سیم (Wireless) راه اندازی کرد. در گذشته ، شبکه های کابلی انتخاب بیشتر شبکه های رایانه ای بودند، اما با پیشرفت تکنولوژی ، فناوری بی سیم، به علت سادگی در نصب و قیمت رو به کاهش، در حالسبقت گرفتن از شبکه ی کابلی است. هر دو فناوری کابلی و بی سیم مزایا و معایبی دارند؛ و ببا توجه به نیاز و انتظارات، می توانند انتخاب مناسبی برا شبکه های رایانه ای منزل و محل کار باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.