فایروال چیست؟

ویرایش شده در by سارا حاتمی

انواع فایروال

فایروال یک دستگاه امنیتی شبکه ای است که ترافیک ورودی و خروجی شبکه را نظارت می کند و تصمیم می گیرد که اجازه یا متوقف کردن ترافیک خاص بر اساس مجموعه ای از قوانین امنیتی را تعریف کند یا نه.

فایروال در طول ۲۵ سال گذشته اولین خط دفاع در امنیت شبکه بوده است. فایروال یک مانع بین شبکه های داخلی امن و کنترل شده ایجاد می کنند که می توانند اعتماد و بی اعتبار در خارج از شبکه ها نظیر اینترنت باشند. فایروال می تواند سخت افزار، نرم افزار یا هر دو باشد.

فایروال چیست؟

فایروال پروکسی

فایروال پراکسی به عنوان دروازه از یک شبکه به یک دیگر برای یک برنامه خاص کاربرد دارد. سرورهای پروکسی می توانند قابلیت های اضافی مانند ذخیره محتوا و امنیت را با جلوگیری از اتصال مستقیم از خارج از شبکه فراهم کنند. با این حال، این نیز ممکن است بر قابلیت های توانایی و برنامه های کاربردی که می توانند پشتیبانی کنند، تاثیر بگذارد.
فایروال یک سیستم طراحی شده برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به شبکه خصوصی یا از یک شبکه خصوصی است. شما می توانید فایروال را در هر نوع سخت افزار یا نرم افزاری یا ترکیبی از هر دو اجرا کنید. فایروال ها از دسترسی کاربران غیر مجاز اینترنتی به شبکه های خصوصی متصل به اینترنت، به ویژه اینترانت ها جلوگیری می کنند. تمام پیام های ورود یا خروج از اینترانت (یعنی شبکه محلی که به آن وصل شده اند) باید از طریق فایروال عبور کنند، که هر پیام را بررسی می کند و آن ها را مسدود می کند که معیارهای امنیتی مشخصی را برآورده نمی کنند.

توجه: در محافظت از اطلاعات شخصی، فایروال به عنوان اولین خط دفاع شناخته می شود؛ اما نمی توان فقط به آن اکتفا کرد. فایروال ها به طور کلی برای حفاظت از ترافیک شبکه و اتصالات طراحی شده اند و بنابراین برای تعیین هوشیارانی که می توانند به یک رایانه یا شبکه خاص دسترسی پیدا کنند، کاربردی ندارد.

به طور کلی فایروال ها می توانند وظائف زیر را انجام دهند:

دفاع از منابع
تأیید دسترسی
مدیریت و کنترل ترافیک شبکه
ضبط و گزارش رویدادها

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.