مزایای استفاده از IPv6 چیست؟

IP مخفف Internet Protocol، به عنوان یک آدرس منحصربه‌فرد هر سیستم برای برقراری ارتباط و انتقال داده بین سیستم‌های شبکه مورداستفاده قرارمی گیرد.

با استفاده از این آدرس IP، پروتکل اینترنت می‌تواند کاربران را تشخیص داده و امکان ارسال و دریافت داده‌ها را فراهم کند.

اولین نسخه مهم برای آدرس‌دهی ،نسخه ۴ پروتکل اینترنت یا IPv4 می‌باشد.

نسخه IPv4 از یک سیستم آدرس‌دهی ۳۲ بیتی استفاده می‌کند و از ۴.۳ میلیارد دستگاه پشتیبانی می کند.

با افزایش استفاده از اینترنت دیگر نسخه ۴ این پروتکل جواب‌گو نمی باشد و نیاز به نسخه‌ی دیگری با آدرس‌دهی بیشتری است، به همین دلیل عبور از نسخه ۴ به نسخه ۶ امری ضروری است.

همان‌طور که گفته شدنسخه ۴ آدرس‌ آی پی ها سی و دوبیتی هستند و به شکل چهار اکتت یا هشت بیت هستند که هرکدام از اکتت ها در بازه عددی صفرتا ۲۵۵ می‌باشند.

آدرس‌دهی در IPv6 (نسخه جایگزین ipv4)دارای ۱۲۸ بیت است که شامل ۸ بخش ۱۶ بیتی می باشد که توسط: ازهم جدا می‌شوند.

مثالی از یک IPv6 :  ۲۱cd:0053:0000:0000:03ad:003f:af37:8d62

مقایسه تنظیمات IPv6 و IPv4 در ویندوز:

آدرس دهی IPv6
تنظیمات  IPv4 در ویندوز
آدرس دهی IPv6
تنظیمات IPv6 در ویندوز

در IPV4 آدرس‌دهی به دستگاه‌ها ( آدرس IP،Geteway،DNS) یا به‌صورت دستی است یا از طریق سرور DHCP انجام می‌شود. ولی در IPV6 تنظیم خاصی هم صورت نگیرد فقط  IPV6 فعال باشد، دستگاه می‌تواند ای پی بگیرد. بنابراین آدرس‌دهی به دستگاه‌های متعدد موجود در یک شبکه آسان‌تر و با هزینه‌ی کمتری انجام می‌شود.

امنیت در نسخه ipv6 به دلیل پشتیبانی از IPSec بیشتر است. استفاده از IPsec باعث می‌شود که بسته‌های داده رمزگذاری شوند تا از شر حملات مخرب و دزدی‌های اطلاعات ایمن بمانند.

در نسخه ipv6 چون پکت فقط اطلاعات موردنیاز را حمل می‌کند و هیچ فیلد اضافی در هدر آن نیست نیاز به پردازش کمتری دارد درنتیجه سرعت در این نسخه‌ از آدرس‌دهی بیشتر است.

IPv6 قابلیت سازگار شدن با سیستم آدرس‌دهی قدیمی IPv4 را دارد. به‌این‌ترتیب زمانی که IPv6 عمومیت بیشتری پیدا کند، برقراری ارتباط بین سیستم‌های دارای دو سیستم آدرس‌دهی متفاوت مشکلی در روند انتقال و تبادل اطلاعات ایجاد نمی‌کند چرا که ممکن است جایگزین کردن سیستم‌های قدیمی با آدرس‌های IPv6 سال‌ها طول بکشد.

IPv4‎‏ از قابلیت Multicasting یا چندبخشی (در این نوع ارتباطات یک کامپیوتر ارتباط خود را به‌صورت هم‌زمان با چندین کامپیوتر دیگر برقرار می‌کند و شروع به ارسال و دریافت داده می‌کند ) پشتیبانی نمی‌کند درواقع اکثر دستگاه‌های روتراز این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند. تمام دستگاه‌هایی که ‏IPv6‎‏ ‏بر روی آن‌ها فعال شود در کم‌ترین حالت، به‌صورت خودکار عضو یک گروه ‏Multicast‏ یکسان خواهند شد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *