معایب بازاریابی شبکه ای

 بازاریابی شبکه ای

برای اینکه معایب بازاریابی شبکه ای را متوجه شوید در ابتدا می بایست مفهموم بازاریابی و بازاریابی شبکه ای را متوجه شوید. همانگونه که می دانید بازاریابی یک روش برای ترغیب کردن افراد نسبت به برند و خدمات شما می باشد که نتیجه سود بخش آن خرید محصولات شما و یا درخواست خدمات شما از ناحیه مشتریان می باشد.

حال در اینجا این سوال پیش خواهد آمد که تفاوت بازاریابی شبکه ای و شرکت های هرمی در چه چیزی می باشد؟ آیا همان ساختار را دارد و تنها نام آن ها عوض شده است؟ فرض کنید شما ۱۰۰ محصول دارید که می توانید آن ها را با بازاریابی دهان به دهان بفروشید و سود خود را از شرکت دریافت کنید. حال فرض کنید که شما برای چند فروشنده دیگر حکم همان شرکت را دارید، در اینصورت از فروش آن ها شما سودی را می برید که شرکت می برد.

معایب بازاریابی شبکه ای پنبه ریز

چهار نقض بازاریابی شبکه ای عبارتند از:

  • برای خودتان رقیب می‌تراشید
  • تضاد میان «درآمد منفعل» و «درآمد فعال»
  • سوددهی نامشخص محصولات
  • القائات شبه‌مذهبی

در خصوص مورد اول لازم به ذکر است که بگویم اینکه شما افرادی را برای زیرمجموعه خود انتخاب می کنید در واقع پس از مدتی فروشنده های شما هم می توانند برای خود فروشنده زیرمجموعه داشته باشد و خود را از شاخه شما جدا کند. بعد از این عمل وی تبدیل به رقیب شما می شود.

شما قرار است چه کار انجام دهید؟ فروش یا استخدام کردن؟ تعهد برای «درآمد منفعل» است که در آن اگر شما تعداد قابل‌توجهی از افراد را به عنوان زیرشاخه استخدام کنید، شما و شرکت از این طریق پول زیادی به جیب می‌زنید بدون اینکه کار دیگری انجام دهید. سود یک کالا تنها پس از کسرِ همه‌ی هزینه‌ها به دست می‌آید. بازاریابی شبکه‌ای خودش را به عنوان کسب‌و‌کاری کم‌هزینه معرفی کرده‌ است. دلیلش این است که آنها به شما چیزی درباره‌ی هزینه‌های کسب‌و‌کار و استخدام نمی‌گویند. شما این هزینه‌ها را باید پرداخت کنید و در این صورت از جیب‌تان رفته‌ است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.