کاهش چشمگیر حجم مصرفی اینترنت با غیر فعال کردن دانلود خودکار تلگرام

کاهش چشمگیر حجم مصرفی اینترنت با غیر فعال کردن دانلود خودکار تلگرام

وقتی که حجم اینترنت محدود باشد ، باید در استفاده از آن صرفه حویی بیشتری کرد. یکی از علت های مصرف بالای اینترنت و تمام شدن زودهنگام بسته‌ های اینترنتی ، دانلود خودکار تلگرام است که به‌صورت پیش‌فرض روشن است و باید غیر فعال شود. تلگرام یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن تاریخ گوشی‌های هوشمند در ایران و ابزاری بسیار کارآمد در تفریح ، ارتباطات و انجام امور الکترونیک یا حتی اطلاع‌رسانی است. اما  این اپلیکیشن در کنار تمام ویژگی‌های مثبت خود، می‌تواند قاتل ترافیک شما نیز باشد.

هر چه تعداد کانال‌ها و گروه‌هایی که در آن‌ها عضو هستید؛ یا حتی هر چه تعداد تلگرام‌هایی که در منزل وجود دارند بیشتر باشد، امکان استفاده این اپلیکیشن برای مصرف سریع حجم نیز بیشتر خواهد بود. البته می‌توان با اعمال چند تغییر کوچک در تنظیمات برنامه، مشکل مصرف حجم تلگرام را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که احساس می‌کنید حجم بسته‌های اینترنت یا ترافیکتان زودتر از آنچه باید، تمام می‌شود؛ خواندن این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

دلیل مصرف بالای تلگرام

تلگرام فایل‌های مختلفی را از قبیل عکس، ویدیو، موزیک و‌…  به‌صورت پیش‌فرض و خودکار و صرف نظر از حجم دانلود می‌کند. این به آن معنا است که هرفایلی که در کانال‌ها و گروه‌هایی که عضو آن‌ها هستید قرار می‌گیرد، تلگرام به‌صورت خودکار آن را دانلود می‌کند. برای مثال در صورت وجود ۲۰ فیلم در کانال یا گروه ، تلگرام  تمام ۲۰ ویدیو را فارغ از حجم و  علاقه‌مندی ، به‌صورت خودکار دانلود می‌کند حال آنکه درصورت گزینش ممکن است، نهایت ۳ یا ۴ مورد از آن‌ها را دانلود انتخاب شما باشد. این مسئله درباره ی تمام فایل‌ها و تمام کانال‌های عضو ، وجود دارد.  این موضوع شاید در رابطه با عکس‌ها (به دلیل حجم کم) چندان مهم نباشد؛ اما ویدیوها و موزیک‌هایی که حجم‌های نسبتا بالایی دارند، بهتر است به‌صورت خودکار دانلود نشوند و بعد از خواندن توضیح ویدیو یا نام خواننده و تنها در صورت تمایل دانلود شوند.

 کاهش چشمگیر حجم مصرفی اینترنت با غیر فعال کردن دانلود خودکار تلگرام

راه حل

برای حل این موضوع، کافی است به Setting تلگرام مراجعه کنید و وارد بخش Data And Storage شوید. بعد از ورود به این صفحه، در همان بخش بالایی، دو گزینه تحت عنوان When Using Mobile Data (تنظیمات دانلود خودکار در اینترنت سیم‌کارت) و When Connected On Wi-Fi (تنظیمات دانلود خودکار در اینترنت وای‌فای) را مشاهده خواهید کرد. با لمس هر گزینه، لیستی شامل فرمت‌های فایلی (عکس، ویس مسیج، ویدیو، فایل، موزیک، گیف) مشاهده خواهید کرد که با برداشتن تیک مربوط به هرکدام و انتخاب گزینه‌ی Save می‌توانید دانلود خودکار آن فایل را غیرفعال کنید. پیشنهاد ما این است که به‌جز عکس‌ها و ویس‌ها، دانلود خودکار تمام موارد دیگر را غیرفعال کنید تا دیگر شاهد هدر رفتن حتی یک مگابایت نباشید و تنها ویدیوها، گیف‌ها، موزیک‌ها و فایل‌هایی را که مایل به استفاده از آن‌ها هستید، دانلود کنید.

مرحله بعد ، اطلاع رسانی

اگر مشترک اینترنت ADSL و خانگی هستید و علاوه بر خودتان، دیگر اعضای خانواده نیز مشغول استفاده از اینترنت (تلگرام) هستند، توصیه می‌کنیم که این تغییرات را برای آن‌ها نیز اعمال کنید. از آنجایی که دانلود خودکار به‌صورت پیش‌فرض فعال است، مطمئنا در بین اعضای خانواده حداقل یک نفر (مخصوصا پدرها و مادرها) وجود دارد که به دلیل آگاهی نداشتن از این موضوع یا ناآشنایی از تنظیمات تلگرام، دانلود خودکار را خاموش نکرده باشد. به یاد داشته باشید که با خاموش کردن دانلود خودکار هیچ محدودیتی برای استفاده کاربران ایجاد نخواهد شد و تنها تفاوتی که رخ می‌دهد، این خواهد بود که کاربر ابتدا توضیح فایل مورد نظر را می‌خواند و سپس تنها در صورت تمایل یا علاقه به آن فایل اقدام به دانلود آن می‌کند.

منبع :

www.zoomit.ir

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.